Musluk Problemleri

Bugün işten geldim, birama bir bakayım dedim. Bir de ne göreyim, yerde bira akıntısı izi ve ağır bir koku. Ne olduğunu anlayamadım, ufaklık birşey mi yaptı acaba diye düşündüm.

Kovayı strafor kutudan çıkardım, musluğunu sıkmaya çalıştım. Önemli değildir diye düşündüm, bira 8 yada 9 günden beri kovadaydı, bugüne kadar akıtmayan musluk neden bugün akıtsın ki?

Musluğu sağa çevirdim yok, sola çevirdim, yok. Akıyor…

Akıyor dediğim damlıyor. 2-3 saniyede bir damla. Ama benim gözümde akıyor, bira gidiyor ve etraf pisleniyor. Toplam 1,5lt kadar gitmişti zaten.

Bu arada bira Irish Stout, ölçtüm 1015 gibi birşey çıktı, hava çıkışı da vardı. 7 günde biter dedim, bitmedi. Şişelesem olmaz. Tadına baktım, pek birşeye benzetemedim. Acaba şişelesemiydim?

Evde eski bir boya kovası tarzı kova var, boya satan bir arkadaş vermişti. Kova boya ile hiç temas etmedi. Özellikle lazım olur belki diye de başka bir boya kovasından ona kapak ayırmıştım. PWB ve kaynar su ile yıkadım, kapağı deldim, conta taktım, vs.

Kovayı 18-19 lt olarak ölçmüştüm ama kapağı kapatınca ve hava kilidini de takınca bir kısmı dışarı fışkırdı. Kapağı tekrar yıkadım, star sanladım, vs. Fazla olan kısmını attım.

Tahminime göre 17lt civarında aktardım, 2lt şişeledim, 1lt döktüm, 1,5lt yerlere aktı. Şişelere fermantasyon devam eder belki diye şeker koymadım… Kontaminasyon ihtimali yüksek, kova kapağı 100% hava sızdırmaz değil, streç film ve bant ile ağzını sıktım filan.

Kayınpedere yemeğe gittik, orada butik foruma baktım da, kırık musluk başlığı vardı. Hemen bağlantıyı kurdum. Eve geldim, söktüm ve aynen benim de musluk kırık. Resim aşağıda.

Musluk kırılacaksa ilk kurulumda neden kırılmaz ki? butik forumdaki arkadaşın musluk da aynı şekilde 14.üncü günde kırılmış.

Suç esasında hem üreticide hem de kullanıcıda. Son 2 kurulumda musluğu gerçekten de çok sıktım. Birayı kurunca çok ufak bir sızıntı olur, sonra da durur ya, işte o sızıntıyı durdurmak için çok sıktım. Diğer yandan da, bir musluk bu kadar mı kolay kırılır ya?

Yeni musluk alacam, bu sefer çok sıkmaycam. Hatta ve hatta her kurulumda değilde 2-3 kurulumda bir sökecem musluğu. Sökmediğim zamanlarda üzerinden bol bol PWB ve star san akıtacam.

Bu da böyle bir tecrübe oldu. Muslukları çok sıkmayın. Yada benim gibi göbekli ve güçlüyseniz :thinking: musluğu daha dikkatli kullanın.

3 Likes

Geçmiş olsun. NEden böyle bir durum oluşur bilemiyorum ama sonuçlar çok daha ağır olabilirdi, ucuz atlatmışsınız.

Sağ olun. Biraz uğraştırdı.

Birayı kurtarıp kurtaramama konusunda da emin değilim. Isıtma düzeneğini söktüm, taktım. Bira iyice soğdu. Akşamdan beri hava çıkışı hiç yok. Zaten mayalanmanın son evresindeydi.

Biraya bir şey olacağını sanmıyorum. Isınınca devam eder merak etmeyin.

Ben sökmüyorum musluğu, ilk musluğum ikinci kitte damlatmaya başlamıştı ama ilk kurulumda fazlaca sıkmıştım. Yeni musluk almıştım her ihtimale karşın
5 kurulum gördü sıkıntısız devam ediyorum. Fazla sıkmadım bu sefer. Temizlikte pwb ve akabinde starsanlı suyu döküyorum içinden.
Sök/tak contalar daha fazla deforme olabilir diye düşünüyorum.

1 Like

Bunu kıracak kadar sıkmak baya bir güç kullanılmış demektir, hatta iç conta dümdüz olmuştur. O şekilde conta da görevini yerine getiremez.
Tatlı sıkı sıkacaksınız ki hem musluk hem de contalar uzun ömürlü olsun.

Baya bir aksiyon yaşamışsınız geçmiş olsun :blush::raised_hand:. Musluksuz kova kullanmayı düşünebilirsiniz. Şişelemeyi ve aktarmaları aktarma çubuğuyla yapabilirsiniz. Aktarma çubuğu aynı zamanda musluğun küflenmesi gibi durumlarda daha güvenli oluyor, aynı zamanda şişelemeyi daha seri yapabiliyorsunuz. Ben ilk kez 30lt plastik küp bidon ile mayalama yapıyorum şu an. Şöyle güzel gidiyor bakalım. Başarılı sonuç verirse tavsiye edebilirim…

Aman dikkat.
Aktarma çubuğu ile şişeleme yapacaksanız, hortumun çubuğa sağlam bir şekilde bağlandığından emin olun. O noktada yaşadığım bir aksaklık zemine dökülen şarabımı Vileda kovası ile toplamamla sonuçlanmıştı.

2 Likes

Önemli evet. Bir de şu kovalara hidrometre daldıracak bir bölüm yapsalar da örnek alıp alıp durmasak…:blush:

Hocam yedek kova bulundurun. Gerekirse arındırıp yeni kovaya aktarın.

Bir de diğer arkadaşların yazdığı gibi ben hiç musluk sökmem😊.

Kovayı dolum yapınca Durularım musluğu açıp içinden bolca su geçiririm.

Sonra pbw li su koyarım. Hemen musluktan birazını akıtırım.
10 dk civarı bekleyip gene bolca durularım ve musluktan bolca su akıtırım.
Yani musluk her işlemde ön durulama, pbw işlemi,son durulama hep dahil ederim.
2016 ekimden beri kullandığım kova var. Hiç sorun yaşamadım. Hiç musluğu sökmedim…:grinning::grinning:

2 Likes

İlginç bir fikir, hiç aklıma gelmemişti sökmemek. Ben her seferinde söküp yıkıyorum, takmadan önce de Starsan.

3 Likes

Hayatımda hiç musluk sökmedim

3 Likes

musluk sökenler mi varmış :slight_smile:

2 Likes

Daha önce her kurulumda söküyordum son 3 kurulumdur sökmedim.
İçimde bir şüphe vardı acaba enfekte olur mu, sızdırma olur mu diye ama bu konuda yazılanlar içime su serpti.

1 Like

şu videoları izledikten sonra bazen fazla şüpheci ve fazla steril olduğumuzu düşünüyorum. ya adamların musluk suları aşırı hijyen, ya da bizim sularda bir sorun var.
20 ye yakın kit kurdum, sadece damacanasını kullanmak için aldığım 2 19 luk su dışında hep arıtma suyu kullandım, hiç kontamine olmadı. ama sprey içerisindeki starsun elimden eksik olmaz o da ayrı konu.

2 Likes

Her kovaya bira koyacağım zaman söküyorum içinde tortu, şerbetçi otu birikiyo. Durumuna göre kaynar suda pbwya bıraktığım da oluyo.

Ben stok hep olsun diye hep 3lü seri kurulum yaparım (1 kurulumu şişelediğim gün yenisini kurup bunu 3 kere tekrar ederim.)
Şişeleme sonrası musluğu sökmeden yenisini kurarım ama her 3’lü seri bittikten sonra söküp güzelce temizleyip kurularım.
O kullanılmadan bekleyeceği dönem için en son temizlemeyi yapmasam, gördüğüm kalıntılardan yola çıkarak kesinlikle küfleneceğine eminim.

Ben de kova musluğu sökmeyenler derneği üyesiyim. Her şişeleme sonrası kovayı güzelce dezenfekte ederim ve sonraki kuruluma geçerim. Şimdiye kadar bişey olmadı ama olmayacağı anlamına gelmez. Ara ara söküp temizlemek lazım.

Benim manyak tarafım tutar bazen temizlikte. En ince parçasına kadar parçalarım musluğu. Bazen üşengeç tarafım tutar hiç dokunmam, öylece yeni kurulumu yaparım. Zaten pek kovaya da kurmuyorum, kovadakiler genelde 1 ay beklediğinden , o ara damacana kurulumu yapıyorum. Usenmedim gittim saydım. 1 adet 19lt damacana , 2 adet 10 lt damacana , 2 adet 5 lt damacana, 3 adet 8lt kavanoz , 1.adet kova olmak üzere hali hazırda fermante oluyorlar. Yarın 2-3 damacana şişeye girecek , yerine 2 damacana kurulucak. Bir manyaklik daha yaparak , evde bulduğum ısıyı 70c sabit tutan kettle ile 4 kez mayse yapıp kuracağım bu partiyi (500er gramlık partiler halinde )

Edit ; Kriz nedeniyle işsiz kalmasakda (şimdilik) , izinliyiz bir süre vakit geçmiyor.

Ben bu muslukları assssla sökemiyorum. Üçe dörde ayrılıyorya assla ayıramıyorum.

2 Likes