Mini NodeMCU ve Çay kazanı Otomasyonu

Merhabalar,

Malum son dönemlerde tam tahıla geçişler çoğaldı ve geçiş yapanlardan biride benim. Bu başlık altında kullandığım çay kazanı üzerinde yaptığım çalışmaları aşama aşama paylaşmaya çalışacağım.

Kullandığım çay kazanım 23 lt ikince el olarak Letgo üzerinden 80 tl ye aldım 10 tl de porçöz maliyeti ile 90 tl ye geldi. :slight_smile:

Çay koyulan hazneyi kesip içine süzme bezi geçirerek şot sepeti olarak kullandım.

Elektronikler henüz yeni kargodan geldi pompa ise yolda. Kullanacağım yazılım ise Brewuno isimli açık kaynak kodlu bir yazılım.

http://www.brewuno.com

Hemen yazılımı kartımıza yükledik.

Kartımızda bu.

Proje ilerledikçe gelişmeleri buradan paylaşacağım ve sonunda tüm maliyetide sizlerle paylaşacağım.

Dayanamayıp oturdum kablolamaları yaptım. Yaptım ki eksik gedik bişey olursa tedarik edeyim hafta sonu deneme yapabilecek duruma geleyim.

En yukarıda görünen voltaj regülatörü. Gücü 12v 2a adaptörden alıyorum ve regülatör ile 5v ya düşürüp kartı besliyorum. 12v adaptör kullanmamdaki amaç pompa gelince onuda aynı enerji hattından beslemek. Tek 220 girişi olup rezistansa ve sisteme dağılacak. Regülatörün çıkışını bir micro usb kabloya bağladım kartı micro usb girişinden besliyorum.

Verdiğim linkte kablolama var fakat ben kabaca anlatayım.
1-Kartın 5v ve Ground girişini klemense bağladım.(Alt kısımdaki mor ground beyaz 5v)
2-Klemensin diğer tarafından grounddan aldığım çıkışlar ise; yeşil renkler 5v röle ve sensör, beyaz buzzer, siyah ssr.
5v tarafından aldıklarım ise turuncu sensöre kırmızı 5v röleye gidiyor.
3-Kart üzerinden çıkışlar sarı sensör, kırmızı ssr, koyu mor röle ve mavi buzzera gidiyor.

Henüz kesin karar vermedim fakat belki haftasonuna bi delikli plaket alıp sistemi onun üzerinde toplayabilirim.

Güncelleme
Hastalıktı, iş yoğunluğuydu gelen gidendi derken bu hafta sonu yeni fırsat bulabildim.

Öncelikle serpantin için bakır boru alındı şekil verildi 3/8 0.7mm bakır boru 1 kg aldım 70 tlden

Yaklaşık 5,80 5,90 metre geldi.

Ssr hariç tüm ekipman termoplastik kara buat içerisine toplandı. Kablo boyları kısaltıldı. Klemens yerine lehim ile birleştirildi.12v adaptör kutusundan sökülerek oda buatın içine taşındı ve kablo ile bağlantısı yapıldı.(Buat ölçüsü 85x85x55)

Uygulama testine geçildi.

Mayşeleme Ayarları

Kaynama Ayarları Şot Zamanları

Kaynama süresi derecesi mayşeleme derecesi pompa açık kalma süreleri vs ile ilgili diğer tüm ayarlar.

Suyun Antalya da evimde 98 derece kaynadığını öğrenmiş oldum bu sayede.

Ssr’ın arkasına bir adet işlemci fanı takmayı düşünüyorum hem elimde mevcut olduğu için hemde tüm ekipman kazanın altında olduğu için sıcaklık yükselecektir. Deneme esnesinda el yakacak kadar sıcaktı mermer tezgah ile temas ettirerek soğuttum.

Suyun sabit kalması sıcaklığı çok fark ettiriyor. Tüm test aşamasında ayarlanan sıcaklık ile alınan ölçüm arasında maksimum 0,90 derecelik bir fark oldu sirkülasyon olmadan ve kapak açık şekilde gayet iyi olduğunu düşünüyorum.

Merak ettiğim şey mayşeleme esnasında güç %60lara falan düştüğünde rezistansa pulse şeklinde akım veriyor sistem acaba bir sakıncası olur mu ?

Bu test yaklaşık 8-9 lt su ile yapıldı önümüzdeki hafta bir aksilik olmazsa önce tam ölçü bir su testi daha yapıp daha peşine bir mayşeleme düşünüyorum.Pompa 1-2 hafta içinde elimde olacak. Bağlantı ekipmanları termovel vb şeylerle ilgili de 1-2 hafta sonra sipariş vermeyi düşünüyorum. Birde pp yoğurt kovasından malt sepeti çalışmam olacak müsait bir zamanda onuda paylaşırım.

Güncelleme

10kg Yoğurt kovası ve yağ sıçratmaz ile yaptığım malt sepeti.

Önce kovanın tabanını biraz pay bırakarak ortasını yuvarlak şekilde kestim. Sonra bıraktığım pay kadar bi halkayı kapaktan kestim arasına yağ sıçratmazı koyup kapaktan çıkarttığım halka ile birlikte paslanmaz civata, pul, ve somun ile sabitledim. Elimde bulunan köşe parçayı kenarına vidalayarak yerden temasını kestim.

Bu arada pompamız da geldi henüz test vs yapmadım fakat gayet ufak bir şey.

Ssr için koyacağım işlemci fanı sığmadı ne yazık ki kazanın altına. Ya fan kısmını söküp sadece soğutucu kısmını kullanacağım yada başka bir çözüm bakacağım.

13 Beğeni

Merhaba, konuyu ilgi ile takip edeceğim. Sizden bir iki ricam olabilir mi? konu takibi açısından araya giren yorum ve öneriler nedeniyle konuyu takip etmek zorlaşıyor (tıpkı bu mesaj gibi) ilk mesajınızı düzenleyerek ilerlerseniz daha derli toplu olur gibi, birde bu işten hiç anlamayan (ben) birine anlatır gibi ve gerçi belirtmişsiniz ama nereden aldınız kaça aldınız gibi linkler ile beraber paylaşırsanız belki bende bu işe cesaret edebilirim diye düşünüyorum. Şimdiden kolaylıklar diliyorum

1 Beğeni

Teşekkürler ilginiz için.

Öncelikle dediğiniz gibi bir çok konuda gelişmelerin mesaj aralarında kalması noktasından bende muzdarip olduğum için güncellemeleri ilk mesajı düzenleyerek paylaşıp konu altına güncellendi mesajıyla konunun yukarı çıkmasını sağlamayı düşünüyorum ki gözden kaçmasın gelişmeler.

Mümkün mertebe anlaşılır ve basit tutmaya çalışacağım ki yapmak isteyenler de faydalansınlar.

Şuan mevcutta neyi nereden aldığım kaça aldığıma dair bi Excel dosyam var, henüz nerden aldım kaça aldım noktasını paylaşmama sebebim ise almışken nolur nolmaz diye aldığım veya fazladan almış olduğum ürünlerinde olması. Proje bitince kaç kablo kullandım kaç vida aldım hepsi net olarak belli olacağından çok daha temiz bir liste olur diye düşünüyorum.

4 Beğeni

Keyifli bir konu geliyor. Ben bira mı soğutayım

Küçük bir uyarıda bulunayım, Arduino’nun en büyük problemi maalesef sensörleri. Özellikle klon alınacak gerek Arduino gerek sensörler bütün projelerde sıkıntı çıkarmıştır. Çok dikkatle ve mümkünse orjinal ekipmanlarla çalışmak gerekiyor. Aksi durumda hiç aklınıza gelmeyecek sorunlarla mayselemenin ortasında uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

1 Beğeni

Uyarı için teşekkürler. Mutlaka mayşelmeye geçmeden önce en az 4 5 kere mayşeleme simülasyonu yaparım. Açıkçası şuan canımı en çok sıkan konu paslanmaz bağlantı parçaları yaptığım sistemde en fazla maliyeti burası oluşturacak.

Kablolama ile ilgili güncellendi.

İlk mesaj güncellendi.

1 Beğeni

oncelıkle sıstemınız hayırlı olsun, ben de raspberry ile craftbeerpi kullanıyorum. pulse akım gayet normal bir şey, herhangi bir sakıncası yok zaten sıcaklığı sürekli sabit tutmak için pulse akım veriyor pid mantığı bu sekılde çalışıyor. Normalde termostatlar hedeflenen sıcaklıga gelince durur soğuyunca tekrar çalışır; ama pid pulse akımlarla çalışır.
Kaynama konusunda ise; tekirdağ’da yaşıyorum rakım çok düşük olmasına rağmen 99 dereceden yukarıya çıkmıyor bende.
Bir de yanlış anlamadıysam ssr’ı sogutucusuz kullanıyorsunuz. Eğer o sekılde kullanıyorsanız bence sogutucuyu mutlaka edinin, ssr ile sogutucu arasına termal macun sürün daha verimli sıcaklık aktarımı olur. Sogutucu olmadan ssr’ın çok fazla dayanacağını sanmıyorum , daha fazla ısınmaya maruz kalırsa içerisindeki termistör, triyak v.s. bozulacaktır.

Merhabalar teşekkür ederim. Çay kazanının orijinal termostatı bu şekilde olmadığı için acaba rezistansa zarar verir mi diye düşünmüştüm.

Sarı sadece test amaçlı soğutucu olmadan çalıştırdım onda da ısı transfer yüzünü direkt mermer tezgaha koyarak soğuttum fakat normal kullanımda tabiki böyle olmayacak hatta hazır sistemi 12v besliyorken soğutma bloğu yerine direk işlemci fanı bağlayacağım sanırım bu şekilde daha verimli bir soğutma gerçekleştiririm. Elimde 3 5 fan var değerlendireyim dedim :smiley:

1 Beğeni

Ben de fan taktım diğer türlü çok ısınıyor

İşlemci fanı sığmadı maalesef kazanın altına.

Bu arada ilk mesaj güncellendi. Yaptığım malt sepeti ve gelen pompanın görüntüsü eklendi.

3 Beğeni

yağ sıçratmama şeysi ile ben de daha once bir mayşeleme yapmıştım. Malt kazanının dibine yerleştiripte; ancak gözenekleri çok çok küçük olduğu için akış çok zor oldu ve mayşelemenin yarısında elimi daldırıp dipten çıkarttım. sizde nasıl olur bilemiyorum belki sizin kullandığınızın gözenekleri daha iridir. eğer olmazsa etrafınızda paslanmaz mesh satan yerlerde daha irilerini bulabılırsınız ya da https://metalavm.com şu siteden alabılırsınız. 300 mikron üzeri almanızı tavsiye ederim 30-40 mesh civarı 400-550 mikron aralığına denk geliyor aşağı yukarı.
İşlemci fanı için ise; ssr ve sogutucu arasına termal macun kullanın fan takmanıza gerek kalmaz, aman aman ısınma yapmıyor zaten 2500w için soyluyorum, kendi adıma :slight_smile:
Bir de serpantin kısa olmuş, keşke almadan once forumda paylaşsaydınız, en az 2 kg olsa daha iyi olurdu, bu şekilde sogutma süresi özellikle yaz aylarında çok uzayabılır. Ek yaparım derseniz; kursunsuz kalay-bakır lehimi kullanabılırsınız bakırı lehimlemek çok kolay ama ne kadar saglam olur onu bılemıyorum tabi kıvırmakta gerekiyor o kısımı ayarlayabılır mısınız bılemıyorum. Yine de çok sorun olacak bir durum değil; olmadı pompa ile buzlu su devirdaim yaptırabılırsınız.
Yalnız kovadan sepet yapma olayı çok iyi olmus :metal:

Yorumunuz için teşekkürler.
Cuma günü mayşeleme yapacağım uygulama sonucunu belirtirim. Gözenekleri gayet geniş göründü bana açıkcası hatta acaba fazla mı geniş diye düşündüm. Eğer olmazsa daha geniş bir mesh ile değiştiririm.
Buzlu su devir daimi yapacağım için yeterli geleceğini düşündüm açıkcası serpantinin. Elimde de en az 10 15 civarı buz aküsü var bunlar yeterli olur diye düşünüyorum.
Sadece soğutma bloğu yeter diyorsanız o zaman fanını söker araya termal macun sürerek sabitlerim.
Yanlış hatırlamıyorsam Braumeister sökülebilir tabanlı bir sepet kullanıyordu benzer bir şey nasıl yaparım gibi düşünürken bu fikir geldi aklıma internette ise sadece 1 tane örneğe denk geldim ve yaptım bakalım nasıl olacak. İçine 10 kg bidon koydum bir iki saat bekledi bir sıkıntı çıkmadı şimdili.

1 Beğeni

İlgili pompa pek sağlam bir alet değil, bendeki bir kaç kaynama sonunda elimde kalmıştı. Isıyla arası pek yok. Yoğurt kovasindan sepet yapmışsınız ama ilgili kova ısı dayanıklımıdır? Plastikler 45-50 dereceden sonra inanılmaz kimyasal madde bırakırlar. Eğer Türk malı bir yoğurdun kovasiysa ilgili kova mümkün değil ısıya dayanıklı olması. Bu tür şeyler biraz tepkili karşılanıyor ama ben yine de uyarmak istedim.

1 Beğeni

Ben de malt kovası olarak kullanacağınız plastik kovanın ısıya uygun olmadığını söylemek isterim. Yoğurt kovası yüksek ihtimalle HDPE ya da HDP’dir. Bunlar yüksek sıcağa dayanıksızdır, erir, deforme olur ve çeşitli kimyasallar bozunur. Yani 70 derecedeki sıvıyı koyduğunuzda zaten kova taşımayacak şekilde yumuşayacak da o sırada tüm kimyasallar mayşeye karışacak. Kesinlikle kullanmayın.

İlla malt kovası olarak plastik kullanmak isterseniz PP5 (poliprepilen5) kullanın (yüksek sıcaklığa dayanıklıdır, fermantasyon kovasının malzemesi budur) Yoğurt kovasının PP5 olma ihtimali neredeyse 0

Plastik ambalaj, kova, şişenin üzerinde hangi plastikten yapıldığı yazar.(LDPE, HDPE, PP5 vs) Siz kovanın altını kestiğiniz için şu anda bu bilgiye ulaşamayabilirsiniz ama yeni bir kovaya bakabilirseniz hangi malzeme olduğunu anlayabiliriz.

1 Beğeni

aslında hdpe sıcaklığa dayanıyor, ldpe dayanmıyor o da 80 derecelere kadar dayandıgı yazıyor ama denemek lazım zaten mayşelemede 80 derece ihtiyacımız olanın uzerınde. Kovanın dip kısmı kesilmiş halde fotoğraflarda gozukuyor, eğer çöpe atılmadıysa bakılabılır. Bu tür ürünleri turşu,ketçap,yogurt v.s. kovada pıyasaya surerken illa ki bir yonetmeliği falan vardır, bence pek gıdaya uygun olmayan plastik değildir bakmak lazım yine de. kovadan daha çok pompanın gıdaya uyumluluğu tartışılmalı bence, benım kullandıgım pompa da bu tarz bir şey, alırken 100 dereceye kadar dayandığı yazıyordu tabi orası şaibeli ama gıdaya uygun olacağını da pek sanmıyorum siyah plastik sonucta, o kadar kusur kadı kızında da olur diyorum, kullanıyorum :slight_smile:

Tavsiye ve uyarılarınız için teşekkürler.

Pompayı kaynatma esnasında kullanmayacağım şu an öyle bir düşüncem yok.

@phoenixx

Kova PP, özellikle bunu kullandım yoksa elimde zibilyon tane hdpe kova mevcuttu. İş yerinde bolca kova olduğundan aşinayım :slight_smile:

Bu arada süt ve süt ürünlerinde hdpe kullanamıyorlar sanırım.

2 Beğeni

Hocam fermantasyon kovasına rezistans takip kaynatan da var. Olmaz diye birşey yok. Kova ne olursa olsun sonuçta 70c civarında 2 saat kalacak. Bunu içiyoruz , olaya öyle bakmak lazım. Bu işin oluru paslanmaz çelikdir. Pompa kaynatmada zaten kullanılmaz, mayse aşamasında kullanırsınız. Ben kullandım aynı pompadan hala çalışıyor ama o yivli giriş çıkış yerleri varya oralar kırılıyor. Sanırım malzemesi bu işe uygun değil. Madem böyle bir proje yaptınız ilk sayfadan forumdaki insanlar da yararlansın diye sürekli guncelliyorsunuz, plastik malzemelere yer vermeyin. Herkes sizin kadar yoğurt kovası seçeneğine sahip değildir. Gununsonunda bu projeye paslanmaz çelik yakışacaktır. Benim kartla ilgili de şüphelerim var projeniz tamamlansin bir kaç kaynatma yapıp yorumlarınızı bekliyorum.

1 Beğeni

Burada güvenli aralık önemli olan. Örneğin güvenerek kullandığımız pet şişe, sıcak su koyulduğunda o da salınım yapıp deforme olur. Bu açıdan pp kova mayşeleme sıcaklıklarında güvenlidir diyebiliriz. 110 115 gibi derecelerden sonra sıkıntıya düşecektir ama.
Pompayı ilk bir kaç kullanımda olmasa da daha sonra sabitleyip sisteme sürekli bağlı duracak şekilde konumlandıracağım o sebeple kırılma yaşamam büyük ihtimalle fakat sıcaklık açısından ben de çok uzun ömürlü olduğunu sanmıyorum.
Şuan için paslanmaz bir sepet düşünmüyorum çünkü bir süre bu sistem ile iadere ettikten sonra uygun bir yapı kurabilirsem Brewie gibi bir tam otomatik makine yapacağım.Bu sebeple mümkün mertebe sistem yatırımınıda düşük tutuyorum.
Kartla ilgili yaptığım denemelerde henüz bir sıkıntı yaşamadım bir aksilik olmazsa ilk mayşelemeyi Cuma günü yapacağım o zaman görücez ne olduğunu.