PID sıcaklık kontrolü ve rezistans için devre (pano) yapımı

Foruma şöyle bir göz attığımda kendin yap PID’li rezistanslı hazır bir konu görmedim. Bira yapımının yanısıra biraz olsun elektrik+elektronikten de anlıyorsanız (yada ilgileniyorsanız) yardımcı olması açısından bu konuyu buraya bırakayım dedim. Bu konuda temel olarak şuna değineceğim. Halihazırda satılan ekipmanlarla, devre yapımı, lehimleme, programlama vs. vs. gibi konular hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar için mevcut sistemlerini elektrikli otomatik bir sisteme çevirme.

Normal bir kaynatma kazanını elektrikli bir kaynatma kazanına fiziksel olarak çevirmek ile alakalı şuraya bakmanızı tavsiye ederim ki ben de şahsen aynı sistemi kullanıyorum. Burada işin fiziksel kısmı var benim değineceğim elektrik+elektronik kısmı yani rezitansın devamı. Bu kontrol paneli eklenecek parça ve özeliklerle birlikte seviye seviye artarak karmaşıklaşacak (devreyi anlama açısından). An itibariyle benim yaptığım panoda olan özellikler şunlar

1- PID sıcaklık kontrol cihazı ile sıcaklık kontrolü (aynı cihazı kullanmak zorunda değilsiniz herhangi bir ssr çıkışlı PID cihazda olur)
2- Digital zaman rölesi ile geri sayım uyarımı, bildirimi
3- Sirkülasyon, yağmurlama vs. pompası için güç çıkışı

Buda panonun kendisi

NOT: Şimdilik sadece rezistansın nasıl PID sıcaklık kontrol cihazına bağlanması gerektiğinden bahsediyorum. Cihazın nasıl ayarlanması gerektiğini isteyenler olursa sonradan bahsederim.

1- En basit sistem, sadece PID sıcaklık kontrol cihazı ile sıcaklık kontrolü.

Gerekli ekipman
2 adet mandal buton
1 adet Sigorta (benim rezistans 5kW olduğu için 25A sigorta kullandım, kendi rezistansınıza göre seçin)
1 adet PID sıcaklık kontrol cihazı
1 adet Thermokupl
1 adet SSR (SSR lerin üzerinde ki amper değerlerine güvenmeyin olabildiğince yüksek amperli bir SSR almanızı tavsiye ederim)

2- Sıcaklık kontrölü + Zaman rölesi

ilkine ek ekipman
+1 adet Mandal buton
2 adet Buton
1 adet digital zaman rölesi
1 adet Buzzer

Digital zaman rölesi öyle süper gerekli bir ihtiyaç değil ama olursa da güzel olur tarzında. Kaynatma sırasında şerbeti otu zamanlaması için kullanılabilir mesela. 30dk de atılacak bir şerbetci otu varsa röle 30dk ye ayarlanıyor 30dk dolunca buzzer öterek size haber veriyor gibi (linkte 6 saniyeye ayarlanmış bir zaman rölesi görebilirsiniz)

3- Sıcaklık kontrol + Zaman rölesi + Pompa çıkış

ikinciye ek ekipman
1 adet AC/DC güç kaynağı
+3 adet (opsiyonel) Mandal buton

Pompa çıkış özelliğide yine öyle çok gerekli bir özellik değil ama işte kullandığınız pompalar vs için ayrı ayrı güç kaynakları bul fiş priz uğraşmak istemiyorsanız panoya bu bu tarz çıkışlar ekleyip direk pompaları buradan sürebilirsiniz.

Sistemin deneme aşamasında çalışan hali de şekildeki gibidir.

17 Beğeni

Benim gibi macera arayan kendin yapcı arkadaşlara mini tavsiyeler niteliğinde birkaç not düşeyim dedim. Sistemin deneme (çoğunlukla yanılma :rofl:) süreci devam ediyor. Şimdilik pek ilgilenen yok gibi ama ben buraya notlarımı düşeyim belki bir gün birinin ihtiyacı olur gibisinden düşünüyorum.

Bu arada bu tarz bir serüvene atılmak isteyen kişilere ek tavsiyemdir. Bu işi daha ucuza getiririm mantığı ile yapmayın, ben daha tam net maliyeti çıkarmadım ama öyle süper ucuza gelmiyor (özellikle jet30’un 3.000TL olduğu yerde :rofl:)

Okuyup edip tavsiyesi olan arkadaşlar olursa da çok ikrama geçer şurayı şöyle yap burayı böyle yap vs. bu aşamada işime yarayabilir.

İlk olarak rezistans ve ssr seçiminden bahsetmek istiyorum. Ben direk biraburada’da elektrik dönüşüm kiti diye satılan şeyi aldım çünkü hali hazırda kazanım vardı ve buatından tut manşonuna kadar setin içinde hazır geliyordu rahat yani. Fakat videoda dediği gibi 5kW biraz yüksek bir rakam, özellikle kazanımın 36LT olduğunu düşününce. O yüzden kendinize güvenmiyorsanız 5kW almayın derim. Ben şu an PID ile rezistansı 4kW da çalıştırıyorum o bile sıkıntı oluyor. Kablolar ısınıyor vs. 2.5mm2 çap kablo kullanmasaydım başım baya ağrırmış onu fark ettim.

SSR de ayrı bir dert güya üstünde 60A yazıyor ben 20A civarı max. akım çekiyorum ama ona rağmen acayip şekilde ısınıyor. Arkasında kocaman heatsink olmasına rağmen. O yüzden ya paraya kıyıp gerçek hakiki SSR lerden alacaksınız yada 60-80-100A ne bulduysanız yapıştırın ve kesinlikle heatsink kullanın, hatta heatsink ile ssr arasına termal macunda sürün. SSR nin pano içindeki lokasyonu da çok önemli ben kablo curcunasının olduğu bir yere koymuştum SSR yi, panonun kapağı kapalı iken kablolar ister istemez heatsink e temas ediyor dışı eriyen kablom olmuş o yüzden aman diyim dikkat. Son olarak panoya bir adet fan koymanızı da tavise ederim SSR ye yakın bir yere hiç yoktan dışarıdan daha serin havayı alıp devirdaim eder. (panonun üstüne de küçük bir delik açarsanız sıcak hava oradan çıkar)

Rezistans güçlü olunca max. kaynatabileceğiniz su miktarıda değişiyor, ben dün ne kadar buharlaşma oluyor onu test edeyim deyip eski alışkanlık 33LT suyu kaynattım baya baya taştı o yüzden işe koyulmadan farklı senaryolar denemek önemli.

PID’yi iyi tune etmek de önem arz ediyor zaman ve enerji açısından ve tune ederken sistemi kullanacağınız senaryoda tune etmeniz önemli. Ben ilk başta tune işlemini 33LT suyu 20C den 67C ye kapak açık devirdaim yok bir şekilde yaptım orada çıkan P-I-D parametreleri ile kapak kapalı devirdaim var iken yaptığım tune parametreleri baya farklı.

Sizlerin elektrikli sistemleri nasıl bilmiyorum ama fikirde almak açısından benimkinin şu anki halini buraya yazayım.
30 LT su - oda sıcaklığı 20C - kapak açık
3.5C den 67C ye çıkması 38 dakika sürüyor (devirdaim var)
67C den de kaynama noktasına gelmesi 23 dakika (devirdaim yok)
1 saat kaynatma sonucu buharlaşan su miktarı 5.5 lt

8 Beğeni

Takip ediyoruz hocam, eminim bir çok arkadaşın işine yarayacaktır verdiğiniz bilgiler

3 Beğeni

Teşekkürler :+1:t6:bir şeyler ekleyip denedikçe ekleyeceğim buraya

4 Beğeni