Mezür ve Hidrometre

Merhabalar arkadaşlar, saçma gelebilir ama hidrometreyi mezür içerisinde kullanmak ile tencere içerisinde kullanmak herhangi bir fark yaratır mı? Mantıken yaratmayacağını düşünüyorum ama mezürüm olmadığı ve bu zamana kadar hiç kullanmadığım için deneyerek anlama imkanım yok. Hidrometremin kabı da mezür olarak kullanmaya uygun değil. Bu zamana kadar bütün ölçümlerimi tenceremdeki mayşeyi soğuttuktan sonra direkt olarak tencere içerisinde yaptım. Sizce bir fark yaratır mı?

1 Beğeni

Hijyene ve isiya dikkat edildigi surece tencere ya da kovada farketmez bence. Ama fg olcumunu nasil yapiyorsunuz?

1 Beğeni

Ben fermantasyon için tek kullanımlık 19 litrelik damacana kullanıyorum. FG ölçümünü de damacananın içinde yapıyorum. Starsan ile sanite ettiğim hidrometre ve çok ince bir iplik yardımıyla hidrometreyi damacanadan içeriye sallandırıyorum. :grin:

1 Beğeni

:open_mouth::open_mouth::open_mouth: siselemeyi hortumla yapiyorsunuz oyleyse…Ornek almak da sizin icin zul olacaktir. Mezur cok da anlamli degil yani :grin:

1 Beğeni

Şişeleme için mayşeyi otomatik sifonla musluklu kovaya alıp şişeleme çubuğu ile yapıyorum. En başından beri aynı yöntemi kullanıyorum. Evde tam bu iş için uygun bir yüksekliğim var gayet kolay oluyor.

1 Beğeni

Bu tür kullanım için belli bir yükseklik gerekiyor. Yani hidrometrenin uzunluğuna göre ölçüm sırasında tabanı kap zemininin üzerinde durması gerekiyor. Bu yükseklik OG ölçümlerinde biraz daha sığ olabilir çünkü ilk ölçümlerde yoğunluk yüksek olduğundan hidrometreyi epey yukarı kaldırıyor hele de yüksek OGlerde. Ama FG ölçümlerinde bu yüksekliğe dikkat etmek lazım çünkü yoğunluk iyice düştüğünden hidrometre epey dibe batıyor. Ben önceleri 250 ml mezurla ölçüyordum, her numunede yarım şişe örneği içiyordum. Şimdilerde hidrometrenin kabıyla ölçüm alıyorum 50 ml filan yetiyor ve gayet güzel ölçülüyor.

2 Beğeni

Bugün abone olduğum utube kanalından yeni bir bildirim geldi
Tilt hydometer. Bu cihaz kalibre edildikten sonra fermantasyon kabının içine atılıyor, bluetooth ile ister pc ister bir app ile akilli telefonunuzdan tüm fermantasyon surecini hic hiydrometre icin örnek almadan takip edilebiliyormus.
Fiyat olarak biraz uçuk olabilir 135 €

2 Beğeni

Hidrometrenin boyunun kurtardigi her ortama koyup olcum alabilirsiniz. Bir fark yaratmaz

arkadaşlar hidrometre için ölçüm kabı mezur almam lazım. en küçük kaç ml alsam.kurtarir?!? iç derinliği 23 cm gibi olmalı…