Port 66 Amber Ale

Bu kiti daha kuramadım ama gönderdikleri 1kg şeker ile kurmayı düşünüyorum. Yapanlardan tavsiye alabilirim

Bu kiti ben de kurmadım ama (tamamen kendi görüşüm) 1 kilo şekerle kurulan kit pek lezzetli olmuyor. Orta Dme ve şeker beraber düşünülebilir ya da imkan varsa kısmi mayşeleme

3 Likes

Bu kit olmasa da hem American Pale Ale’ini hem de Premium Continental Lager’ini herhangi bir şey eklemeden kurdum. İkisinden de çok memnun kaldım. Bunumdan olsaydı onu da öylece kurardım. :slight_smile:

Bende kesinlikle @Antinkuntin in söylediği gibi 500 gr dme (orta veya açık) ve şeker ilavesiyle birlikte kurardım.

Bu arada ben Port 66 Ipa denemedim nasıldı @BoBo ve kitin içerisinden hangi otlar çıktı ?

3 Likes

IPA ben de deneyemedim @Bulent.
APA ve Lager denedim. İkisi de enfesti. :smiley:

1 Like

Vardır bir hayır abi üzülme @BoBo birlikte deneriz olmadı :joy:

2 Likes

Uzun zamandır işittiğim en güzel plan. Heyecanla bekliyorum.

1 Like

@BoBo üstad.
En Son Ne Aldık konusunda;
“Port 66’yı ilk ben denemiştim Continental Lager ile. Sonra çok beğenip Amber Ale’sini de ilk ben denedim.”
Mesajınızı okudum. Port 66 Amber Ale hakkında fikir verebilir misiniz?
Kurup deneyen başka arkadaşlar varsa buyursunlar yoruma…

Ben çok beğendim. Gövdeli, dolu dolu ve aromatik bir bira olmuştu. Tarzı seviyorsanız -ki ben Cooper’s Amber Ale de çok sevmiştim- sizi üzeceğini sanmam. Yeniden satın alabileceğim kitlerden biri.

Estağfurullah. :slight_smile:

2 Likes

Yorum için teşekkürler. Evet tarzı seviyorum. Peki içindeki şot yeterli geldi mi? Extra Şot a gerek var mı?

Ben su ve şeker haricinde hiçbir şey eklemedim. Kendi mayası ile ve kendi şotlarıyla kurdum. Malt özü falan da eklemedim.

1 Like

Şeker ve kendi mayası ile kurdum, son üç gün içinden çıkan şotlarla dry hop yaptım. 7.günde deneme amaçlı 33’lük içtim, şimdi bile çok iyiydi. Keşke 50’lik deneseymişim diyorum

3 Likes

Şekerle yaptığım kuruluma şotları hoptea yapıp eklemiştim. Şişede 1 aya yaklaştı. Tadı çok güzel olmuş ve şot tadı çok belirgin. Eldeki ikinci kiti malt özü ile kurmayı düşünüyorum.

Düzeltme: şotları kovaya direk atmıştım. Hoptea yaptığım başka bir kurulumla karıştırmışım. :wink:

1 Like

Hoptea yaptığınız uygulamada şot için ne kadar su kullanmıştınız?

25 gramlık ot için 350 ml lik kahve presi kullandım. Otun üzerine 70 derece civarı su ekleyip 20 dakika kadar bekletip presledim. Yalnız daha büyük presler kullanmak daha kullanışlı olur. Çünkü otlar çok şişiyor.

1 Like

350ml su 23lt bira için yeterli oldu mu peki?

Pres 350 ml olsada kovaya giden toplam su 350 ml değil. Çünkü zaten 25 gram otun üzerine su dökeceksiniz ve şot posasında da bir miktar su hapsolmuş olacak. 350 ml ile pres yapacaksanız ot 25 gram bile olsa ikiye bölüp çift pres yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü ot suyu çok çekiyor ve pres tamamlandığında şişmiş ot çok yer kaplıyor. Tahminimce de otun aromasının hatrı sayılır bir kısmı pres küçük olduğundan posada kalıyor.

Ben saaz kullanmıştım. Ot bayatmıydı bilmiyorum. Son üründe aroma ve koku yok gibiydi. Presin küçük olması da etken olabilir.

2 Likes

Saaz çok saldırgan aromalar veren bir ot değil. Bence biraz da bu yüzden.

1 Like

Bende son parti aldığım saazdan hiç memnun değilim, bb den almiym diyorum ama bariz farklı vm de satılan saaz ile, siz nereden almistiniz saaz i ? Ve şeffaf vakumlu ambalajmiydi ?

Saaz’ı iki kere dryhop ile denedim ve ikisinde de bir etkisini görmedim. Ama son yaptığım kitte şerbetçiotlarını kaynatarak ekledim ve edindiğim tecrübelere göre şunu söyleyebilirim: Galiba her şerbetçiotu dryhop veya hoptea yöntemi ile sonuç vermiyor ki saaz da bunlardan biri. Ama kaynatma yöntemi ile ekleme yapılırsa, ekleme gramaj ve sürelerine göre tüm şerbetçiotlarının koku ve lezzet anlamında etkisini alabiliyorsunuz. Ben sonraki kurulumlarda saaz’ı kaynatma yöntemiyle bir kez daha denemeyi düşünüyorum…