Noa's White Stout

İlk duyduğumda ’ nasıl yani, beyaz stout mu olurmuş ’ dediğim ama denemek için sabırsızlandığım reçetemi paylaşmak istedim. Koyu ve kavruk malt-tahıl kullanmadan o tadı yakalamaya(yaklaşmaya) çalışacağım Ne dersiniz, nasıl olur?

HOME BREW RECIPE:
Title: Noa’s white stout

Brew Method: All Grain
Style Name
Boil Time: 60 min
Batch Size: 18 liters (fermentor volume)
Boil Size: 24 liters
Boil Gravity: 1.054
Efficiency: 70%

STATS:
Original Gravity: 1.072
Final Gravity: 1.017
ABV (standard): 7.22%
IBU (tinseth): 27.36
SRM (morey): 5.05
Mash pH: 0

FERMENTABLES:
3.5 kg - Pale Ale (58.3%)
0.75 kg - Carapils (12.5%)
0.75 kg - Flaked Oats (12.5%)
0.5 kg - Flaked Barley (8.3%)
0.5 kg - Wheat Malt (8.3%)

HOPS:
10 g - Target, Type: Pellet, AA: 11.5, Use: Boil for 60 min, IBU: 15.63
7 g - Nugget, Type: Leaf/Whole, AA: 14, Use: Boil for 30 min, IBU: 9.31
7 g - Nugget, Type: Leaf/Whole, AA: 14, Use: Boil for 5 min, IBU: 2.41

MASH GUIDELINES:

1. Temperature, Temp: 68 C, Time: 60 min, Amount: 23 L
  2. Sparge, Temp: 72 C, Amount: 8 L
    Starting Mash Thickness: 3.5 L/kg

OTHER INGREDIENTS:
100 g - vanilla extract, Time: 0 min, Type: Other, Use: Secondary
100 g - cacao nibs, Time: 0 min, Type: Other, Use: Secondary
500 g - whole coffee beans, Time: 0 min, Type: Other, Use: Secondary

YEAST:
Wyeast - Thames Valley Ale 1275
Starter: yes
Form: Liquid
Attenuation (avg): 77%
Flocculation: Med-Low
Optimum Temp: 16.67 - 22.22 C
Pitch Rate: 0.35 (M cells / ml / deg P)

19 Beğeni

İlk gördüğümde buğday stout mu acaba dedim… Bence sen yaparsan olur :slight_smile:

2 Beğeni

:clap::clap::clap:Yine ezberbozan enfes bir bira geliyor.
:clap::clap::clap: Tebrikler @Gulendam hanım şimdiden elinize emeğinize sağlık. Merakla bekliyoruz sonucu.

2 Beğeni

Benim de bayadir okuyup yeterince ilgimi cekmedigi icin bi turlu yapmadigim bi turdu, denenmesi guzel meraklandim :sweat_smile:

1 Beğeni

Kullanacağım ezmeleri roasted barleyin dumanıyla tütsülesem aromaya katkı sağlar mı sizce??? Aklimda deli sorular…( smoked maltim yok almak da istemiyorum)

Neden olmasın. Açık havada bir miktar arpa yanma seviyesine yakın kavrulursa çok yoğun duman çıkar. Derin bir tencere, o tencereye tam oturacak bir süzgeç, ve üzerine kapak. Arpalar yoğun duman çıkarmaya başlayınca ocağın altını kısıp, süzgeçle ezmeleri üzerine koyup bir kapak kapatlırsa epey bir is aroması geçer. Süre olarak kaç dakikada olur bilmiyorum ama ortalama 1 saatlik roasted barley yaptığımda elim baya is kokuyordu. Süre ne kadar uzarsa o kadar çok siner koku.

2 Beğeni

Benim görüşüme göre carapils yerine hazır memlekete gelmişken çavdar maltı kullan . Böylece hem viskoziteyi artırır hem de köpüğe yardımcı olur. İlla Carapils kullanacağım dersen de %5 i geçme.

2 Beğeni

Eveeet… çavdar malti elimde de var. Üstelik katkisini cok severim.Hic aklima gelmemişti. Teşekkürler revize edeyim recetemi

1 Beğeni

Dayanamadım white stoutu da pastry yapayim dedim. Kakao nibi kahve ve vanilyanın yanına antep fistığından hatırladığım ekstrakti ekleyecegim. 10 gun alkolde beklettigim fistigi süzüp buzdolabina aldim. Ust katmanda donacak olan yagi ayirip son 3 gun ekleyecegim. Umarim head retention cok etkilenmez. Aşamaları paylaşmak istedim

10 Beğeni

Çok ayıp oldu şimdi :slight_smile:
Önce ben yapsaydım keşke fıstıklıyı :open_mouth:

1 Beğeni

Umarim tadabilriz muhtesem geliyo kulaga, fistiga da inanilmaz bi zaafim var zaten :grimacing:

2 Beğeni

21 mart istanbul? Yoksa kargo adresi alabilirim…

1 Beğeni

Istanbula geliyorum bi terslik cikmazsa, stand zor gibi su an trenle gelecegim icin ama orda olacagim

Bugün sevgili @Gulendam’ın Noa’s White Stout’unu deneme şansına sahip oldum.

Çok tuhaf bir his bu… Adı nedeniyle stout tatları almayı bekliyor insan; bekliyor beklemesine de ilk yudumu aldığınız zaman âdeta yumruk yemiş gibi oluyorsunuz çünkü rengi itibarıyla, böylesine bir kahve aroması almayı zihin kabul etmiyor.

Gerçekten çok başarılı buldum. Damağı eyer köselesinden imal edilmiş biri olarak bu biradan büyük keyif aldığımı belirtmeliyim. Kahve aroması hemen fark ediliyor. Fıstık kısmını ben çok zor aldım, hatta burada görmüş olmasam ve sorsanız, “Fıstık var bunda!” diyemezdim çok büyük ihtimalle. Vanilya aroması da aldım ama ne vanilya ne de fıstık baskın değildi ve ortaya çıkanın çok dengeli bir bira olduğunu söylemek lazım.

Benim yüksek alkollü biralarla aram pek yok. Sanırım içtiğim saat ve biraz da aç olmam sebebiyle çok sarstı beni. Hani bi tane daha içseydim büyük ihtimal Cortingen Strasse’de ev bakıyor oldurdum.

Yukarıda köpük dayanımıyla ilgili endişelerini dile getirmiş Gülendam. Lakin yersiz endişelermiş bunlar çünkü bugüne kadar karşılaştığım en muhteşem köpüklerden biri var bu şişede. Kremamsı ve son yuduma kadar da kalan bir köpük bu.

Sevgili @Gulendam eline sağlık… Muhteşem şeyler yapıyorsun ve seni büyük bir hayranlıkla takip ediyorum. İyi ki varsın.

21 Beğeni

@bobo abi, @Gulendam hanımın muhteşem sanat eserini yine aynı kusursuzlukla fotoğraflamışsın.:clap::clap::clap::1st_place_medal::1st_place_medal::1st_place_medal:

3 Beğeni

Fake dir o, fistiktan birami olurmuş.

2 Beğeni

Nezaketin için çok teşekkürler sevgili @taxym. Elimizden geldiğince işte… Kıymetli olunca ürün hakkını vermek lazım. :slight_smile:

3 Beğeni

Çok gerçekti valla. Tadı damağımda hâlâ.

4 Beğeni

Afiyetle, gerçekten güzel görünüyor. Benimki Antepliye sevgili @Gulendam üzerinden laf etmek. Gülendam hanımın biralarıni bende içtim, gerçekten hakkını vererek yapıyor. Antepli gibi kabağı haşla koy, maya at tamam diye yapmıyor. Bu vesileyle öncelikle Gülendam’i , hiç yeteneğim olmayan fotoğraf sanatındaki becerin için seni yani @BoBo yu ayrı ayrı tebrik ediyorum. Sizleri tebrik ederken Antepli arkadaşa da umarım bunlar ilham olur da artık bira yapabilir dileklerimi iletiyorum.

3 Beğeni

Antepli arkadaş selamlarını gönderiyor hocam.
Teşekkürler.

3 Beğeni