Noa's Passion Fruit Mango Catharina Sour

Baktım ki forumda sour bira tarifi paylaşılmamış. Ben de kendi yorumumu kattigim kettle sour deneyimimi paylaşmak istedim. Öncelikle ‘catharina sour’ Brezilya’ya özgü bir ekşi bira türü. Berliner weisse den biraz daha gövdeli ve daha yuksek alkollü eksikliği biraz daha belirgin , amazon ormanlarinin adını sanını pek de duymadığımız meyvelerinin kullanıldığı henüz tadimini yapamadığım bir stil. En iyisi kendim yapayim dedim.

Pilsner malt 2kg
Wheat malt 1.5kg
Acidulated malt 0.5kg
Flaked oat 0.3kg
Flaked wheat 0.3kg
67 C de 1 saat mayselemenin ardından sanitasyon icin 10dk kaynatıp 40 C ye soğuttum. Yaklaşık 7 8 ml kadar laktik asit ile ph 'yı 4.6 ya düşürdüm.

Sıra kazanda eksimeyi sağlayacak lactobacillus eklemeye geldi. Tabii hali hazırda bira icin kullanacağımız saf ya da mix lactobasillus türlerini kolayca bulamıyoruz. Ama mesleki avantaj iste probiyotik olarak sattığımız bir urunde en cok kullanılan l. Plantarum ve l. Paracasei saf olarak vardi ve bir paket miktarı da yeterli idi. Onu kullandim.
Kazanın agzini streç filmle sarıp 40 C de bekletmeye aldim. 36 saatin sonunda ph 3.5 a düşmüştü. Aslinda 3.2 hedeflemiştim ama tadina bakınca ekşime bana yeterli geldi.

1 saat kaynattım. Son 30dk da 10g nugget ekledim.
1062 og 19 lt Fermentere aldim. Us 5 ekledim.
Fermentasyon sonunda zar zor bulduğum carkifelek meyvesi ve mango püresi ekleyip 4 gün sonra siseleyecegim.

Ama biraz mosaic ile kuru hoplatsam mi diye düşünüyorum…

24 Beğeni

Off heyecan büyük, bekliyorum. Bu arada çarkıfelek sizin orada yetişiyor ya nasıl bulamadın ki…

4 Beğeni

Kilosuna 200tl dediler onu bulamadim saymıştım ki dostlar yetişti imdadıma…

1 Beğeni

Mosaic cuk oturur gibi valla.

1 Beğeni

Onu da bahçeye dikilecekler listesine aldım ben.

2 Beğeni

Zor işmiş valla kolay gelsin umarım güzel olur da bu kadar emeğe değer

1 Beğeni

Ooo bu ne ki…bu kolayı ve hızlısı. Zorunu Belçikalılar yapıyor.

6 Beğeni

Gerçi bende dün şarap için 150 kg vişne ayıklayıp sıktım mayaladım. Çekirdek ve posalarını vişne suyu için kaynattım şişeleyeceğim.Bu aralar iş çok yakında üzümler de oluyor bi telaş ta orada var.