ORVAL esinlenmeli bir deneme

Aslında doğrudan Orval Klonu denebilirdi belki ama insan haddini bilmeli. Esinlenmeli demek daha uygun geldi o yüzden.
Böyle şeyler söylemek kolay değil ve zamanla değişebilir tabii ama uzun zamandır ister şahane bir British Bitter olsun, ister başdöndürücü C aromalarıyla AIPA; hatta Schneider tap 6; hatta hatta ister aynı topraktan çıkma st. Bernardus abt 12, westmalle dubbel gibi en tepedekiler, neyle karşılaştırırsam karşılaştırayım, hiçbiri gözümde Orval’i geçemiyor. Hem de hiçbir halini. Durduğu yerde duran bir bira değil Orval. Aynı yerde (aynı kasadan diye okuyun) aynı gün içmediğiniz sürece neredeyse her şişesi farklı. O brett denilen küçük canavar bir heykeltraş gibi, sürekli yeni birşeyler yontup yeni birşey çıkarıyor ortaya ama bu farka rağmen hepsini orval yapan ortak ve çook güçlü bir karakter de var.
İlk içtiğim herhalde bayağı eskiydi. o muhteşem Brett funk dolu bir şişeydi. Brüksel’de ise ilk yudum büyük bir şaşkınlık yarattı. Brett karakteri hemen hiç yok ama hafif çiçeksi/baharatlı bir aroma şöyle bir kendini belli edip yerini hemen o neredeyse yakıcı karbonik asit gazlanmasına bırakıyor. Bu iki aşırı uç arasında farklı yerlerde duran onlarca şişeden sonra, her birinden farklı ama aynı ölçüde büyük zevk alınca karar verdim. Benim için ultimate beer - en azından şimdilik - Orval.
Orval yapamam tabii ama o kadar beğendiğim birşeyi de denemeden duramam. Reçete aşağıda.
Felaket bir de lojistik zorluk var: 5 vol CO2ye dayanacak şişe bulmak. Barları dolaşıp belçika şişesi toplamak gerekecek. Ya da BB’nin kalın camlı şişelerinden alınacak artık. Bakalım.

Öneriler, yorumlar

NOT: Brewersfriend düzeltme gerektiriyor, çünkü ne brett’i hesaba katıyor, ne bu mayşeleme kademeleri ile beklenen FG’nin ikincil kovadaki brettle başbaşa geçireceği günlerden sonra 1010 altına ineceğini ve düşüşün şişede de süreceğini. Sonuçta aynı sorun Orval için de geçerli. Bu nedenle referans verdikleri 6,2 ABV’nin şişeleme sırasındaki değer olduğunu varsayıyorum. Dolayısıyla malt miktarında bir miktar azaltma gerekecek.

9 Likes

Iste bekledigim recete… primer mayayı ben mi goremedim yoksa recetede belirtilmemis mi @ers hocam? Heyecanla takipteyim…

4 Likes

Ağanın reçetesinin üzerine reçete olmaz diyorum ve takipte olduğumu söylemekle yetiniyorum…

4 Likes

88 - 89 diye sayıyorum zihinden… Daha doğrusu belki ben öyle sanıyorum da hafiften kıpırdamıyor da değil dudaklar…

1 Like

Bu arada benim bir önerim var. Diyorlar ki ikinci fermentasyona alirken kesssinlikle yardim gerekiyormus. Tek basina yapmak mübah degilmis. Gönüllüyüm. Gelip yardim edebilirim. :grin::grin::grin:

5 Likes

Abi bretten ayırmayı düşünüyo musun? Ben de %100 brett bi ipa yapıp bi kovayı brette feda etmeyi istiyorum :smiley: Bence sana orval bahanesiyle 2 fıçılık ufak bi dolap yapalım

1 Like

Abi other ingredientsdaki orval bottle dregg yazan brett mi

1 Like

Sayfanın maya bölümünün aşağıda kaldığını farketmemişim. Maya WLP510. Bu arada yardıma her zaman açığım tabii. Seve seve. @Gulendam.
Orval, şişelerken %99 bastogne, %1 brett harmanı kullanıyor. İki şişe Orval dibi kullanacağım brett olarak. Ana maya zaten birada olduğu ve brett’in o dillere destan dayanıklılığı nedeniyle genel uygulama bu yönde. Orval=Şişede koşullama. Anlayacağın keg is a no-no. başka bahane buluruz artık. @mertkosova
Evet, bottle dregs şişe dibi. Brett oradan sağlanacak. @Durul

3 Likes

Anladım abi ben gitmişken brett c falan aldın sandım dregden yapacağını bilmiyodum. Orvalin belçikada draft versiyonları da var diye biliyorum, eğer orval gibi şişeye ekleyeceksen bretti gazlanma fazla olur patlar falan diye fıçı önerdim.

1 Like

@ers abi plastik şişe de düşünebilirsin patlama ihtimali için,zira kalın belçika şişelerini kapatacak büyük kapağı nereden bulabilirsin ki

2 Likes

Ozellikle bottle drege kolayca ulasin diye tum yardim cabam :stuck_out_tongue_winking_eye:… esinlenme degil clone diyelim bence. Birkac sorum var. Sise dibini ikinci fermentasyonda mi yoksa siselerken mi ekleyeceksiniz? Gerci soylemissiniz siseleme mayasinda primer agirlikli olacak saniyorum. Starterdan saklayarak mi krausenden mi alacaksiniz? Bir de candi sugari neden d180 tercih ettiniz? Daha acik renk olsa hem srm icin hem de daha sek daha az karamelsi tat olmaz mi acaba?
33lük kalin belcika siseleriniz benden bu arada…aramakla ugrasmayin

1 Like

Bu arada, bende de birkaç 33’lük şişe var. Kaç tane bilmiyorum ve çok da değiller ama ben de verebilirim.

1 Like

Orval draft yok. Kendi manastırlarında Orval değil, petit Orval’in draftı var. O tamamen taze içiliyor, yani Brett funk giremiyor işin içine. Ama yapmışken o da denenebilir çünkü sonuçta aynı şıranın sulandırılmış versiyonu ile 4.2 ABV yorumu ve gerçekten çok lezzetli o da. @mertkosova
Bottle drege kolayca ulaşmak çok önemli tabii. Haklısın, kesinlikle iki kişilik iş. Aslında üç. Şişe açacak biri de lazım. Aaaa, @BoBo var. :stuck_out_tongue_winking_eye:
Orval, Bretti şişelerken ekliyor ama onlar endüstriyel ölçekte üretim yapıyor tabii. (Brasserie D’Orval hiç öyle manastır içinde; eski istanbul semt berberleri huzur ve sakinliğinde, herşeyin eski ama temiz ve karakterli olduğu bir yer değil. Bildiğin tam otomatik, son derece modern donanımlı. gürültülü ve yüksek kapasiteli bir fabrika) Birçok şeyin ev ölçeğine nasıl uyarlanacağı ciddi sorun. Bir haftalık Styrian Goldings kuruhoplatması için ayrı kovaya alıp (feda edilecek o kova tabii) şişedibini orada eklemeyi düşünüyorum.
Bir muamma da o kahve/turunç renk. Klon deneyenlerin hemen hepsi akla gelen normal malt listesiyle en fazla 4 - 5 SRM’ye ulaşabiliyor. Oysa Orval, bundan bayağı koyu renkli bir bira
image
Renk tutturma denemeleri yaparken D180 de kulanndım ve orada kaldı. Tabii D180 abartı oldu biraz ama Amber’e değiştirmeyi unuttum. O kısım tat açısından kritik değil, çünkü Belgian Candy D180 de olsa karamelize tat vermiyor. Belki minimal ama Belçika mayası altından o tadı almak hiç mümkün görünmüyor bana. Yapım aşamasında eğer şerbet bu malt bill ile o güzelim renge yaklaşırsa clear bile kullanılır. Seklik konusu zaten mayşe kademelerine ve Bastogne+Brett’e bırakılacak. Şişeleme sırasında 1007-8, şişede birkaç aydan sonra 1004 olmasını umuyorum. @Gulendam
Şişe sorunu gördüğün gibi çözüldü @Durul. Teşekkürler @Gulendam, @BoBo.

4 Likes

@ers Abi malt kırmaya, kova taşımaya, torba süzmeye işgücü lazımsa ocak sonu Ankaradayım :slight_smile:

4 Likes

İşgücü bahane, sohbet şahane. Başımın üzerine yerin var

4 Likes

Bu arada brett e yakın zamanda daha kolay ulaşılacağının müjdesini vereyim. 2019 başından itibaren St.Bernardus piyasada daha fazla yerde bulunacak. Orval Türk piyasasına westmalle seviyesinde giriş yapacak

5 Likes

Her ihtimale karşı 1 lt amber, 0,5 lt D90 hazırlayarak başlayan gün, biraz önce 25 lt şerbetin 1054 OG ile kovaya alınmasıyla bitti sayılır. Tabii bir de stirplate’den indirilen 2 lt 510 starterla mayalanması var . Yine de zor kısım bitti … ama ben de bittim.
Mayşeleme sorunsuz ve kısa bekleme süreleri nedeniyle sıcaklıkları korumayı zorlanmadan başararak geçildi. Bu arada, dingemans ya da chateau gibi Belçika maltlarının Bamberg maltları kadar gevrek olmadığını (Kolay kırılmıyor diye okuyun), ama verimlilik konusunda pek de geri kalmadığını; Dingemans Cara Vienne’nin Alman eşdeğerinden koyu olduğunu da notlarımıza ekleyelim.
Reçetedeki ot ekleme düzeni aynen uygulandı. Serpantin bulunamayınca (galiba @BoBo’da) üç gün önce sipariş üzerine ve bambaşka bir amaçla alınan 10 mt gıda tipi silikon hortum bulundu ve misina ile tutturulan geçici bir serpantine dönüştürüldü. Soğutma sorunsuz atlatıldı. Renk için Amber yetti, ya da ben öyle düşündüm. Malt miktarını ayarlamayı unutmam yetmezmiş gibi hiç beklemediğim kadar yüksek bir verimlilik de tutturunca, 21 lt planlanan şerbet 25 lt olarak gerçekleşti. OG olarak hemen her ciddi klon denemecisinin referans aldığı 1054/de karar kılındı. Şimdi bunlar yazılırken, kafamda “Acaba bir, ne bileyim, mesela 7 lt. şerbeti bir damacanaya çekip OG 1040a inene kadar sulandırarak 10 lt. kadar Petit Orval mi yapsam?” sorusu dönüp duruyor. Siz ne dersiniz?

5 Likes

Bence iyi olur, zaten verimlilik yüksek çıktığı için planladığın miktardan iki litre az ama fazladan 10 litre petit orvalın olur :slight_smile:

3 Likes

O öyle de Akgün, 18 lt Orval, 10 lt Petit Orval, her lt için 3 adet 33 cl şişe 28X3=84 Beiçika bira şişesi demek. @Gulendam da o kadar yoktur ki. :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 Likes

Aaa, şişe işini hesaba katmadım ben, doğru bak… Hefeweizen şişeleri de gaza dayanıklı olabilir mi acaba? Almanlar garanticidir, co2 vol. 4 ise onlar 6’ya dayanacak şekilde yapmışlardır diye tahmin ediyorum :slight_smile:

3 Likes