Ormanda On Kaplan Gücünde Olan Kim?

Merak ettim çok fena, şu anki durum ne diye…
Biranızı nasıl yapıyorsunuz?

• Sadece tam tahıl
  • Sadece kit
  • Hem Tam Tahıl Hem Kit
  • Saçma Bir Anket Bu

0 oylayanlar

Partialcılar kim ki zaten…

3 Likes

Anket eksik olmuş. Partial mashçiler yok, kendi maltını yapanlar yok, maya avlayan/devşirenler yok, şerbetçiotu yetiştiricileri yok. Tekrar hazırlansın lütfen…

2 Likes

Tüh ya…
Du bakalım değiştirebilecek miyim…

Değiştiremiyorum korkarım…
Tüh tüh tüh…
Cezam neyse razıyım

Ceza olarak kendi yaptığınız malttan partial mash hazırlayıp avladığınız yabani maya ve yetiştirdiğiniz şerbetçi otuyla bira yapıp hayrına tüm foruma dağıtmalısınız bobo :slight_smile:

3 Likes

Biraz ağır olmamış mı?
Peki…

1 Like

@Gulendam yardıııımmmmm!

1 Like

Ben de alırım bir şişe sevgili @BoBo :grin:

1 Like

Emir telakki ederim…
:sunglasses:

1 Like

Şu an’a kadar ortalama 12-13 kit kurulumu yaptım, hiçbirinde de sorun olmadı. Bi 30’a yaklaşsam deneyim birikimi ile tam tahıla geçicem. Biraz farklı fikirlerimde var örneğin çiftçi olduğum için arpa ve şerbetçi otunu rahatça yetiştirebilirim, biramda kullanacağım herşeyi kendi üretme fikrim var :slight_smile: Tabi asıl öncelik ozamana kadar maddiyatı iyileştirmek :smirk:

Hocam oyunbozanlık etmiş olmayayım da bu sizin fikirler herkeste var, uygulamaya geçenler de var. O önemli değil de, amacınız tam tahılsa beklemeye gerek yok hemen başlayabilirsiniz.

2 Likes

“Arafta Kalanlar” seçeneği olmalıydı :slightly_smiling_face:
Kit defterini kapattım henüz tam tahıla başlayamadım

Beklemeye gerek yok katılıyorum, sanırım ben biraz gözümde fazla büyütüyorum şu tam tahıl işini. Ama tam tahıla başlamadan önce illaki almam gereken bazı ekipmanlar var. İlk mesajımda belirttiğim gibi maddi açıdan bazı sıkıntıları atlatmam gerekiyor öncelik olarak haliyle.

1 Like

O sıkıntılar hiç bitmiyor zaten… Büyük dert değil ama, zamanı gelince daha keyifli olur.

1 Like

Ben yakın zamanda tam tahıl denemeyi düşünüyorum. Şimdilik etrafımdaki malzemeleri gözlemliyorum, ne lazım ve neyi nereden elde ederim diye beyin jimnastiği yapıyorum. Şu Adım Adım Tam Tahıl konusu var ya, oradaki gibi başlayacağım.

Kit kullanmadan malt özü ve şerbetciotu ile bira yaptım daha önce, fena olmamıştı.

1 Like

Aslında çok malzeme gerekmiyor. 5 litre bile yapılabilir. İlk denemeler için soğutma kısmını da es geçebilirsiniz. Evde biraz büyükce bir tencere varsa, rahatlıkla deneyebilirsiniz.

1 Like

Hocam özellikle senin yazdıklarını okumuştum. O malzemeler şu an evde mevcut. Soğutmayı da tencereyi lavabonun içine yada bir leğenin içine koyarak hallederim.

Yani haklısın, istek olunca olur.

1 Like