Rex-c100 dijital termostat kurulum yardımı

Teşekkürler. Yani autotune özelliğini her seferinde su soğukken açıp örn. 64 derece değerine gelene kadar açık kalacak 65 olunca pid çalışmaya başlayacak doğru mudur? Yada 50ye ayarlayıp 50’ye kadar autotune sonra istediğimiz setpoint’e getirip kullanım da olur mu? Termostatın sıcak soğuk ayarı nerden yapılıyor ayrıca

Güç kesildiğinde bu p, i ve d değerleri sıfırlanıyor mu? Bir dahaki sefere sadece güç versek aynı ayarlarla devam etmiyor mu?

1 Beğeni

Hocam acemilik var kusura bakmayın normalde örn. 64 derecede tutmak istiyoruz ısıyı yaklaşık 68’e getiriyoruz sonra maltı atıyoruz 64’e düşüyor. Siz 60’ta maltı at sonra 64 ayarla autotune’ü aç malt ve su beraber mi 64’e çıksın diyorsunuz?

Çin den getittirdik bu cihazı ama ayar kısımında sorun yaşıyorum. 0,1 hassasiyetle ölçüm yapabilmek için ayarları nasıl yapmak gerekiyor. Bilenler cevaplarsa sevinirim

Bu cihazda hassasiyet 1 derece gibi görünüyor ama farkli bir ayar varsa bilenler yazsın

youtube da birçok videoda 0,1 derece görünüyor. muhtemelen ayarlardan yapılıyor ama kurcalayıp değişkenleri bozmak istemedim. Birde bunların farklı versiyonları var galiba internetteki setup ayarları ile bendeki setup listesi farklı.

Çinden gelenlerin çoğu çakma pid.
0,1 olanlar orijinal rkc, inkbird gibi markalarda var. Bendeki de çakma rkc mesela 65 liraya almıştım 0,1 gibi gösterim yok. Hatta birçoğunun menüleri bile farklı

Bendekide çakma o halde. Dediğiniz gibi menüleri farklı videolardakilerden. Teşekkürler aydınlattığınız için.

Merhaba … aynı sorun bende de var … k tipi sensor standart olarak geldi… siz sorunu çözebildiniz mi … ben halen çözemedim… Ama pt100 sensöre geçince sanki çözecekmişim gibi içimde bir his var…

Bu termostatta 0.1 gosterim yok olsaydı fotarinda da gosterirdi. Bu serisinin en düşük modeli daha cok fırın tarzı cihazlarda ısı kontrolü icin uretilmis

merhaba
rex c100 ile ilgili olarak şu problemi yaşıyorum.
70 dereceye set edttiğimde uot1 çıkışından rezistans’ a enerjiyi çok yavaş gönderiyor 70 derece ulaşmam saatler alıyor normal şartlarda 40 dk içerisinde kaynamak noktasına ulaşmam gerekli bu konuda bilgisi deneyimi olan yardımcı olursa memnun olurum.

kendi çözdüklerimi bir video haline getirdim.
belki yardımcı olabilir.

3 Beğeni

Oda sıcaklığında auto tuning’i açın 70 dereceye gelene kadar bir de öyle deneyin

kazan tamam 3-5 kurulumda yaptım.
daha önceden aldığım ve hala kurumadıpım pid-ssr sistemini kurmak istiyorum. aşağıdaki gibi bir yazı buldum fakat bazı noktalarda yardıma ihtitacım var.
1 plastik kutu uygun mudur? kaç cm lik yeterli olur?
2 havalandırma şart mı? aliexpress den metal soğutuculu ssr aldım, kutuya fan takmam şart mı?
3 thermowell i kazan in neresine koymaliyim? rezistan in 10 cm yukarisi gibi dusunuyorum. çeşne ile rezistam aynı seviyede kazanda.

kurmak istedğim sistem aşağıdaki ile aynı. fakat kablolamasını net göremiyorum. hat sıralama aşağıdaki gibi tasarladım;
220v besleme fiş
on/off tuşu
lamba (enerji olduğı görmek için)
pid ssr thermo kulp
lamba (ısıtıcıya enerji olduğunu görmek için)
isitici için priz

yorumlarınızı rica ediyorum

Eski bir pid kullanıcısı olarak kendi deneyimlerimden bir fikir verebilirim.

1. Plastik kutu gayette uygundur.
    https://www.altinkaya.com.tr/Contali_Kutular/SE-056.html
    ben bu kutuya kurmuştum ama pid yaklaşık 1cm kadar dışarıda kalmıştı. bir boy büyüğünü alıp güzelce kurabilirsiniz.
  2. sistem genel olarak ısınıyor. ssr zaten soğutuculu olmak zorunda iyi yapmışsınız.
    Benim kutuda fan falan yoktu ve defalarca çalıştı. Sattığım kişide böyle kullanmaya devam ediyor.
    Isınma dediğim sadece kaynama aşamasında oluyordu. Fan koy ya da koyma demek bana düşmez o kararı sizin vermeniz daha doğru olur.
  3. Benim kazanda Thermowell ısıtıcının 3 cm falan üstündeydi.
    Satılık 22 Litre çay kazanı ve ekipmanları
    bu satış ilanımdı referans olarak bakabilirsiniz resimlere.
    Çok yukarı koymayın ilerde sepet alırsanız thermowell engel olabilir.

bu kısım tamamen size kalmış. Yazdıklarınız olurmu diye soruyosanız gayette güzel olur.

3 Beğeni

Başlığı termostatlar şeklinde genellersek bu başlık altında tartışabiliriz. @wildtrak

Resimde görülen dişi fişler kaç w akım çeken aletlere bağlanacak? Harici bir role kullandınız mı? @phoenixx

STC-1000 - 220V çıkışta 10A’ya kadar destekliyor. Şimdilik ısıtıcı için bir yere bağlamayacağım ama soğutma kısmı için normal bir buzdolabını bağladım. (ne yazık ki kaç watt güç çektiğini bulamadım ama 100W civarında olabilir). STC-1000 sanırım 2200W’a kadar sıkıntısız destekler. (2kw’lık UFO’lar bile bağlanır sanırım). Harici röle kullanmadım.

Dostum, bu kaynama noktasına çok uzun zamanda ulaşması problemi ciddi mi ya?? Bu her şeyi mahveder. Bir çözüm bulunmuş mudur dostlar, çok acil bir karar verip hızlıca uygun maliyetli bir p.i.d. edinmem gerekiyor…

Yerli olarak enda var fiyati 200 tl civari ancak ben aliexpressten inkbird aldim cok memnunum. Rex c-100’u ben begenmedim 0.1 dereceyi gostermiyor ve ayarlardan termokupl tipini degistirince min dereceyi 300 yapiyor 300un altinda derece gostermiyor ayrica pt100 sensor takip sensor tipini pt100 secince sacma degerler gosteriyor

Inkbirdde bu model guzel farkli tip termokulplari destekliyor on off çalışabiliyor

Size soyle bir test yontemi soyleyebilirim.

Termostati ssr’dan ayirin ssr’in arti ve eksi uclarina 12 volt adaptor baglayin kazan resistansinizi baglayin eger yine yavas isiniyorsa ssr arizali normal zamanda isiniyorsa termostatta sorun var

1 Beğeni