MJ Abbey Bira Kiti

MJ Abbey
500 gr toz şekerle standart kurulum, OG 1.068 çıktı.
Tek kullanımlık damacanada 25 gün fermente oldu.
3 gr şişeleme şekeri kullanıldı. Fg şişeleme şekeri sonrası ölçüldü, 1018 geldi.
Şişede henüz 62 günlük bu bira, zamana ihtiyacım var diyor.

2 Beğeni

Benim çok beğendiğim bir bira oldu zaman zaman içtim ve dediğiniz gibi zamana ihtiyacı olan bir bira tüm belçika biralarında olduğu gibi onun için bende tüketmeyi bırakıp diğer biralarıma yöneldim benim ki de şişede 80. gününde bir 10 gün sonra tekrar tadına bakmayı düşünüyorum.

MJ Abbey kit mayası ve 500 gr dekstroz ile 10 litre olarak 14 Eylül tarihinde 1070 OG ile kuruldu.
26 Eylül tarihindeki ölçüm 1014 çıktı. Cumartesi günü 35 cl şişelere 1 adet 750/360 şeker ile şişeleyeceğim.

Numunenin tadına baktığımda bana Leffe Blonde’u anımsattı. Ancak Leffe’deki haşlanmış mısır benzeri kokunun olmaması beni sevindirdi. Karamelize şeker ve bal peteği tatları aldığımı söyleyebilirim. 3 ay dinlendirmeyi planlıyorum, kendisinden ümitliyim. :beers:

1 Beğeni

Merhabalar, ben dün akşam MJ Abbey kurdum (kit içeriği + 500gr dekstroz ile 16 litrelik kovaya 9,5 litre olarak), gece 12 gibi kurulum bitti ve hemen hava kilidindeki su dengesi değişmeye başladı hatta 1 saat içinde bir koldaki su neredeyse sıfırlanıp diğeri oldukça yükseldi. Sabah uyandığımdaysa iki taraf tamamen eşitlenmişti, fermentasyon hiç başlamamış gibi duruyor şu an. Neden olduğunu anlayamadım, hava kaçırıyor olsa başta da eşitlik bozulmazdı sanırım. Nolur nolmaz diye yoğunluk ölçtüm 1070le başlamıştı yine 1070. Var mıdır acaba benzerini yaşamış olan veya tahmin yürütebilen?

Bu arada mayayı 19 derece civarındayken serptim sonra yavaş yavaş sıcaklık yükseldi şu an 24 derece, görüntüsü de şu şekilde

Kovayı tekrar biraz çalkalamayı denedim ama değişmedi durum.

Merhaba, krausen oluşmuş durumda ve herhangi bir sorun görünmüyor. Kapağı kapatın hava kilidini kontrol edin. Sıcaklığı ivedilikle düşürün 24° yüksek bir sıcaklık @Gulen

1 Beğeni

Teşekkür ederim, baştaki gaz çıkışına takılmıyorum o zaman. Kaça düşürmem gerekir peki, m47 maya daha iyi çalışır diye özellikle 23-24 civarına yükselmesini beklemiştim çünkü.

1 Beğeni

Kapağı çok açmayın ki oksijen teması düşük kalsın, mayalarınız yüksek sıcaklık yüzünden hızlı çalışıyor. Bunlar istenmeyen tatlar üretecektir. Bir an önce 20 derece altına düşürün. Hava Çıkmasa da aldırmayın. Fermantasyon başlamış. Işık’tan uzakta , kapağı kapalı, 20 derece altında bırakın mayalar işlerini yapsın.

Kapağı iyi kapattığınızdan ve hava kilidini doğru taktığınızdan eminseniz evet gaz çıkışına takılmayın. Ayrıca M47 için ideal fermantasyon sıcaklığı 18 - 25°C olarak açıklanmış. Genelde yapılan en büyük yanlış dış sıcaklık ile kova içi sıcaklığın aynı olduğunun düşünülmesi. Bence mayanın daha az ester üretmesi ve maya kokusunu daha az hissetmeniz için ale mayalarda ilk 3-4 gün 16-17° sonrasında ise 19° olması doğru olacaktır. @Gulen

belçika biralarında yüksek sıcaklık ve ester daha iyi değil mi? ben mi yanılıyorum? 20 °C lerde yaptığım saison daha düz bir bira olmuştu.

Belçikalarda usul mayayı 18 C civarında ekleyip mayalanma sürecinde (1-2 haftada) yavaşça yükselmesini sağlamak.
Bazen 24-25 C civarına kadar çıkabiliyor sıcaklık.
Mayanın karakteri ve özellikleri de etken tabi.

1 Beğeni