PORT 66 Premium Continental Lager

#1

İçeriğine ek olarak (1kg dextrozla gelmekte) 500 gram light dme ile kurdum. Kendi mayasını rehidrasyon yaparak kullandım. Fermantasyon sıcaklığı olarak 17-18 derece hedefliyorum (kılavuzu 20 öneriyor). Paket içeri gayet doyurucu, az miktarda da olsa liberty şerbetçi otu, fena olmayan bir mayayla geliyor. Sonuçları fotoğraflarıyla beraber burada paylaşacağım.

Bu arada musluksuz kovaya kurdum, şerbetçi otlarını direk olarak kovaya atıp, cold crash yapıp dolum çubuğuna şot torbasını giydirerek dolum yapacağım.

Foto editi: Ayrıca torbanın içinden Türkçe kullanma kılavuzu çıkıyor. Bu da ürünleri üretimden önce almayı planladıklarını gösteriyor.

3 Likes
#2

Kendi mayası neymiş ,port 66 hefeweisenin mayası çok iyiydi, bunun mayasını da her ihtimale karşılık yıka bence,beğenirsen kullanırsın,18 dereceler diyorsa açıklamasında m-54 olabilir

1 Like
#3

Mayası neydi diye bakmadım ama bu benim hazırladığım ilk Port 66 kitiydi ve çok beğenmiştim. Yerinde olsam heyecanla beklerdim.

1 Like
#4

@Durul Mariposa lager diyor. Kullanma talimatı bütün kitler için aynı ve 20-25 derece yazıyor. Ben 18 civarında tutacağım, biraz daha temiz bir bira olur diye tahmin ediyorum. He bide m54 değil sanırım, leşşş gibi kokmadı rehidrasyonda :smile:

@BoBo bende öyle umuyorum, elimde bol bol m54 ve m76 olmasına rağmen kendi mayasıyla deneyeyim dedim. DME’li mi yoksa dekstrozlu mu kurmuştun abi sen?

2 Likes
#5

Ben kitten ne çıktıysa onunla kurdum… DME ile pek işim olmuyor. :slight_smile:

1 Like
#6

Bugün siseledim. 1006 da bitti, düşük sicakliğa (17-18°) rağmen mayalar iyi iş çikarmiş. Maya kokusu çok hoşuma gitmedi fakat rengi baya hoşuma gitti. Cold crash yapmama rağmen buğulu bir görüntüsü vardi, bulanik değil ama gavurlarin hazy dedikleri şey işte. Chill haze mi diye düşünmedim değil ama hele bir şişede dursun bir ay, sonra bakariz tekrar.

Tat anlaminda pek birşey diyemiyorum, pek anlamadim ölçüm kabindaki örnekten.

1 Like
#7

Amber renginde mi? Sarı mı?

#8

Epey sari. Limonlu gibi hatta.

#9

Sapsarı bira yapmayı kit ile başaramadım, bu kit lager özelliğinde ve sarı ise yapabilirim

#10

Benim ölçüm kabi buğulu, rengi aktarma hortumunda ve sari işikta gördüm. İlk şişeyi açinca gün işiğinda fotoğrafini çekerim :slight_smile:

2 Likes
#11

Ben çok sevmiştim. Port 66 kitlerine hasta olmamı, bira üretiminde şerbetçiotunun ne tür bir katkı sağladığını gerçek anlamda görmemi sağlayan kit.

3 Likes
#12

Bugün dayanamayip 7. gününde açtim bir tane. M54 gibi bir maya kokusu söz konusu fakat zamanla azalabilir. Renk sari fakat çok bulanik olduğu için koyu gibi duruyor. İçinden çikan 12gr dry hop çok az gelmiş. en az 20 gram daha eklenmeli (lubelski,mittelfrüh,spalterselect,saaz hepsi gider). Birinci ayini doldurunca kokunun azalip garip tatlarlarin kaybolacağini varsayarsak güzel bir bira olacak.

1 Like
#13

Balkona gidene kadar bitti yarisi :grinning:

5 Likes
#14

Bende 2. Kitim olarak bunu aldım. Açıklamasında ki hafif bal aroması pek iç açıcı gelmese de…
Bu kit ile cascade şot kullanılabilir mi?

#15

Bence çok yakışır hocam…
Birden çok şotla da deneyebilirsiniz, ikiye falan bölme şansınız varsa.

#16

Dün kurdum, malesef yeterince araştırmadan direk poşetin tepesini kesince malt özü biraz agzi açık beklemek zorunda kaldı. Oda telaşa sebebiyet verdi. Bu kitim kontamine olmazsa bi daha hiç biri olmaz.

#17

Hiçbir şeycikler olmaz hocam, merak etmeyin.

1 Like
#18

Bugün kovada 14. günü, klavuzda 7. gün dry hop yazıyor.
Kendi şot una ek olarak 25gr kadar cascade ile hop ettim.

İlk görüntü şu şekildeydi,


Bir kaç sn sonra köpükler dağılmaya başladı.

Gaz çıkışı durma noktasında idi ancak şot attıktan sonra ilk günden daha fazla fokurdamaya başladı.
İlk kitimde böyle olmamıştı. (munton pils)

#19

ilk port66 lager ımın son şişesi. Aman aman birşey olmadı,şişe dibi tortusu da çok narin ve tadı bozan cinsten . Yeni siseledigim bir port lager daha var, haftaya bakarım bundan farklı olmuş mu.

#20

Yeni konu açmak istemedim port 66 ipanin kurulum sıcaklığını bilen bir babayiğit var mıdır acaba