Muntons Cerveza - Yolluk

1 temmuzda 1 kilo şeker ile 23 litre kurmuş olduğum ve “Yolluk” ismini verdiğim biramı, 11. günü olan -yani dün- ölçtüğümde değeri 1004 görmem ile hemen şişeleme işlemlerine başladım.
%4,7 ile beklentimin üstünde oldu.

“Neden Yolluk?” denirse, ağustos ayında 10 günlük bir karavanlı yolculuğa çıkacağız, bu yolculukta tekelden alınacak dandik lezzetlerle ve mevcut kazık fiyatlarla bütçemi sallamak istemiyorum.
E 2 kasa şişenin nakliyesi, patlama riski, yer kaplaması, şişelerin temizlenmesi gibi hadiselerle de uğraşmak istemiyorum.Yabancı forumlarda gördüğüm asitli içecek şişelerini şişeleme için kullanma deneyim için bundan daha uygun bir zaman bulamazdım diye düşünerek işe koyuldum. Üstelik taşıma ve geri taşıma işlemlerini de ortadan kaldırıp tüketileni çöpe atacak şekildeki kolaylığını da düşünerek… 2 kasa = 40 şişe = 8 adet 2,5 lt. pet şişeden yola çıkarak…

Ve işte karşınızda yolluklar :slight_smile:

Şişe başı 7x1000 gr. şekerle şişelendiler (50 cl. 3,8 gr.a tekabül ediyor)

Bu deneyimi foruma yazmasam olmazdı. Sonuçları mutlaka girerek deneyimlerimi paylaşacağım.
Olumsuz bir sonuçla karşılaşmamayı umarak :beers:

12 Likes
Pet/Cola Şişelerinde gazlı içeceklerin saklanması. Oksijen Geçirgenliği Üzerine Notlar

Bu güzelim şişeleri güneş ve sıcaktan korumak için bence “aluminyum folyo” ile sarmak yakışır.
Aluminyum folyo hem ışık geçirmiyor
Hem de ısı değişimine karşı yalıtıcı görevi var.

Mesela soğuk şişeyi plaja götürürken de alu folyoya sarılması dış forumlarda tavsiye ediliyor​:wink::wink:

5 Likes

Işık geçirmez ama ısı çeker orası kesin.
Malum alüminyum en hızlı ısınıp en hızlı soğuyan materyal, kağıt gibi olunca çok daha çabuk ısıtma ve soğutma yapabiliyor.

Direkt ışık görmeyecek ama folyoya sarıp klima veya dolaba koyarak soğumasını hızlandırabilirim
Fikir için teşekkürler :slight_smile:

2 Likes

22 günlük deneme şişesi açıldı.
Sarı renkli, ferah, inceden tekila aromaları alınan, kolay içimli bir bira olmuş.
Plastik şişelerin problem çıkarmayacağı umuduyla :beers:

4 Likes

O nasıl bir sabırdır öyle. Benim deneme şişesi 3. gün ve sonraki her gün. 22. güne son şişe kalmışsa ne mutlu bana :smiley:

2 Likes

Valla aslında sabretmedim, duruyordu öyle açıp bakayım dedim, benim asıl deneyim başlıktaki pet şişelerin iş görüp görmeyeceği.

Yurtdışı forumlarda kullanan çok iken bizde yorumlar farklı… :point_down:

Umarım ki sonuçta bu tarz bir gerçekle yüzleşmiş olmam…

He ama yine de denemelere hiç bir zaman 3 hafta şişede beklemeden başlamıyorum.
Benim damak zevkime göre ancak o zamandan sonra biraya dönüşmeye başlıyor. :slight_smile:

2 Likes

Ben de o kadar sabırlı biri değilim ne yazık ki.
20. gün geldiğinde yarısı bitmiş oluyor genellikle.
Skol pet şişe vardı, bir ara çok içerdim ve herhangi bir sıkıntısını da hatırlamıyorum.

1 Like

Karavan planımız www.modakaravan.com isimli firma yüzünden büyük patladı. Eğer bir gün siz veya sevdikleriniz karavan kiralamak veya yaptırmak falan isterseniz aman ha, bu firmadan ne olursa olsun (bedava yapsa veya arada tanıdık falan olsa bile) kesinlikle uzak durun!

2 ay önceden karavanın kaporasını yatırdığınız halde size karavanı gününde vermeyip, vermediği süreçte 3 gün boyunca da türlü ustalıklı yalanlarla sizi oyalarken, yaptığınız tüm 10 günlük tatil planını bitirir. Tabi siz yeni bir tatil planlamak için artık çok geç kalmışsınızdır çünkü her yer 1 ay önceden full rezervelidir, kös kös istanbulda oturmaya mahkum edilirsiniz…

Olan oldu, alınan dersler alındı.
Karavan amacıyla hazırlanan yolluk şişelerde bu tatil bana yoldaş olacak.
Çok şükür en azından onlardan yana her şey yolunda =)

İlk açılış denemesi, sıkıntısız.

4 Likes

Geçmiş olsun, üzüldüm. Benzer bir şekilde bir kaç yıl önce benimde başıma gelmişti böyle bir olay, umarım kaporayi geri almışsınizdir.
Antalya da yigenim ile birlikte kuruyoruz kitleri , o siseleyip alıp gidiyor evine ve şimdiye kadar 10+ kit i kola şişesi , gazoz şişesi 1lik, 2lik yarimlik envai çeşit şişeledik. Hiç problem olmadı hatta kapağı biraz sağlam olsa pet su şişesi bile olur gibi geliyor. Bir oksijen geçirme efsanesi dönüyor ama ortada bana pek inandırıcı gelmiyor. Nihayetinde kolada gazlı ve oksijenden etkilenen bir içecek, kolaya gecirmiyor bu oksijende biraya mi geçiyor.

5 Likes

Pet şişe çatır çatır çalışıyor bilgilerinize.

3 Likes

Daha önc3 skoll şişelerini kullandım gayet memnun kaldım ama o şişelerde cam tarzı bir kaplama var ve zamanla deforme oluyor. :pensive:

Gayet pepsi/yedigün şişesi kullandım (ikisi de aynı)
40 günlükken denemelere başlayıp bayram tatili boyunca içtim, içip geri dönüşüm çöpüne attım :slight_smile:

Tek dezavantajı evde tekken, en az 5 bira içmeyeceksen bu şişeleri açmamalı.
Denemedim ama muhtemelen gaz kaçacaktır.

1 Like

Farkını anlamak için bir miktarını cam şişeye doldurmuştum.
Fark bariz bir şekilde var.
Daha az acı ve daha dengeli bir tadı var. Tek seferde dolum yapıldığı içinde haliyle daha berrak.

Sanırım plastik şişelerle ilgili söyleyebileceğim şey, 30-40 gün içerisinde tüketilecek şekilde kullanınız. Fazla uzun süre plastik şişede durunca tadda olumsuzluklar doğmakta fakat aynı durum cam şişe için geçerli olmamakta.

20180907_202425_resized

8 Likes

Rengi cerveza ya benzemiyor daha açık altın sarısı olması gerekmiyormu bı kittin?

Bende öyle bekliyordum ama olmadı maalesef.
Rengi 4. posttaki gibiydi işte.

Marka ile alakalı dır belki de…diğer markanın (coopers)cervezasını daha çok. Beğenen var sanırım

Elbette kısa sürede içilecekse tercih edilebilir abi ama aklıma takıldı bu tip seyahatler için fıçı da kullanışlı tabi soğutması da var belki 19 litre değil de 5-10 litrelik olanlar daha kullanışlı olabilir 4x5 litre ya da 2x10 litre fıçı şeklinde.

19 litre altında olan fıçıları bulmak zor ve pahalı hocam, butikte satılan fıçılardan bahsetmediğinizi varsayarak ve fıçıda bira gazlayan biri olarak yazıyorum; fıçıdan servis etmek için hemen hemen fıçı kadar ağır co2 tüpü hortum musluk regulator olması gerekir maalesef.

2 Likes

Fıçıya musluk, gaz tüpü ve sonunda yine temizlik gerekiyor.
5 litrelik kartuşlu fıçılar kastediliyorsa beş para etmezler, aldıklarımı geri iade etmiştim.

2 Likes

Yok 5 lt ilk bb de olanlardan değil bahsettiğim bildiğin cornelius ama 5 lt nerede gördüm hatırlamıyorum İg de olabilir yabancılardan.
@Oguzhan dediği gibi bir sürü de teferruatı var.

Bu arada abi lokasyon yolla valla ben getiricem şişeleri :))))))

2 Likes