Remta 36 L Sıcak Su Otomatı İnceleme

Şimdi Aliexpress siparişlerimi bekliyorum, onlar da gelince çalışmalara başlayacağım.

16 Beğeni

Hocam hayirli olsun yeni kazaniniz. Zaten bizim icin onemli olan celik kisimlari ve rezistansi. Gelismeleri bekliyoruz merakla.

1 Beğeni

Hayırlı olsun. Rezistans açık, mayseyi yakmaz mı o?

1 Beğeni

Hayırlı olsun hocam, bizim açımızdan faydalı bir gönderi oldu bu zira bundan önce hiçbir yerde görmediğim detayları görme fırsatı buldum.

PID kontrolünü alta entegre etmeyi düşündüğünüzü okuyunca ilk aklıma gelen o kısımdaki ısının sizin sisteme zarar verip vermeyeceği oldu. Göz önünde bulundursanız iyi olabilir sanki.

Gördüğüm kadarıyla Remta en kaliteli markalardan biri ve onun bile böyle basit olduğunu görünce diğerlerine daha bir şüpheyle yaklaşmaya başladım.

Güle güle kullanın.

1 Beğeni

Öncelikle hayırlı olsun ,umarım tam kafanizdakileri uygulama şansınız olur. Rezistans malum kelebek rezistans çok güvenilir değil ama elbette iş görür. Çelik ve biraz daha kalınca bir rezistansla bir süre sonra değiştirmeniz faydalı olacaktır. Elektrik tesisatına dikkat diyecektim ama anladığım kadarıyla tamamen iptal edeceksiniz. Yeni tesisat kurarken bakır ve kalın tek telli kablo tercih edin. Topraklamaya özellikle dikkat edin ve birkaç yerden yapın, özellikle o rezistans için. Çelik kalitesi belli bir seviyede ise güzel birşeyler çıkar ortaya. Kolaylıklar dilerim.

1 Beğeni

Yeni bir şeyler yaptıkça bizi de haberdar ederseniz sevinirim hocam.
Öyle ya da böyle, sizi mutlu eder bu. Güle güle kullanın.

1 Beğeni

Selam,

Kaynatma kazanı dibine koyacağınız bir dip süzgeç iki türlü işinize yarar gibi düşünüyorum.

Isıtıcı ile temas kesilir,
Mayşe de süzülmüş olur

Aliexpress’de satılan dip süzgeç (False bottom)

Zafer Doğan tarafından üretilen dip süzgeç

Bakmanızda fayda olabilir.

Kolay gelsin…

2 Beğeni

hocam, false bottom bu tarz açık rezistanslarda kullanıma uygun değil bence; çünkü vakum etkisi yaratabilmesi için zemine koymak gerekiyor, rezistantan dolayı zemine oturmaz süzgeç ve hava kalır, hava kalınca hem rezistansa temas eder hem de dengede durmaz. Ama rezistans yandan olsaydı olabilirdi.

1 Beğeni

mayşeyi yakmaz hocam, 3 kafadar bir videosunda bunu cevaplamıştı, su oranı çok az olursa anca o zaman yakma ihtimali olur demişti.

1 Beğeni

Son durum nedir @kupanta , birde ürünü aldığınız site hangisiydi? En azından ilk mesaja eklerseniz bazen şeytana uymak isteyenler olabiliyor :beers: Birazda sizin başarılı olmanıza bağlı tabii.

1 Beğeni

pid’in içini eksiksiz göndermişlerse gerisi hallolur abi :smiley: benim kazan da tünelin sonundaki ışığı gördü bitti gibi, bi serpantin işi kaldı klimacıdan haber bekliyorum bakır boru için, yakın zamanda bi konu açıp paylaşıcam.

1 Beğeni

Pidin sensörünü kazana nereden ve nasıl bağladınız? Ölçümü nasıl yapıyor? Bir fotoğraf koyabilir mısınız?

Uygun thermowell e nasıl karar verdiniz? Bir de kazana hangi yükseklikten bağlamayı planlıyorsunuz?

Pidin ucundaki sensör elimdeki 1/2 thermowell e uymadı benim.

Pompa kullansanızda dönüş yapan musluğun üzerinde bir yere konulacak bir sensörün daha sağlıklı bir ölçüm verebileceğini düşünüyorum. Gerçi 3 kafadar videolarında kazana daldırdıkları paslanmaz bir çubukla bu işi görüyorlar.

1 Beğeni

Siz hangi tür sensör kullanıyorsunuz?

Evet pid ile birlikte gelen standart sensör. Ben de kazanın derli toplu olmasını, bir thermowell vasıtasıyla ölçüm yapabilmeyi istiyorum. Çelik bir çubukla kazanın heryerinden birşey fırlamış oluyor. Malt süzgecini kaldırıp indirirken hep sıkıntı.

1 Beğeni

hocam yalnız 3 kafadar da muslugun uzerındeki bir probdan olcum alıyorlardı ama bir videosunda bundan vazgectiklerini soyleyip, aynı sizin dediğiniz gibi içine daldırarak alınan ölçümün daha sağlıklı olduğunu soylemişti. Zaten kazan hacımlerımız 1-2m3 gibi değerlerde olmadığından kazanın en altındaki ile en üstündeki ısının pek fark edeceğini sanmıyorum, kaldı ki çay kazanlarının termostat probu kazanın dışından dibe yapışık şekilde geliyorlar.

Sirkülasyon düzgün olmazsa arpa ile su arasında ısı farkı fazla olmazmı? Termokupl ısıtıcıya yakın olacak ve pid istenen sıcaklığa erken gelmiş olacak. Bende bakır boruya daldırma şeklinde ısı ölçümü alıyorum ve bana da daha doğru geliyor.

1 Beğeni

Şöyle bir durum var ilk hedef sıcaklığa ulaşırken ölçüm aldığınız yer çok önemli oluyor. Eğer üst bölgeden ya da mayşeden ölçüm alırsanız su gerektiğinden fazla ısınıyor, pompa çalışsa dahi. Bu sefer yüksek sıcak su mayşeyi gereğinden fazla ısıtıyor. O zamanda mayşeyi gereken sıcaklığa çekmeye çalışıyorsunuz. O yüzden thermowellin sabit bir yerde olması çok önemli. Tubibok yarışma günü yeni satışa çıkan bir firmanın ürününde normal çay kazanlarındaki gibi alttaydı. Sorduğumda sorun yaşamadıklarını söylediler! Gizli rezistans uniform bir sıcaklık dağıtımı gösterdiğinden olabilir belki. Benim 2500 w lık rezistansım dışarıda ve bulunduğu bölgeyi korkunç ısıtıyor. Pompayı tahıl yolunu sağlamak için kısılı kullanmam sebebiyle sıcaklığı dengelemek gerçekten sıkıntılı olabiliyor.

Gizli rezistans açık rezistansla aynıdır, ısı yayilimlari pek farketmez. Elinizdeki açık rezistansin üzerine daire bir çelik kapak kaynatılmış hepsi o yani. Aslında devridaim den farkli bir çözümü var o işin. Çok daha homojenize ısıyı yayacagini düşünüyom. Lakin malt içinde çalışma durumunu tam kestiremedim. Çelik mini ısıya dayanıklı güçlü pervaneler var , çok düşük devirde döndürmek suretiyle, devridaim pompalarından daha iyi iş görür gibi. Hop aşamasında da whirpool yapılır :wink: Bir zihni sinir projesi denemek lazım.

1 Beğeni