Muntons Export Pilsner

05.01.2018 Muntons Export Pilsner + ŞOT DME + Light DME + 350 gr beyaz şeker ve K97 maya ile maya uyandırma yöntemiyle 21 derece sıcaklıkta 22,5 litre olarak kurulum yapılmıştır. Kurulum sonrası sıcaklık 19° ye düşürülmüştür.

Fermantasyon 19-20° civarında gerçekleşmiştir.
22.01.2018 tarihinde 40 gr Tettnang + 30 gr mittelfrüh olmak üzere toplam 70 gr Şot dry hop yapılmıştır.

Og : 1048 Fg : 1006 Abv : %5,5

Acılığı kıvamında olan içimi çok güzel bir yaz birası oldu.

3 Beğeni

İlk yaptiğim kit, ayrica 1010 olunca şişelediğim için fazla gazlanan biram. 1010 işi hikaye gençler, bir gün arayla alinan iki ölçüme bakin şişelemeden.

İkincisinde ise olmasi gereken birayi elde ettim. Herkesin keyifle içtiği bir bira oldu.

6 Beğeni

Benimde bu kite ilişkin tarifim ;

Muntons Export Pilsner
Muntons bira kiti güçlendirici
250 gr şeker ve
Us-05 maya ile

kurdum. 2 adet 750/360 şeker kullanarak 17.günde şişeledim. Ancak bu kurulum tamak tadıma pek hitap etmedi. Bu kite güçlendirici yerine 1 paket açık, 1 paket Ş.otlu kuru malt özü ile bir şans daha verebilirim.

1 Beğeni

En beğendiğim pilsnerlerden,2 pkt light dme 2 pk w-34/70 lager mayayla 13 drecede kovada 23 günde mayaladım son 4 gün 25 gr lubelskiyle dry hop yaptım,karanfil aromalarının bariz hissedildiği diğer ğilsnerlere göre nispeten geç olgunlaşan bir kit,tavsiye edeceğim bir ki

Bugün iki adet MJ M76 bavyera lager maya ve 500gr sivi buğday malt özü ve bir kilo dekstrozla kurdum. Maya rehidrasyonu yapip 20 derecedeki mayşeye ekledim. Şimdi ortam sicakliği 12 derece sivi sicakliği ise 19, birkaç saate 14-15 e düşeceğini tahmin ediyorum.

Yaklaşik yirmi gün bu sicaklik araliğinda tutup sonra dry hop yapip 3 gün boyunca 18-19 a çikmasina izin vereceğim. Sonra bi FG alip şişelerim.

Eksport pilsener en sevdiğim kitlerden, neredeyse bir yil olmuş kurmayali. Çok macera aramadan yazin likir likir gidecek bir pilsner olur umarim :slight_smile:

edit: kurulumdan 3-4 saat sonra 14 dereceye düşmüştü. 12’ye kadar düşürebileceğim sanirim coolbox sağolsun.

Ertesi sabah Edit: Kovalar 13 derecede. Mj mayadan hareket yok, coopers fikirdiyor :grinning:

2 Beğeni

Export pilsner V4 ü üstteki posttaki düzenek ve 4 2.5lt, 2 1.75lt lik buz kaliplarini 24 saatte bir değiştirerek yanindaki kovayla birlikte 10-14 derece arasinda tuttum. 15 günün sonunda aldiğim ölçümde 1010 u görünce 25 er gram mittelfrüh ve lubelskiyle dry hop yaptım. Aslında hop tea denemek istiyordum fakat aldığım french press hala elime ulaşmadı.

Bu arada kapağı açar açmaz burnuma bildiğiniz carlsberg kokusu geldi. Maya hakkında yabancı forumlarda çeşitli şikayetler okudum, pek alman (hadi biz orta avrupa diyelim) karakteri yok diye fakat ben bu yorumlara katılmıyorum. Çok temiz çalışmış, bitmiş bira kokusu üstünde (fakat hava kilidi aktivitesi neredeyse hiç olmadı, yanındaki coopers european lager fıkır fıkırken M76 en hareketli döneminde 10-15 saniyede bir atıyordu, buna rağmen m76 1010, Coopers maya 1014 te bitti - bu da hava çıkışının fermantasyon süreci ile ilgili çok net bir bilgi vermediğini ve her zaman ölçüm almamız gerektiğinin kanıtı gibi).

Çok iyi bir bira olacak bu, bunun bütün emarelerini gördüm dry hop aşamasında. Yaklaşık üç gün sonra şişelemeyi düşünüyorum, Coopers için 5 gün bekleyebilirim (boş şişem yetmeyecek ona sanirim :smile:)

3 Beğeni

Export v4 guzel bir bira oldu ama malt özünden çok mayanın ve şerbetci otunun öne çıktığı bir bira oldu. Maya şahane. Kuru ekleme dahi yapmadan lıkır lıkır icilen, buğday malt özü sayesinde de köpüğü yarım saat krema olarak bardakta kalan bir bira olmuş. Oldukça başarılı.

Fakat dediğim gibi dry hop yapmayip Maya hasadı yapsam daha başarılı bir yaz birası ve güzel bir maya elde etmiş olacaktım.

5 Beğeni

Duzgun bir lager mayayla yapınca malt tadı epey geride kalıyor. US-05 ile çok lezzetli ama biraz zor içimli bir bira olmuştu, m76 ile yaptığım işe sek içimli fakat oldukça düz içimli bir bira oldu. Eger biri bana ikram etseydi export pilsner but diyemezdim.

3 Beğeni

Mj bira güçlendirici kit ile şekersiz kurdum bu kiti, 3 hafta damacana , sonra kovaya alıp 240 Gr malt özü eritip şişe şekeri niyetine kovada karıştırdım. 1 saat sonra şişeledim.(50 şişe) Mj kit güçlendirici gözüme çok geldi 50 siselik yaptım. 10 şişe grolsch 10 şişe 750lik pet gerisi bira şişesi. 1 hafta sonra bir grolsch şişesini soğutup test edeyim dedim. Kapak resmen patlayarak açıldı. Hal böyle olunca petlere dokundum patlama derecesine gelmişler, kapaklarını fisss latip geri kapattım, aldım elime açacağı bira şişeleri tisslatip geri kapak kapatıcı ile kapattım, (aklimsira fazla gazi alıp şişe patlaması önüne geçtim)sıra geldi grolsch şişelerine soguttugum grolsch patlayarak acilsada kopurup tasmamisti, lakin kalan 9 şişede kapakları açılır açılmaz köpürüp taşarak şişeyi terk eylediler😏 4 litre civarı birayı mutfak lavabom içti (alkolik zaten) tabi hal böyle olunca içime kurt düştü kontamine olmuş bira gibi taşması, ama soguttugum şişede normaldi herşey, tadı henüz oturmamış ama bozuk gibi bir tatda yoktu. Bir diğer hususta gazını alıp kapakları yeniden kapattiklarim tabii artık bekleyip göreceğiz.

Soğumamış şişe taşar. Soğuk halde de köpürüyorsa ya fazla şeker ya da bozulma olur.
22 litre bira şişeledğinizi düşünürsek eklemeniz gereken DME miktarı 237 gr ediyor. Bu da her 50 lik şişeye 2,7 gr küp şeker atmak demek ki normal.
güçlü 2 ihtimal var

• Soğumamış şişe taşar, normadir.
  • Soğumuş bazı şişeler taşıp bazıları taşmıyorsa kovada DME iyi karışamış bazı şişelerde çok demektir. Bunu da "tıss"lama yöntemi ile deneyerek bulacaksınız.
    Bozulmuş olacağını düşünmüyorum.
    Hesaplama linki aşağıda
    https://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/
2 Beğeni

Tüm şişeleri tisslatip kapattım, sorun yok o işte, sogumamis şişe taşar bilgisi önemli burada rahatlatti, teşekkürler. Hesap doğru o halde fazla koymamışim. Lakin aşırı gazlanma oluştuğunu düşünüp böyle bir yola başvurduk artık. Merak ettiğim bir diğer husus 1 hafta sonunda gazlanma devam edermi ? Şişe de gazlanma 20/25 derece arasında kaç gün sürer bu şartlar altında genel olarak.

Gazlanma şişe içerisinde maya besin bulduğu sürece devam eder. Ortam sıcaklığı, FG,OG,Maya ,Atılan şeker bunu belirler, net birşey söylemek zor ama ilk bir ay artarak devam ediyor benim gözlemim…Özellikle yaz aylarında yapılan biralarda şişe şekeri konusunda bir parça cimri davranmak iyi olabiliyor…

1 Beğeni

Tisslattigim şişeler yeniden gazlanir o halde bu iyi👍
Keşke grolsch şişelerinide tislatma imkanım olsaydı :roll_eyes:
Çok haklısınız yazın bu işin rengi değişiyor ısı faktörünü iyi hesaplamak gerekli.

1. kitim olarak muntons export pilsener’i 20 derece sıcaklıkta , yarım kilo açık renk dme , yarım kilo desktroz , m54 maya ile kurdum. Hava çıkışı 48 saat sonra başladı. Sıcaklık 18-21 derecelerde seyretti. Fg-og almadan 3 hafta sonra şişeledim. Birkaç aksaklık dışında her şeyin yolunda gittiğini umuyorum.

1-Kurulumda 20 litre suyu da buzdolabından kullandığımdan maya serpme öncesi hidrometre ile ölçtüğüm mayşe sıcaklığı 13 dereceydi. Mayayı serpip kapağı kapattım. Soğutma için aldığım çantayı ısıtma için kullandım:) Sıcaklığı 20 derecelere çıkardım.

2-Kurulum öncesi suyla damlama kontrolü yapmıştım. Yine de kurulum sonrası sürekli musluktan hafif damlama sorunu yaşadım. Bant ve streç filmle ancak 15 inci günde damlayayı durdurabildim. 3. kurulumda kovaya 23 litre su doldurup sızdırmazlık testi yapmayı düşünüyorum.

1 ay sonra ilk şişeyi açmayı düşünüyorum. Dayanabilirsem:)

1 Beğeni

Fermantasyon geç başlamış sanırım olması gerekenden soğuk bir şerbet olmuş. Neticede başlaması mühim. Musluk contasini kova içinden değilde dışından kullanın , eğer çift conta varsa daha iyi olur biri içerde biri dışarda. Birde çok sikmayin contalari hafifçe musluğa ve kovaya temas etmeli çok sıkınca conta 2ci kullanımlarda özelliğini kaybediyor. 1 hafta sonra hafiften içilebilir olmaya başlıyor o kit. Tabii 1 ay sonra daha güzel olacak.

Çift conta vardı. Ben daha sağlam olsun diye bir conta daha taktım kova içine. Dediğiniz gibi fazla sıkmış olabilirim musluğu.

M54 güzel bir maya ancak 3 günü buluyor genelde çalışması. Ben bu mayayı kullandığım tüm biralarda sıcaklığı 15° seviyesinde tuttum. Genelde koku problemi olan bir maya 15° lerde yaparsanız koku da azalıyor. Gerçi hemen hemen hepsinde dryhop yaptım. 1 Aydan önce açmamanızı ve ayrıca bir sonraki kurulumlarda musluk için teflon bant kullanmanızı öneririm. Şimdiden afiyet olsun :beers:

2 Beğeni

Katılıyorum ama yine de dry hop yapılmasında fayda var bu mayada,gerçekten koku problemi olabiliyor

1 Beğeni

Bir ay sonra ilk şişemi açtım. Gazlanma ve köpük güzel ancak maya kokusu ve maya tadı halen mevcut. Maya tadı biraz canımı sıktı. Bir ay daha beklemeyi düşünüyorum.

3 Beğeni

Nedense sevmediğimiz kit. Anne* pilsneri candır.

*muntons pilsner, betterbrew dme, s04 maya ve 1 adet anne gerektiren enfes pilsner

1 Beğeni