Mor bira projesi

Dün “butterfly pea flower” kullanarak mavi bira yapan birinin yazisini okudum. E bahar geldi renkli kisiligime !!! uygun bira yapma hevesine kapildim ben de. Ama ben biramin mor olmasini istiyorum. Kaynatmanin sonuna dogru yaban mersini eklemek ya da mor lahanayi oncesinde biraz sekerle kaynatip sonradan eklemek tadini nasil etkiler acaba? Gerci bira asidik renk biraz pembeye donecektir. Ama dusuk hacimde deneyeyim diyorum. Ne dersiniz?

4 Beğeni

Yürü be yürü be!

(Yorum yapacak ya da önerilerde bulunacak kadar bilgili olmayabilirim ama sırnaşık kişiliğim gaz vermemi mümkün kılıyor. Aynı gönderiyi ben de okumuş ve evde ne kullanabilirim diye düşünerek dolanırken gözüm aloe veralara takılmıştı.)

3 Beğeni

Merhaba mor rengi pancar ile de verebilirsiniz.
Pancar turşusu yaparken fark ettim ki pancar 5 dk kaynamayla rengini suya bırakıyor.

1 Beğeni

Kırmızı lahanayı blenderle iyice çekip sonra süzerek elde ettiğiniz su kullanılabilir. Bu su, kaynatılıp buharlaştırılarak yoğunlaştırılabilir, düşük PH o kırmızı/bordo rengi açık bir pembe/mora çevirecektir. Koyultmak için kalamar veya sübye mürekkebi geldi aklıma. Korkunç boyayıcı bu mürekkepler ancak yağlı bir his veriyorlar ve bu köpüğü öldürebilir. Bu saydığım malzemelerin gıda olarak tüketilmesinde hiçbir sorun yok, ancak boyamak istediğiniz köpük değil bira ise, açık renk bir bira gerekeceği ortada. Çözüm pahalı, ancak açık: İyi bir buğday birası ve kuru ekleme blueberry.

5 Beğeni

Bu tip girişimleri desteklemekle birlikte risklerini de düşünerek biraz geri duruyorum. Kışın bir ara mor havuç kullanmak istedim ama bira yapımı adına öğrenecek o kadar çok şey var ki bu tip denemeleri erteleme kararı aldım. Biranın temel bileşenlerine hakim olduktan sonra bu tip katkıları yapmak zor olmayacaktır. Diğer gruplarda takip ettiğim kadarıyla sonuçlar genelde iyi olmuyor, umarım sizin için herşey yolunda gider.

3 Beğeni

Sanırım 100 gram. Blueberry im var. Amerika’dan. Gelme. Kullanmak isteyene gönderebilirim. Ama bir şişe gfapan çıkar heralde o miktardan :grinning:

1 Beğeni

Esasen cok haklisiniz. Acikca cahil cesareti :grin:
Birayla ilgili ogrenecek o kadar cok sey var ki…
Ama bu tür hevesler beni daha arastirmaci yapiyor. Ögrenmek icin hata yapmayi risk almayi seven inatci optimist yapisi olunca insanin o cesaret de geliveriyor iste… gelismeleri paylasacagim. Umarim yolunda gider.

4 Beğeni

Coook tesekkur ederim @CavcavAli
Derin dondurucuya tatli yapmak icin attigim taze yaban mersinim var. Onu heba edeyim daha iyi galiba :blush: deneyin sonucuna gore yine de talip olabilirim :grin::grin::grin:

2 Beğeni

“Yürü be! Yürü be!” demiş miydim?

1 Beğeni

Fena gaza geldim galiba. :joy:

2 Beğeni

Yaban mersini o rengi verir mi emin değilim. Bu “berry” konusunda dillerin ve türlerin farkından doğan bir karışıklık var. Ne bileyim, bildiğimiz murtu bile yaban mersini diye pazarlıyor bazıları. Blueberry, rengi çok koyu, neredeyse siyah mor olanlar. Küçücük bir kutusu için kol, bacak istiyor süpermarketler. Yaban mersini, yani cranberry bildiğimiz kırmızı. Belki en makulü taze meyve kullanımından vaz geçip, kuruyemişçilerde satılan kurutulmuş blueberry kullanmak. Hem fiyat daha makul, hem pigment muhtemelen daha konsantre.
EDIT: Şimdi aklıma geldi, karadut şahane bir alternatif olabilir. En yoğun bilgi Amerikan sitelerinde ve mecburen oraları okuya okuya sanki Massachusets’in içinden gibi düşünmeye başladık. Karadut dururken blueberry nereden çıktı ya?

4 Beğeni

Bendeki de blueberry @ers hocam… merakli bir arkadasimda fazladan olunca atlamistim. Iyi ki atlamisim. O kadar pahali oldugunu bilmiyordum.
Su karadut benim de aklima geldi. Hatta aksamustu eve donerken aldim bile :grin::blush::blush:

Gerci nasil kullanacagimi bilmiyorum. Var mi bir oneriniz?

2 Beğeni

Orkun’un gönderiyi takip ettiyseniz damacanada mora dönmeye başlamış. O bitkiden az kullanmak gerekiyor herhalde. Oldunlaştıkça koyulaşır diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Destekliyor ve merakla bekliyorum :smiley:

1 Beğeni

Şekerle suyunu salmasını sağlanıp öyle eklenebilir sanırım. Şöyle 70 75 dereceye ısıtmak da iyi fikir. Üzerinde kesin yabani maya vardır onun

2 Beğeni

Eveeet gün geldi çattı… kaynamanin son 10dk’sinda serbetin 10 ltsine mor lahanadan elde ettigim renkli siviyi kalanini baska kazana alip karaduttan elde ettigim renkli siviyi ekleyip iki ayri fermentere almayi planliyorum. Minik bir deneyle dusuk ph da mor degil de pembe olduklarini gordum. Ama hadi hayirlisi.Bunlar da renkler…

17 Beğeni

Hiiç zaman kaybedilmemiş bakıyorum. :smiley:
Şimdi ikisini yanyana görünce aklıma geldi, karıştırmayı denediniz mi? Bu muhtemelen pembemsi olmasını etkilemez ama belki daha uygun bir ton oluşturur.
Elinize sağlık.

2 Beğeni

Alkışlıyorum sizi :clap::clap::clap:

1 Beğeni

Tesekkurler @ers hocam… evet denedim ikisini karistirdim. Coook guzel bir renk olustu. Ama indikator gibiler. Ph azicik asidik olunca bambaska renk olusuyor. Biranin ph sini ortalama 4.5 alip sirkeyle denedim. Karadut ucuk pembeye mor lahana eflatun kirmizi arasina dondu. Ben mor lahanadan daha umitliyim. Hayal kirikligina da hazirim. En onemlisi sizin de soylediginiz gibi srm si dusuk bir bira pisirmekti. Srm si 3.80 bir recete hazırladım. Lahananin hafif de olsa aromasindan cekindigimden guclu sotlar kullandim. Cascade centinental amarillo… receteyi ilk firsatta paylasacagim. Sizin de dediginiz gibi merak böceği isirdi iste bi kere…:blush: bu da karışımın rengi

10 Beğeni

:blush: tesekkur ederim… delilik parayla degil iste

2 Beğeni