Nefret Ettiğiniz Ne Var?

Bira yapma sürecinde neyle uğraşmaktan nefret ediyorsunuz?
Ne yapmak zorunda olmasanız daha mutlu olursunuz?

2 Beğeni

Her defasında nefret ettiğim bir aşama var: Malt kırmak!

1 Beğeni

Te-Miz-Lik…Her türlüsü… Tencere, Küvette kalan arpa taneleri, Tülü temizlemek, asla tam temizlenmemesi…Sanayi tipi ocağın soğumasını bekleyip, paketleyip kaldırmak…
Daha da sayarım, başlığa ihanet gibi bir şey yazacağım ama 10 katı da olsa inadına “TAM TAHIL”
:)))

2 Beğeni

Şişe temizliği liste başı olur heralde.

3 Beğeni

Temizlik de çok eğlenceli değil, doğru.
Ama tülü temizlemiyorum ben, atıyorum. Dün aldım, dört beş partiye yetecek kadar tül, 10 TL verdim. Temizliğiyle de uğraşmaya gerek yok sanki. :slight_smile:

Allah’tan mutfağı IKEA’dan yaptırıp o kocaman lavabolardan almışız. Küvetle falan işim olmuyor.

Şişe temizliği dediğiniz içtikten sonra suyla çalkalama. Çok dert değil bence.
İlk başta etiket sökme işi sıkıntıydı ama. :smiley:

Şişe temizliği +1

Verdiğim şişeler yerine her defasında 1 kasa boş şişe alınca illa ki ilk temizlik yapılıyor.

Şişelerim söz konusu olduğunda ben ormanda on kaplan gücündeki Kızılmaske gibi oluyorum.
Birine bir kasa bira vereceğim ve hem kasayı hem de şişelerimi eksiksiz olarak geri almak gibi bir niyetim var

3 Beğeni

Mash out aşamasını unutup maltı şerbetten ayırdığımı fark ettiğim an…
:rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage: :rage:

Mash Out nedir yaw ???Neyi Neyden ayırıyorsun???

Ya 75 dakika 6 derece, 10 dakika 75 derece vardı tarifte… Ben ilk aşama bittikten sonra 75 derece kısmını unutup maltı ayırdım mayşeden… :frowning:

Daha az keyif aldığım aşamalar diyeyim
Pbw aşaması
Malt kırma
Ekipmanın işlem bittikten sonra errafla birlikte temizliği diyebilirim

1 Beğeni

Şişeleme kesinlikle eziyet benim için :persevere:

1 Beğeni

Fermantasyon kovamda biramın kontamine olduğunu görmek…

1 Beğeni

Bira yaparken genelde içiyorum. Tabi belli aşamadan sonra kafa gidiyor. Ertesi gün ben şunu yapmış mıydım öteki aşamayı atlamış mıydım soruları oluşuyor. Kit biraciliginda çokta sıkıntı olmuyor bu durum yoksa halim harap :joy:

2 Beğeni

Bugüne kadar hiç mashout yapmadım desem :slight_smile:

1 Beğeni

Seni tanıdığım için bir kez daha memnun oldum, diye cevap veririm.

1 Beğeni

Bu mashout stile bağlı bir durum aslında ve 75C’den yüksek olması daha doğru gibi geliyor bana.
Yüksek gövde istendiği durumlarda, enzim aktivitesini; dolayısıyla şekere dönüşümü kesin olarak sonlandırmak için kullanılıyor. Siz maltı 60 dk mayşelediğinizde, aslında kullandığımız maltların modifikasyonu çok iyi olduğu için, dönüşüm neredeyse tamamen gerçekleşmiş oluyor. Yani mashout kademesi ile enzim aktivitesini sonlandırmanızla sonlandırmamanız arasında hemen hiç fark yok. Anladığım kadarıyla o kadim uygulamalar, ev biracılığına biraz da ritüel olarak uyarlanmış durumda.Çünkü eğer kalıntı tatlılık (Residual sweetness demek istedim, artık uysa da çorum, uymasa da çorum) isteniyorsa, tek oturum değil, kademeli mayşeleme yapılması ve şekerleştirme kademesinin nispeten kısa tutulması gerek. Aksi halde yüksek modifikasyon yüzünden zaten tüm şeker alınmış oluyor.

3 Beğeni

tam tahıl kaynatma esnasında eve-apartmana-sokağa yayılan koku.

A gerçekten mi? Ben de o kokuyu seviyorum… :slight_smile:

6 Beğeni