Musluk dibine pid sensörünü nasıl montaj ederim?

Kazanı deldirmek yerine musluk dibine takmak istiyorum pid sensörünü. 1/2 musluk kullanıyorum, sensörü takabilmek için nasıl bir parça almam gerekiyor? Musluk dibinden aldığım ölçüm sizce sağlıklı olacak mı?

Selamlar.

Aşağıdaki gibi paslanmaz bir Te (link 1) almanız lazım. Sağ tarafa paslanmaz bir nipel gelecek (link 2). PID sensörünüzün 1/2 dişi var ise sorun yok. Direkt ortaya bağlayabilirsiniz. Ölçüsü farklı ise uygun ölçüde redüksiyon almanız lazım (misal link 3). Sol tarafa ise musluk rekorunu bağlamanız lazım (link 4). Ayrıca link 2 deki nipeli kazan içinden sabitlemek için 2 adet uygun ölçüde sıcağa dayanıklı gıda uyumlu conta lazım (nasıl birşey bilmiyorum). Nipeli tutması için bir adet paslanmaz pul (link 5) ile bir adet paslanmaz somun (link 6) lazım.

https://urun.n11.com/fitings/12-paslanmaz-inox-te-t-a2-304-kalite-P435820163?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMI-4D5xomP7QIVhbp3Ch2xaQE0EAQYAiABEgIE9vD_BwE

https://urun.n11.com/fitings/paslanmaz-celik-316-kalite-12-cift-nipel-deniz-suyuna-dayanikli-P445443475

https://urun.n11.com/fitings/paslanmaz-krom-reduksiyon-316-kalite-P442080158

https://urun.n11.com/hortum-baglantilari-ve-kelepce/musluk-hortum-ara-adaptoru-rekoru-P445394605

https://urun.n11.com/vida-civi-somun/m-18-inox-pul-paslanmaz-a2-P453194770?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMImoTrwYuP7QIVhqZ3Ch170A5uEAQYAiABEgK6ivD_BwE

https://urun.n11.com/vida-civi-somun/paslanmaz-somun-din934-P421777475?Seçenekler=M8&gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMI0Yq-rouP7QIVweN3Ch3SmglqEAQYAiABEgIzX_D_BwE

1 Beğeni

Pardon kazan delik sanmıştım. Yukarıda yazdıklarım eğer kazan delik ise geçerli olacaktır. Kazanınızda musluk kaynaklı mı acaba? Foto gönderebilirseniz daha açıklayıcı olabiliriz.

3 kafadarın bir videosunda görmüştüm, bir borunun alt tarafını mengene ile sıkıştırıp sızdırmaz hale getiriyorlardı o boruyu da kazanın içine dik bir şekilde koyuyorlardı daha sonra da sensörü o borunun içine sokuyorlardı, en basit montaj gerektirmeyen çözüm bu heralde ama pek estetik değil tabi

Kazanım delik yani musluk kaynaksız bir şekilde monte edildi. O kısmı tam açıklayıcı yazmamışım. Thermovel için de bir delik beni uğraştıracak o yüzden musluk ile kazan arasına koymak istemiyorum sensörü. Sanırım yazdığınız cevap ile çözebileceğim sorunumu.

Bu arada yukarıda belirtmeyi unuttum. Bu şekilde sıcaklık ölçümü sağlıklı olmayabilir. Tahminen bu bölgede sıvı sirkülasyonu olmadığı için kazan içinden ölçeceğiniz sıcaklıktan daha yüksek çıkacaktır. Yani pid ile kazandığınız kontrol hassasiyetini (sanırım elektrikli ısıtıcıyı kontrol etmek için kullanacaksınız) ölçüm hassasiyeti ile kaybedebilirsiniz. Eğer dikkatlice ölçüm yapıp aradaki fark kadar pid e ofset koyarsanız problem olmayabilir. Aksi takdirde hassas mayşeleme işlemlerinde sorun çıkacaktır.

Merhaba,

kazanın icine, yukardan diklemesine, altı kapatılmış bir boru sokarak ve bunu kenara tutturarak yapabilirsiniz. Bizim videolardan birinde vardı. Sapma yapacaktir, PID +/- kalibrasyonla bu sapmayı ayarlayabilirsiniz. PID sensörünün borunun dibine değmesine dikkat etmenizi öneririm.
Fakat gene de , bir thermowell kullanmanız cok daha sağlıklı olacaktır :slight_smile:

2 Beğeni

Bu arada link verilen ürünlerin satışını, satıcı kendi sitesinde daha uygun fiyata yapıyordu. Şu an pek kontrol etmedim ama aldığım dönemlerde satış sitelerinden (n11, Hepsiburada gibi) %25 daha uygundu. ilgili ürünlerin satıcı linkini aşağıya bırakayım ,lazım olur :smiley:

https://www.paslanmazceliksatis.com/

Sizin belirttiğiniz siteye ek olarak belki https://metalavm.com/ de değerlendirilebilir. Dah uygun fiyatları var ancak PÇS kadar çeşit yok. Ben her ikisinden de alışverişyaprım hiç sıkıntı yaşamadım.

Bu arada bu parçaları alırken dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Bazı parçalar dişli bazı parçalar kaynak birleştirmeli olur. Siz dişli olanını alacaksınız.