Rezistans (Isıtıcı) Seçimi

Kazan içine monte etmek için kalitesi onaylanmış bir rezistans markası önerebilecek olan var mı? Mümkünse link harika olur. (35 litrelik kazan için min. 2500W yeterli diye düşünüyorum.)

Hocam, internetten aramak yerine remta gibi büyük çapta üretim yapan firmaları arayıp rezistans ihtiyacınız olduğunu söyleyip o şekilde temin edebilirsiniz, daha güvenilir olur.

1 Beğeni

ben 35 litre Sıcak Su kazanı için bunu

50 Litre Kaynatma kazanı için de bunu

kullanıyorum
PID sistem kullanmayacaksanız basitçe şunun

gibi bir şeyle kontrol edebilirsiniz.
Daha derin açıklamaları @anon59861927 yapacaktır.

2 Beğeni

çok teşekkürler hocam. PID var bir adet onu kullanmak istiyorum.

Selam. Burada kaynatma kazanı çapıda önemli. Rezistans uzunluğunun 100 cm üstü olması öneriliyor. Cm başına düşen watt miktarı azaldıkça mayşe yakma ihtimali düşüyor.

1 Beğeni

Size 3.500w yeter.

Almanız gerekenler.

TRY 117.07 | DERNORD SUS304 208V 3500W Fold back Screw In Electric Water Heater Element Immersion Heater with 1 INCH NPT Thread
https://s.click.aliexpress.com/e/mUPsSDPsJ

TRY 35.42 | Stainless Steel 304 1 INCH NPT/BSP Locknut for Heating Element
https://s.click.aliexpress.com/e/VO3ksrXjN

2 Beğeni

Benim kazana rezistans ararken bu siteyi bulmuştum.

Arayıp sorun isterseniz malum gümrük olayları yüzünden çinden getirtmek daha pahalıya gelebilir.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim!

ben şunu sipariş ettim: https://www.rezistanssepeti.com.tr/Kazan-Rezistansi 1,5" ve 4.5kW 75tl.
Henüz monte edip denemedim, muhtemel 15 gün içinde denemiş olurum

1 Beğeni

36 lt kazanımda çift resistant var biri 1800 diğeri 1200 watt. 32-33 lt şerbet için kaynama başlayana kadar 3000 watt çalıştırıyorum devamında sadece 1800 watt’lık resistant ile gayet güzel bir şekilde kaynıyor buharlaşma da 3000’e nazaran daha az oluyor.

3 Beğeni

Isıyı kontrol edemediğiniz için mi iki resistans taktınız?

Orjinalinde 2 tane vardi cay makinasindan bozma 1200 sicak tutmak 1800 de calisinca kaynatma icin dusunulmus ben salter takarak ikisini de manuel yaptim

Üstad selam,

4500 wattlık olandan aldım ben de. Sen herhangi bir sorun yaşadın mı acaba? Dün ilk defa denedim 25 dk çalıştırdım kablolar biraz ısındı fişin ucu ise baya bir ısınmıştı. Ev yeni bir ev mutfak prizine bağladım kablolar 3x2,5 mm. arada da 40 amper bir sigorta var.

dostum selam,ben onun için ayrı sigorta bağlattım, ayrı kablo çektim. Ev sisteminde kullanmak biraz riskli olabilir. Sigortan atar, kabloların çok ısınıp eriyebilir, allah korusun yangın çıkabilir. Elektrikçi ile konuşup, evdekinden daha yüksek bir sigorta bağlatıp, o sigortadan daha kalın bir kablo uzatarak yapmanı tavsiye ederim.

1 Beğeni

Ben de araya gireyim :slight_smile:
4.500Wattlık olandan kullandım ama kablolar ve fiş baya ısındı. Deneme için 3x1,5luk uzatma bağladım, kablolar çok fazla ısındı, başıma iş açmayayım diye 10 dakika sonra uzatmayı çıkardım.
Sizin mutfağa gelen kablolar bilinmediği için @Antinkuntin’in önerisine katılıyorum, imkanınız varsa ayrı bir sigorta bağlatıp ayrı kablo çekmek en mantıklısı. Mesafe 5metreyi geçiyorsa kabloyu daha kalın yapmanızı da öneririm.
Kablo imkanınız yoksa yapabiliyorsanız rezistansı 3000W’a düşürmenizi ya da değiştirmenizi öneririm. Ben kendi rezistansımı 3.000Watta düşürdüm, 50 litrelik kazanımı sorunsuz şekilde kaynatıyor. Ayrıca SSR da rahatladı, daha az ısınıyor :slight_smile:

2 Beğeni

Teşekkür ederim,

3x4 mm kablo aldım dediğim gibi fiş ile araya 40 amper sigorta bağladım bu şekilde deneyeceğim. Eğer sigorta atması vs. bir sorun olursa mecburen yeni bir hat çektireceğim. Tabi ki yangın tüpü ile beraber :slight_smile:

2 Beğeni

İstanbulda, taksimden tarlabaşı yolundan aşağı sallanırken yeraltı çarşısı var(sogutmacilar carsisi diye gecer) orada çamaşır, buzdolabı, bulaşık makinası vs yedek parçaları satılmakta… Hertürlü kettle rezistansı, çamaşır bulaşık makinası rezistansı vs mevcut… Sitelerdeki ücretleri ödemeyin, 10-20 tl ye envai çeşit rezistans mevcut orda… not: en son 2016 da istanbuldaydim, orasi kaldirildimi hala varmi bilgisi olan yazarsa yeni yerini buluruz :slight_smile:

İzmirde ise çankayada, fuar göbekten çankayaya doğru geldiğimiz yolda sağda kalan kısımda parçacılar :wink: ayrıca yine çankaya elektronikçiler çarşısında birçok elektrikçide kettle rezistansı mevcut, ihlas şofben rezistans vs dahil…

Ayrıca bit pazarına gitmeyi seviyorsanız, 5-10tl ye kettle satılıyor. Ful termostat devresiyle beraber söküp kazanınıza monte edebilirsiniz.

Bilginize :slight_smile:

3 Beğeni

Herkese merhabalar. Bu amper isi cok kafami karistirdigi icin sizlere sormak istedim. Özellikle 4500w+ kullanan üstadlara. 5500w isitici aldim. Pid ile kontrol etmeyi planliyorum elimde pid var fakat baglantilari yaparken fis priz bulmada sıkıntı başladı.

Hesabima göre 5500w/220v =25a bir akim cekecek. Ama fislere prizlere bakarken 16amperden yüksek akimli bulamadim. Sizler nasıl cozdunuz bu olayı?

Kablo olarak ne kullanmak gerekir?

Sigorta koymanin faydasi ne olacak sisteme. Sunun icin soruyorum 25a tuketim olacaksa 25a sigorta mi koymak gerekir yoksa ne kadar yuksek o kadar iyi mi?

Son olarak sisteminizin fotografi varsa paylasabilir misiniz? Pid baglantisi olur fis priz baglantilari olur, su noktada yol gosterici herhangi birsey olur yani

Merhaba. 16A üzeri için 220V 32A cee norm priz kullanacaksınız. Sanayi tipi priz diye de geçiyor. Rezistans 5500w olduğu için 32A sigorta uygun olacaktır diye düşünüyorum. Kablo olarak 3x4 uygundur. Benim panom aşağıdaki gibi bu fotoğraflardan sonra sadece sağdaki SSR söküldü onun soğutucusu soldakine bağlandı. Tek SSR iki soğutucu gibi düşünün. Bir de sıcaklık sensörleri bağlandı iki adet sağdaki prizlerin altına.
Benim sistemimde 4500W rezistans, 40A SSR, 2 pid var. Pid’lerden bir tanesi elementi sürüyor diğeri sadece mayşeleme sıcaklığı görmek için.

4 Beğeni

@vince nin söylediklerine katılıyorum. Şunu ekleyeyim, 5.500watt çok yüksek bir değer, tesisatınız da sağlam olmalı. Sağladığından eminseniz sorun yok tabi.
Ben 4.500watt rezistans almıştım ama sistemi köydeki eve taşıyınca 3.000watta düşürdüm, 50litrelik kazanda sorun yaşamadan kullanıyorum.
Benim panonun fotoğrafları da aşağıda, pompa için priz eklemek sonradan aklıma geldi, sığdırmak zor oldu, baya dağıldı. Sigortayı yapıştırdım falan. En güzeli mümkün olduğunca büyük pano kullanmakmış.

3 Beğeni