Muntons Buğday kiti

2 okt buğday dme,klasik munich maya ile 24 derecede 3 gün dayanabildim yanardağ patlamaları gibi ses çıkartan dewamlı tıkanan ve patlayan koca kapağına ce 3. Günün sonunda 21 e düşürdüm ısıyı,yine son 4 gün tettnang dry hop yapmışım,şimdiki aklım olsa coriander(kişniş)ve portakal kabuğundan çay yaparak kurardım yine de bu haliyle bile Hoegardena benziyordu hafiften,coopersa göre çok daha iyi bu kit,aynı şekilde klasik munich>wb-06

2 Likes

26.09.1017 Muntons Buğday Kiti + 1kg Buğday Dme ve wb-06 ile kuru serpme yaparak 23 litre kurulum yaptım. Fermantasyon 23-24 derece aralığında gerçekleşti. 19 gün kovada kaldıktan sonra 4 gr şeker kullanılarak şişelendi.

Evde bira yapımına başlamadan önce taşma, köpürme, hava kilidinin tıkanması, kapağın yamulması vb. bilgiyi okuduğum için kristal hava kilidi ve hortumla bu işi çözdüm. Ama ona rağmen @Durul üstadında söylediği gibi hava kilidinde ciddi taşma ve tıkanma oldu ve hortumu temizlemek zorunda kaldım.

Benim için ilk kurduğum kit olması ve wb-06 mayanın kokusu, ekşiliği bu kiti hiç unutmayacağım anlamına geliyor.

Bu kiti bir daha kuracaksam olsam aynı şekilde ancak 19-20 litre ve klasik Münih maya veya M20 maya ile kurardım.

2 Likes

İlkinde 1kg buğday dme + wb06 ile kurmustum . Yoğun karanfil aromalı bir buğday olmuştu. o halini de sevmiştim. ikinci yaptıgımda 1kg buğday dme + m20 ile kurdum. Muz + karanfil notaları var bu sefer .
ancak hiçbirisi bir alex (port66 hefeweizen) değil . Bundan sonra buğdayda hiç düşünmeden tercihim port 66 olacak.

3 Likes

Ben Munich ve başka herhangi bir eklenti olmadan hazırladım.

Fermentasyon yavaşlar gibi olunca üçe bölüp bir kısmını olduğu gibi, bir kısmını 500 gr donup çözülmüş vişneyle ve kalan kısmını da 1000 gr vişneyle ikinci fermentasyona almıştım.

Düz hali de çok güzeldi ama vişneyle kurduklarım efsane olmuştu. Gerçi sonra bir daha denemedim ama gerçekten severek içtiğim bir biraydı.

1 Like

500gr ile 1000gr vişne arasında nasıl bir fark oldu? Hangisi daha iyiydi?

Tahmin edeceğiniz üzere birisi daha yoğun bir aroma içeriyordu ve vişneli bira gibi olmuştu. Meyveli ve gazlı ve buz gibi içilen şeyleri seven biri olarak 1000 gr ilaveliyi daha çok sevmiştim ben.

3 Likes

Yalnız meyvalardaki şeker aroma verirken diğer taraftan alkolü de arttırıyor

2 Likes

Az önce 9 gün önce siselediğim ve 3 gün dolapta soğuttugum; Muntons Buğday Kiti + 1 kg kuru malt özü + M20 ile kurulmuş birayı tattım.

Nefis bir lezzet olmuş. Çok coşkulu ve korkulu geçen mayalamaya değdi.

Önerdiği için @Bulent kardeşime teşekkür ederim…

4 Likes

Peki maya tercihi kit mayası mı oldu yoksa Münih klasik mi? Port 66 kitine baya uzagim. Mümkün ise kurulum reçetesini paylaşabilir misiniz?

Mayayı port66’nın kendi mayasını kullandım. Gayet güzel. Reçete şu şekilde ;
Port66 kit , maya olarak kendi mayası. ben ekstra Sladovna 1.7kg bugday sıvı malt özünü kullandım.
sıcaklığı da hep 22 ve üzerinde tuttum. hacim 23 litre. ancak dikkat edin 2. gününde taşma gerçekleşiyor.
Kullandığım sıvı malt özü bu. İndirimdeyken 25tlye almıştım. 1052 og , 1016fg.
https://www.bira.house/urunler/detay/sladovna-bugday-sivi-malt-ozu-17-kg.html

1 Like

Selam,

Buğday kiti kuran herkesin başına geldiği gibi çatlamalar, patlamakta, taşmalar vs her türlü sıkıntı hanıma fark ettirilmeden temizlendi ve ortaya harika bir bira çıktı.

Maya: WB-06
DME: 1.000 gr
Şeker: 900 gr
Hacim: 22 litre
Kişniş: 18 gr
Portakal kabuğu: 25 gr

OG: 1058
FG: 1010
Alkol: %6,3

Şişeleme Şekeri: 2x (750/360)

6 Likes

Biz Cumartesi günü iki kit kurduk. Birisi Muntons Buğday diğeri Grumpy old bugger IPA.

IPA da dizel motor gibi gaź çıkışi hala devam ediyor. Normal hava kilidi var krausen oluşumü 3 4 parmak kadar sorunsuz gidiyor.

Buğday için ise doğrudan hortum ile hava kilidi yapmıştım. Buğdayda bu arada klasik munih mayası (maya canlandirildi) 1.kg dme + 350 gr şeker var (arkadaş atalım dedi) OG:1052-54.
İlk gün akşam fermantasyon başladı, güzelce strecledigimiz için kapakda ciddi bombe yapmıştı. Sabah köpüklerle dolan hortumu temizledik ve suyu tazeledik. Dün akşama kadar 3 defa daha hortumu pwb starsanlayarak değistirdik, yedek hortum oldugu icin tak çikar oldu sadece.
Dün akşamdan sabah kadar gaź cıkısı durdu gibi, en son hortum degisiminde de kapakda söndü şimdi düz olarak duruyor. Sabah streci sokup kacak olup olmadigina baktim ve tekrar strecledim, kacak yoktu.

Bu arada fermantasyon 25-26 derecede calişti ilk 1-1.5 gün sonra 24 simdide 22-24 aralıgında.

Bu kadar kisa surede gaz cikisinin durmasi normal midir?

Sıcaklık yüksek olduğundan fermantasyonun en coşkulu aşaması olan ilk günlerde mayaların olağandan daha hızlı çoğalması ve artık sakinleşmesi doğaldır.
Fermantasyon hala devam ediyordur, erken bittiğini düşünerek kovaya müdahale etmeyin.
Yine de emin olmak için kaçak kontrolünde fayda var.

3 Likes

Akşam normal gaz çıkışına başlamış tekrar. Fırtınayı atlattık sanırım. Bundan sonra böyle gider.

Akgün cevaplamış,zaten gaz çıkışı da başlamış,böyle durumlarda kaçak kontrolü yapmak lazım,ben pek ilgilenmiyorum gerçi kak vb ile,hidrometre ölçümleri daha önemli benim için

Tadıma ilişkin bilgi vereyim. İlk 13.günde tattık ve hafif ekşimsi geldi bana nedense arkadaşıma ve eşime normal gelmekle birlikte tadı daha tam değil gibiydi. Buğulu görüntüden ziyade gayet berrak bir rengi vardı. Şişelerin dibinde neredeyse tortu yok bu arada. 3.hafta şişesinde ise şişeyi direk bardağa tamamen döktüm ve şimdi tadı olmuş diyorum. Ekşilik yok muz aromasının geldiği ve buğulu görüntü, çok keyiflendik böyle olunca. Benim için yeterli bu kadarı buğday anlamında.

Muhtemelen bir süre sonra 2 kit tarwebier kurup bir kısmına portakal kişniş atacağım, her ne kadar hint kişnişini hiçbir yerde bulamamış olsamda normalini atacağım az miktarda.

1 Like

3 Likes

İlk kitten sonra bu kez de lme ile denemeye karar verdim. İlk kit kısmi tatmin etmekle birlikte zaman zaman hafif ekşilik vardı. Yüksek sıcaklık yerine bu sefer 22-23 derece civarında iki kovaya bölerek denedim.
Dün şişeledim (OG 1054, FG 1010). Yaz için bu sefer bekleteceğim.

Dikkatimi çeken kısım lme etkisindenmidir bilmiyorum, dme kurulumuna göre oldukça açık renkli idi. Dme kurulumi yukarıdaki resimde olduğu gibi daha koyuydu.

1 Like
  1. günde yoğunluk 1.012 görünüyor. 1 kg Dme ile kurmuştum. Gaz çıkışı da 2 gündür yok. Yarın şişelenebilir mi sizce?

7 gün az bir süre, fermentasyonun ilk yoğun aşaması tamamlandığı için gaz çıkışı bitmiştir. En az iki hafta kovada kalmasını öneririm, kalan sürede mayalar temizlik yapacaklar ve tortu iyice çökecek. Vakit varsa 3 hafta bile durabilir.

1 Like