Noa's NEIPA (amarillo mosaic motueka)

İlk NEIPA deneyimim olacak. Paylaşmak ve fikirlerinizi almak isterim.

HOME BREW RECIPE:
Title: Noa's NEIPA

Brew Method: All Grain
Style Name: American IPA- NEIPA
Boil Time: 60 min
Batch Size: 18 liters (fermentor volume)
Boil Size: 24 liters
Boil Gravity: 1.050
Efficiency: 70% (brew house)

STATS:
Original Gravity: 1.067
Final Gravity: 1.014
ABV (standard): 6.89%
IBU (tinseth): 30.37
SRM (morey): 4.91
Mash pH: 0

FERMENTABLES:
3.5 kg - Pale Ale (63.6%)
1 kg - Wheat Malt (18.2%)
0.5 kg - Flaked Barley (9.1%)
0.5 kg - Flaked Oats (9.1%)

HOPS:
10 g - Columbus, Type: Leaf/Whole, AA: 15, Use: Boil for 30 min, IBU: 14.76
20 g - Amarillo, Type: Pellet, AA: 8.6, Use: Aroma for 0 min
20 g - Mosaic, Type: Pellet, AA: 12.5, Use: Aroma for 0 min
20 g - Motueka, Type: Pellet, AA: 7, Use: Aroma for 0 min
20 g - Amarillo, Type: Pellet, AA: 8.6, Use: Whirlpool for 20 min at 80C, IBU: 4.78
20 g - Motueka, Type: Pellet, AA: 7, Use: Whirlpool for 20 min at 80C, IBU: 3.89
20 g - Mosaic, Type: Pellet, AA: 12.5, Use: Whirlpool for 20 min at 80C, IBU: 6.95
30 g - Amarillo, Type: Pellet, AA: 8.6, Use: Dry Hop for 7 days
30 g - Mosaic, Type: Pellet, AA: 12.5, Use: Dry Hop for 7 days
30 g - Motueka, Type: Pellet, AA: 7, Use: Dry Hop for 7 days
30 g - Amarillo, Type: Pellet, AA: 8.6, Use: Dry Hop for 3 days
30 g - Mosaic, Type: Pellet, AA: 12.5, Use: Dry Hop for 3 days
30 g - Motueka, Type: Pellet, AA: 7, Use: Dry Hop for 3 days

YEAST:
The Yeast Bay - Vermont Ale
Starter: YES
Form: Liquid
Attenuation (avg): 78.5%
Flocculation: Med/Low
Optimum Temp: 17.78 - 22.22 C
Pitch Rate: 0.35 (M cells / ml / deg P

13 Beğeni

Super duruyo tarif 400 gram da iddiali olmus :smiley: En buyuk onerim fermantasyon basladiktan sonra havayla temasi minimize etmek olur, dry hopu tek seferde yapiyorum ben o yuzden bi suredir mesela. Onun disinda klorur baskin bi su profilinin hep cok onemli oldugunu soylenir bu tarz icin onla ilgili var mi biseyler?

1 Beğeni

Aklımdaki en büyük soru işareti oydu @mertkosova. Yani double dry hop yapmaya çalışıp maceraya girmeyeyim diyorsunuz. Oksidasyondan korktuğum icin ( nasil siseleyeceksem artik🤔) sizi dinleyeyim ben… tesekkurler . Bu arada cok da hesaplamadan suya kalsiyum klorür eklemiştim.

2 dry hop yapip basarili olan biralarim da oldu ama 2 batch hic istedigim gibi olmadi o yuzden elimden gelen onlemi almaya calisiyorum ben. Siselerken eskiden acik dry hop yapip sifonla siseliyodum ama sifon hava kacirmaya baslayinca musluga dondum hatta torbada dry hop yapiyorum ikidir. Aktarma vs fantezilere girmeyip kovayi tasirken de hava giris/cikisini minimumda tutmaktan fazla bisey kalmiyo yapacak. Cok az miktarda (sanirim sitrikti) asit veya metabisulfit ekleyerek oksidasyonu azaltmayi hedefleyen yazilar okumustum ama ben denemedim hic.

2 Beğeni

Neipa hep ilgilimi ceken ama simdiye kadar hic niyetlenmedigim bir tür oldu. Sifon contasının etrafına teflon bant sararak sorunu çözebilirsin, ikinci kovada bol miktarda starsan köpüğü bırakıp oksijenle teması azalabilir gibi bir fikir geldi aklıma.

Ikinci kova cumle icinde gectigi anda basari ihtimali oldukca dusecektir, sifon contasiyla da ugrasmaktan biktigim icin vazgecmistim zamaninda.

3 Beğeni

Aktarma çubuğu kullanmayı tamamen bıraktım ben. Hiç gerek olmayan bir şeymiş.

2 Beğeni

O nasıl oluyor biz bilmiyor bunu :blush:

Musluğa hortumu takıp aktarıyorum ben de uzun süredir. Hortum ucuna da süzme için bir bez bağlayınca tertemiz diğer kovaya alıyorum.

4 Beğeni

Aynen @magunay’ın dediği gibi, ki zaten ben de kendisinden öğrenmiştim. :slight_smile:
Contayla uğraşma, arada hava geldi gitti gibi dertler bitti. Üstelik hakikaten de toruyu geride bırakarak aktarma fırsatı sağlıyor. Ben hortumun ikinci kovadaki ucuna küçük şerbetçiotu torbası takıyorum, henüz herhangi bir sorun yaşamadım.

3 Beğeni

Musluksuz fermantasyon kovasının satılması için kurgulanmış bir ürün o sifonlama çubuğu. Bende aynı yöntemi kullananlardanım, zaten tortu iyice yapıştığı için doğru dürüst bir şey takılmıyor aradaki süzgeçe.
Geçmişte damacanadan doğrudan aktardıklarımda oldu, oksidasyon yaşamazsam da doğru bir yöntem değil, bir de en az iki kişi olmak gerekiyor. @Gulendam hortumla dövmeden ve bu konuyu neden onun başlığı altında yazdığımızı hiç bilmeden sonlandırayım.

2 Beğeni

Musluksuz kovam var, çok işime yarıyor. Sifonla direk siseliyorum. Ama aktarımda kullanılması bencede çok meşakkatli ve gereksiz.

1 Beğeni

Hortum her açıdan onemli tabi :grin:
Ben canım fermenterime guveniyorum da şişeyi doldurup kapaklayana kadar geçecek süredeki oksidasyon riski için ne yapabilirim diye düşünüyorum.

Ellerine emeğine sağlık @Piizman

6 Beğeni

Fermenter kralmis zaten ya ah bi de alttaki musluktan direk ficiya kapali sistem aktarilsa tam olur :sweat_smile:

1 Beğeni

Isı kontrolünü nasıl sağlıyorsunuz bu fermenterde? Fotoğraflarda musluk çıkışı çok ilerde gözüküyor belki foto olduğu için yanıltıyordur. Buzdolabı ya da çantaya sığıyor mu?

1 Beğeni

Co2 basılırsa istenilen mümkündür.

1 Beğeni

Fıçıya da gerek kalmazsa, ona soğutucu sistem yapıp içine CO2 basıp direkt içilse :slight_smile:
Duy sesimizi @Piizman :wink:

1 Beğeni

Maalesef akvaryum termometresi kullanamıyorum bu fermenterde. Şerit termometre kullanıyorum. Buzdolabını da ilk 3 gün 17 sonra 19 da tutuyorum. Bu arada evet benim buzdolabina sığıyor. 22 lt olduğu icin olabilir tabi ama sanırım 33 lt olanı da sığar.

1 Beğeni

Her şey yapılır ama yapmak işe yaramıyor malesef. Fikirlerimizi hayata geçirmeden bizi sürekli durduran bir soru var artık kafamızda;
Kaç kişi alacak…?

3 Beğeni

Merhaba 7 gün ve özellikle 3 günlük dry hoplar için fermenteri açmak oksidasyona sebep olur mu? Bunları da kapalı bir sistemle mi yapmak gerekiyor yoksa ?

1 Beğeni