Rezistans (Isıtıcı) Seçimi

@vince @celik Dostlar, yanıtlarinız ve fotograflariniz icin cok tesekkur ederim. Klavuz olarak kullanacağım. Tesisatım eski bir ciftlik evi tesisati ama ozel hat cektirecegim. O yuzden sıkintı olacagini sanmiyorum. 380v elektrik de var ama cok ugraş olacak ondan tercih etmiyorum. Banggooddan 5500w hani su bükümlü tek elemanli rezistans aldim. Mayse yakmasını istemedigim icin. 50lik efes ficisi kullanacagımdan isi kaybi olabilir korkusundan 4500w assagisini dusunmedim pek.

@celik eger kutudan memnun degilseniz altinkaya elektronik cihaz kutulari var interrnette bulabilirsiniz. Guzel bir firma kutular da maliyet olarak uygun. (Biliyor olabilirsiniz kusura bakmayın gereksiz ise bilgilendirme)

32a prizler genelde 3×32a olarak geciyor degil mi 3 pinli yani sunun gibi

Cok tesekkurler tekrardan.

Evet bu şekilde 3x32a olacak. Tavsiyem pano üzerindeki ana güç girişinin erkek, element girişinin dişi olması yönünde. Elektriği panoya getirirken veya panodan elemente bağlarken elektrik çarpılmasının önüne geçmiş olursunuz. Pano üzeri erkek fiş için düz makine fişi olarak aratabilirsiniz.

Ben de 50 litrelik fıçıda 4500w kullanıyorum. Ne kadar yüksek olursa su ısıtmada o kadar avantajınız oluyor. Yalnız kullanılan element yüksek olunca mayşe miktarı kaynatmada az kalırsa çok şiddetli kaynıyor. Bunu düşürebilmek için manuel değer girebildiğiniz bir pid’ye ihtiyacınız var. Örneğin ben 30 litre kaynatmaya başladığımda %75-85 gibi bir değer kullanıyorum.

Bir de tavsiyem elementi ne kadar aşağıya takabilirseniz o kadar iyi.

1 Beğeni

Tavsiyeler icin cok tesekkur ederim. Maalesef bi anlik aceleyle en alt bogumun ust kismina 2000w bir element taktim. Burayi okuyan olursa diye ben de birsey ekleyeyim. Bira ficisi donustururken eger 40 50lt batch yapmayacaksaniz benim taktigim yere element takarsaniz 20lt suyun tam ortasinda kaliyor rezistans ve arpaya yer kalmiyor. Simdi orayi korlemem gerekecek.

Pid Rex c-100 aldim attiginiz resimlere gore baglanti yapmaya caliscam ya da bi elektrikciye verecem. Zor bir ismis ama:)

En alttaki düz boğumda 12-13 litrede su altında kalıyor element. Rex-C100’de manuel olarak değer giremeyeceksiniz baya şiddetli bir kaynama olacak. Saatte 5-6 litre civarı bir buharlaşmanız olacak. Siz nasıl bir pano yapmak istediğinizi yazın bir şema oluşturmaya çalışayım. O şekilde kendiniz halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bende de rex c100 var. Manuel değer kısmını araştırmadım ama şöyle bir güzelliği var, istenen değere ulaşınca elektriği fasılalı veriyor. Şaşırtıcı ama suyun ısınma hızına göre elektriğin aralıklı olarak verilmesini de sağlıyor. Örnek: ilk başta suyu 72ye çıkarmaya çalışırken suyun ısınma hızına göre 67-68den sonra 0.1sn kesiyor, 0.9sn veriyor, sıcaklık istenen değere yaklaştıkça elektrik verdiği süreyi azaltıyor. İstenen değere gelince 0.5-0.5 gibi veriyor. Çok hassas değil, kendini hızlı adapte edemiyor, bazen fazla ısıtma olabiliyor ama yine de kullanışlı. Özellikle kaynarken çok faydalı oluyor.
Bağlantı için hiç gözünüz korkmasın, gayet kolay. takıldığınız yerde yardıma hazırım. @vincein yaptığı gibi özellikle yüksek akım bağlantıları için pabuçlar kullanmanız faydalı olur. Kablo uçları için pabuç yoktu bende, lehim kullandım.
Öneri için de teşekkür ederim.

2 Beğeni

Elimde simdilik PID SSR K tipi termokupl ve 10luk diye gecen bi kablo var bir de @celik in elindekine benzer boyutta bir kutu var. Buton anahtar koymak gerekise konduktor gerekiyormus benim de pek elektrik bilgim olmadigi icin arastirmaya basladim. Pek bilgim yoktan kastim lehimim aletlerim falan var ama ogrenme asamasindayim. Pano konusunda soyle olsun boylr olsun demek yerine basit bir sistem nasil yapilir gosterebilirseniz uygularim. Sinirli bilgiyle yonlendirmem dogru olmaz bence. Siz soyleyin ben yapayim gibi

Kendi çizimimi basit bir şekilde rezistansı kontrol edebileceğiniz şekle uyarladım.
Önemli olan nokta, kahverengi kablo faz (canlı uç) olacak. Yoksa ssr devreden çıkmaz. sigorta sağlıklı çalışmaz vs.

1. Faz kahverengi
  2. Rezistansınızı toprağa bağlayın. Kutu metalse onu da bağlayın.
  3. SSR için mutlaka soğutucu kullanın. benim çok eski bilgisayardan kalma fan ve soğutucum vardı onu kullandım, bilgisayarcılardan ucuza temin edilebilir. Hele 5.500watt kontrol edecek bir SSR mutlaka iyi soğutulmalı.
    Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sorunuz olursa cevaplamaya çalışayım.

6 Beğeni

Resimler super. Bayaa aciklayici cok tesekkur ederim.

Selam. Linkteki ısıtıcıdan sipariş verdim. Fakat sonradan 208v olduğunu farkettim. Ev tesisatında sorun olur mu? Şu an siparişi iptal edebiliyorum. Acaba iptal edip, bundan mı sipariş etsem.

Merhaba, AC olduğuna göre 240, 220, 190 farketmez, zaten Dimmer ile ayar yaptığında volt da düşüyor

2 Beğeni

Ev tesisatlarında 2500-3000w üstüne çıkmamaya çalışırsanız iyi olur biraz geç ama sıkıntısız olur

2 Beğeni

Dimmer kullanmamaya çalışın pid yapan bir cihaz kullanırsanız gerçek elektrik tasarrufu yapmış olursunuz dimmer tasarruf ettirmez ve kalitesi çok yüksek soğutması iyi bir şey olmazsa çabuk bozulur

2 Beğeni

100 yıllık binaya kaynak makinesi bağlayınca ilk elden gördük sonuçlarını bunun :grinning:

Özellikle eski binalarda dikkat.

2 Beğeni

Çamaşır mak değilde bulaşık makinası sirkülasyon pompaları hem ısıya dayanıklı hemde daha güçlü ayrıca enteresan bir konu bosch marka pompada ısıtıcı var pompa içinde yani herms sistem gibi çalışıyor bu konuyu irdelemek gerek yani pompa hem basıyor hem ısıtıyor

3 Beğeni

https://www.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/bosch-bulasik-makinesi-isitici-pompasi-651956_pdp_553236515?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=404963714399&utm_term=89210257147&ga_prodid=553236515&ga_merchantid=224108229&sc_gcsp=gg&gclid=CjwKCAjwiMj2BRBFEiwAYfTbClDNG17m45gXulafLQzaJV_qdKdNBt3_oeQJjE24hkVuzC503tabDhoCMacQAvD_BwE

Şu ürünlerden bahsediyorsunuz sanırım. Sayenizde haberim oldu aslında bunları kazanlara uyarlamak güzel sonuçlar çıkartabilir. Ama bağlantı yerleri biraz sıkıntılı olabilir. Birde kapasiteleri hakkında pek bilgiye ulaşamadım.

1 Beğeni

Ben pompayı kendi gözümle de gördüm bağlantı problemi çıkacağını zannetmiyorum araya kauçuk hortum ve kelepçe takılabilir elektrik bağlantıları zaten basit aldığınız yerde tarif ediyorlar bunların eski modelleri var onlarda rezisdans yok fiyatları daha makul ben arada kaldım ya orijinal pompa alacağım yada bunları deneyeceğim

2 Beğeni

Bursa’da yaşayanlar için referans olması için yazıyorum eski bir soru zira
Isı Şah ve Ata ısı firmalarında her zaman mevcuttur 1/5’’ (1,5 inch) girişli monofaze paslanmaz gövdeli 2500 yada 3000 Watt olarak istenirse raftan çıkarıp veriyorlar Koruma kapağını istemeyi unutmayın.1/5’’
Kovanıza bağlanacak kısmın çapını ifade eder bu konuda kendi sisteminize göre seçim yapabilirsiniz.
Şimdilerde fiyatı 100 tl Önemli bir konu da bunların boylarıdır kovanızın çapını ölçüp içine başka yere değmeden sığacak ölçüde istemelisiniz http://www.ataisi.com.tr/urun/129/mansonlu_220_v___380_v_isiticilar.html

3 Beğeni

Pompaya çok para vermenize gerek yok. Benim elimde 2 adet pompa var birini türkiyeden 45 liraya aldım diğeri alixepressdem 60 liraya aldım tr dede aynısı 130 lira filan satılıyor mayşeleme esnasındaki 65 derecelik sıcaklıklara çok rahat dayanabiliyor.

1 Beğeni

Türkiyeden bir bağlantı paylaşır mısınız? Süt güğümünden bozma bir kazanım var, alacağım pompadan mayşeye koku sızmasından endişe ediyorum.