Mj Pils (Mangrove Jack's Pils Bira Kiti)

09.05.2018 tarihinde Mj Pils kiti + 1 kg dekstroz ile m54 maya ile maya uyandırma yapılarak 25 derecede 23 litre olarak kurulum yapılmıştır.

OG : 1046

Kurulum sonrası 20 saat içersinde sıcaklık 16° düşürülmüştür. (İzmir sıcağında ancak bu kadar)

Kurulumdan yaklaşık 4 gün sonra sıcaklık 14-15° civarına düşürüldü ve fermantasyon bu aralıkta devam etmektedir.

An itibariyle 50.saatini yaşayan birada daha yeni hava kilidindeki eşitlik bozuldu :stuck_out_tongue_closed_eyes: ancak m54 fermantasyon sorununa ilişkin yorumlara dayanarak moralimi bozmuyorum olacak diyorum :wink:

Ayrıca namı değer M54 maya kokusunu kökten çözmek adına şişeleme öncesi içinden çıkan 28 gr Saaz şerbetçi otuna ilave olarak 15 gr mittelfrüh ve 15 gr Lubelski ilave etmeyi planlıyorum.

5 Likes

Bu birayı kuralı çok olmasa da, teknolojinin kurbanı olan tariflerden. Kağıt kalemle yedeğini almadan brewtracker a kaydını tuttuğum bu bira, telefonu sıfırlamak zorunda kalınca tarifini kaybettiklerimden.

İkinci defa M54 kullanmama binaen, maya kokusunun baskınlığını önceden tahmin ederek bol şotlu, bol dme’li (500gr açık dme, kit güçlendirici-ki oda yaklaşık olarak 500 er gram dme ve dekstroz) olarak kurdum. Mayayı önceki kurulumdan tortudan ayırarak hasat ettiğimden yüksek og ve dme çok gözümü korkutmadı açıkçası. 100gram dry hop yapıp (50şer mittelfrüh ve lubelski) içmelere doyamadığım bir kite dönüştü daha birinci haftasının sonunda. Yüksek gövdeye rağmen sek içimli, güzel bir şot koku ve aromasına sahip tam bir yaz birası oldu.

Bu yazdıklarım tabi aklımda kalanlar, kayıt tutmadığım için beşer şaşabilir :slight_smile:

3 Likes

100 gr mittelfrüh ve Lubelski karışımını içinden çıkan saaz şerbetçi otuna ilave olarak yaptınız değil mi ?

1 Like

Onu tam olarak hatırlamıyorum ama büyük ihtimal yapmışımdir çünkü yakın zaman kadar saaz kullanmadım o kitle gelen haricinde.

Iki xcok iyi lagerim oldu. Biri 50 ser gram mittelfrüh ve lubelski, diğeri 30 lubelski 30 mittelfrüh 30 saazdi. Yani iki sot varyasyonu da beni mutlu etti.

2 Likes

bu kitin fermantasyonu kaç günde bitiyor ?

bu birçok değişkene bağlı olarak değişir ama…

2 Likes

Yok şundan sordum @wanderlust kurduğumuz pils 10. Günde dryhop için kapağı açtığında krausen pldupunu söyledi. Cumartesi akşam şişelemeyi düşünüyoruz :thinking:

Notlarımi kaybettiğim için birşey diyemiyorum. Bı ölçüm al istersen siselemeden.

Ölçüm en doğru yanıtı verecektir :wink: Benimkisi kovada 9.gününde ve son 6 günde sıcaklığı 14° de sabitledim. Ben önümüzdeki hafta şişeleyeceğim. Sanırım 18 günlük olacak :blush:

4 Likes

Şişelediniz mi ? Ölçüm sonucu kaç çıktı ?

1 Like

Hayır iyiki hidrometre ile ölçüm almışım 1026 çıktı :neutral_face:

2 Likes

Bugun 12. gunu, olctum ;1014.

1 Like

Şişeleyen yok mu ? 12.gün ölçüm almadım henüz daha bekleyeyim o vakit @Cem @wildtrak

Bekle abi, soğukta fermente oldugu için yavaş gidiyor. ben en az 1 hafta daha bekletirim bunu.

1 Like

Ben Pazar günü şişelemeyi planlıyorum

Bugün itibariyle 15.günü tamamlayan biraya dün akşam içinden çıkan 28 gr saaz şerbetçi otuna ilaveten 30 gr Tettnang 15 gr perle attım. @CavcavAli

Mittelfrüh ve Lubelski bulamadım dolapta muhtemelen Sipariş verdiğim adreste kaldı bunları bulunca attım içerisine :slight_smile:

Kovanın üzerinde 2 parmak kalınlığında köpük vardı dolayısıyla fermantasyon devam ediyor. 13-14° aralığındaki ısıyı 1-2° yukarıya çekeceğim. Sizde son durumlar nedir ? @wildtrak @Cem

1 Like

But nasıl olacak acaba. Halit kullanmıştı galiba dry hop icin. Tettnang guzel sot o gider de perleyi merak ediyorum. Değişiklik olmuş abi boşver, çeşit iyidir :grinning:

1 Like

Ben sadece perle ile yaptım güzel oldu fakat saaz daha güzel bence :grin:

2 Likes

Şimdi elimde kalan azıcık Mittelfrühle beraber kitle gelen 28gr Saaz’ı attım kovaya. ölçüm de aldım. 1012. Pazar akşamı şişeleyeceğim.

@cem Kaçıncı gün senin