Merak edilen fermente içkiler listesi

@ers abinin Sahti ile başlattığı farklı içkiler akımını ben Braggot ile devam ettirdim. @ers abi @Durul , @Gulendam hanım @menegin abi @BoBo abi @magunay abi @alpinist ve diğer tüm dostlarımın da farklı reçetelerini ve tadım notlarını takip ediyorum.Ben kendimce bir liste yaptım. Ömrüm yettiğince yapmayı düşündüğüm ve merak ettiğim fermente içkilerin listesi aşağıda. Bunlardan yapılanlar varsa tadım notları ve teknik bilgi paylaşımı yaparsanız sevinirim listeden çıkarırız.Ya da listeme eklemediğim ama sizin eklenmesini istediğiniz varsa listeye ekleriz.Açıkça söyleyeyim Sahti’yi şu forumdakilerden başka bilen yoktur bence. @ers abiden sonra kaç kişi yaptı kimbilir. Sahtinin bende yarattığı aydınlatma ile Braggot a cesaret ettim Benden vesaret alıp birçok kişi de yapacaktır belki…Bu da forumun ne kadar kaliteli ve bilgilendirici olduğunun bir ispatı.Hadi forum üyeleri destek çıkın. Herkes bir el atsın da yeni şeyler deneyelim denetelim.Yoksa benim tek başıma ömrüm yetmez bunlara😀

Tej
Oxymel
Acerglyn
Pyment
Melomel
Metheglin
Rhodomel
Perry
Capsicumel
Bochet
Morat
Hippocras
Wee Heavy
Barleywine
Wheatwine
Rootbeer
Pediococcus beer
Wild Ale
Quadrapel
TripleIPa
Lichtenhainer
Grodziskie
Gose
Kentucky Common
Roggenbier
Baltic Porter
Burton Ale
Flanders Red Ale
Gueuze
Oud Bruin
Kellerbier
Altbier
Helles
Lambic

17 Beğeni

Bu listeden Wild Ale, Barleywine, Baltic Porter, Altbier, Flanders Red Ale (çakma) ve Helles yaptım. Ama Helles hangisi? Munich helles mi yoksa Helles Bock’mu?

Reçete ve tadım notalarımı bilgisayar başına geçince rahat rahat yazarım. Bir de ev maltlarıyla stillere ne kadar yaklaşabildiğimi ayrıca değerlendireceğim.

Bu listede sıraya aldığım türler ise; Gose, Geuze, Roggenbier, Kentucky Common var. Listedeki bazılarını telaffuz bile edemiyorum bırak yapmayı :grinning:

11 Beğeni

İçtiklerim:
Wee Heavy
Quadrupel

Yaptıklarım:
Roggenbier
Munich Helles

Yapmayı düşündüklerim:
Kvass(Bira kabul edilmese de)
Maltøl(Sahtiye oldukça benzer)
Wild ale.

9 Beğeni

Yaptıklarım
Roggenbier;
Kellerbier(amber) buna bayıldım
Altbier
Yapacaklarım; berliner weiss yaptım onun haricindeki tüm sour biralar
Listede olmayıp yaptıklarımdan tavsiye ettiklerin
Brett brükselensis black ipa
Doppelbock
İcebock
Belgian Dark Strong Ale, bunu eklemesem olmazsı

4 Beğeni

Estonya’da koduõlu içmiştim ben, pek de bir şeye benzemiyordu :grin:
https://www.garshol.priv.no/blog/388.html
https://www.instagram.com/p/BmlRuxDlfg6VpWdqv7AzPs3i6v2gTHZD5ClMkI0/

3 Beğeni

Sevgili @taxym, ben de senin kadar heyecanla bekliyorum yeni denemeleri.
Yaptıkları yapacaklarının teminatıdır ve kontrolsüz güç, güç değildir demek isterim.

3 Beğeni

Bunların arasında Scottish Wee Heavy, roggenbier, burton ale, flanders red, oud bruin, keller, alt, helles, lambic, gazeuze, ki o da aslında lambic, baltic porter, quadrupel, wild ale (aslında içtiğim heather ale idi ama o da sayılır.), grodziskie, barleywine, wheatwine, rootbeer (alkolsüz), pedio, gose, vay canına bayağı çoğunu içmişim ya. Aslında, özellikle ne bileyim, keller, wee heavy, lambic gibi nispeten yaygın olanlarda türden çok markaya yoğunlaşmak gerek. Aksi halde, teşbihte hata olmaz, Urquell, Budweiser, Bomonti vs. hepsini bir sayıp “lager içtim” demek gibi bir şey bu. Yapmayı denemek ise bambaşka bir şey. Bu ayrıksı türlerin çoğu coğrafyanın sağladığı, yerel maya, yerel kaynak suyu, yerel tahıl gibi kaynaklar ve yine coğrafya kaynaklı zorluklardan (Örneğin gose, adamlar birayı tuzlu sevdiklerinden değil, yerel su tuzlu olduğu için, yani biraz da mecburiyetten doğmuş gibi görünüyor. Bir sürü kaynak neredeyse efsane haline gelen Burton suyunun, aslında aşırı yüksek sülfat nedeniyle, tabiri caizse “sulandırılarak” kullanılmış olabileceğini gösteriyor.) Biz bunları ancak taklit edebiliriz. Üreticilerin, muhtemelen yokluktan başvurduğu eskilikten tanen birikimi neredeyse sıfırlanmış fıçılar (lambic, dolayısıyla gazeuze’da kullanılması şart); aynı tahıldan birden çok ve farklı sertlikte şıra çıkarma (günümüzde farklı stillere işaret etse de tripel ve quadrupel’in; enkel ve dubbel ile birlikte kökeni bu.) zamanın dayattığı zorluk ve yokluktan kaynaklanırken, bugün asıl zor olan, bu iki örnek anlamında, böyle bir fıçı bulmak ve dört aşamalı parti gyle yapmak. Ama tuz kullanarak gose, kettle souring ile berliner weiss yapabiliriz. Hatta bu türlerin çoğu için sadece uygun tahıl ve mayayı bulmak yeterli olur.
Bir ton ukalalık ettiğimin farkındayım ama, diyeceğim biraz da şu: Acaba biz de yerel kaynak/zorluklara dayalı birşeyler yapmayı denemeye başlayabilir miyiz? Bu türlerin hepsini hem yapmak, hem tatmak isterim tabii ama bu başlık beni bizim yerel biramız nasıl birşey olurdu acaba diye sormaya itti. Herhalde şu yarışmada istenen gibi tahıl listesinde firik bulunan birşey olmazdı. Sahici (Bundan kastım ekonomik, yerel ölçekte kolay ulaşılıp bol bulunabilen malzemeler.) şeylerden söz ediyorum. Aklınıza birşey gelirse yeni başlık açalım buna.
Valla gazeuze birkaç (genellikle 1, 2 ve 3 yıllık toplam üç) lambic’in harmanı. dolayısıyla gazeuze için üç yıl üst üste lambic yapıp üçüncü yıl tüm hasatı harmanlaman gerek Özgür. Ama evde malt yapan adama neden zor gelsin, değil mi? :smiley:@alpinist
EDIT: dördüncü yıl karıştırman gerek demeliydim ama üç yıl bekleyen dördü de bekler.

16 Beğeni

Hepsini yapmaya ömrüm yetmez herhalde Akgün abi, ama yapabildiğim kadar denemek isterim.

2 Beğeni

Ağzım açık yazdıklarını okudum ve sustum @ers abi. :slight_smile:

5 Beğeni

Hepimiz farklı tatları denemeyi seven insanlarız zaten.

Forumu ilk açtığımız zamandan bugüne kadar yapılanlara bakarak (“nereden nereye gelindiği” ifadesini kullanmaktan özellikle imtina ettim) zaman içerisinde çok ilginç deneyimler yaşayacağımızı söylemek mümkün ve bu işin en önde gidenlerinden biri de sensin.

Dediğim gibi, heyecanla bekliyorum.

8 Beğeni

Susma, sustukça sıra sana gelecek!

2 Beğeni

Ben de listenin bir kısmını!!! yapmışım. Wee heavy , barleywine, wild ale, quadrapel, triple ipa, roggenbier, baltic porter, kettle sourlar…
Bir öneride bulunmak istiyorum. Bunlara ek olarak -ki şu an araştırıyorum. İlk fiırsatta yapacağım- Grisette… 1700lerde Belçika maden işçeri için yapiıan , düşük alkollü , sek ferahlatıcı açık renk bir farmhouse birası.
Edit : @BoBo kör olmasın imla

12 Beğeni

Aslında Gueuze’in nasıl yapıldığını bilmiyordum sadece ismi hoşuma gitmişti. Ben mesajı aldım, bu bira evde malt yapanı bırak tüm hammaddeleri kendi üreten çılgınlar için bile fazla. :blush:

2 Beğeni

Estağfurullah…
Her türlüsü benim için değerli @Gulendam.
Bir şeyler yazarken bunun düşünülmesine azıcık katkım olduysa mutlu olurum ancak.

2 Beğeni

Ben bu konuda uzman olmamakla birlikte @ers in yazdıklarından aklıma takıldı…

Bilecik otlarımızı (Brewer’s Gold, Aroma) kullanarak biralar kurduk ama kurduğumuz biralar BJCP içindeki tarzlarda oldu. Tek farkı yerel otlarımızı kullandık. Acaba bu otlarımızı da kullanarak mahlep, anason, çörek otu… gibi bazı ilavelerle neler yapabiliriz.

Belki herşey denendi ama denenmemiş ve bize ait bir bira türü ortaya çıkabilir bu denemelerde.

Güzel olmaz mı?

8 Beğeni

Benim olayım kabak, başka bir şey koyunca olmuyor :slight_smile:
Neyse son kaynattığım bal kabaksız reçetemi paylaşayım önce;

Rengi açık olsun diye kaynatılmayan reçetelerin bile, içine böyle hunharca edilebilir örneği :slight_smile:
Onun dışında, benim de sahti denemem var, baltic porter, roggenbier, barleyvine ve orval denemelerim de.
Aslında her ev biracısı bir takım deneyselliklere giriyor. Açıkçası paylaştığın listede daha önce bjcp den bakıp ama ilgimi çekmeyen çok bira oldu. Daha çok sevdiğim stiller üzerinde oynamayı daha çok tercih ediyorum.

Sırada kaynatmasız sadece 90 C de 10 dk bekletip otlarını dışarıda kaynatıp ekleyeceğim wit düşüncem var. Yağmurlamayı da ayrı yapıp onu da maya çoğaltmada ya da partygyle için kullanacağım. Temizlik dahil 3 saatte bitirme projesi aslında. :beers:

9 Beğeni

Her ne kadar bira, şarap gibi fermente içkiler bir kaç bin yıl önce yaşadığımız coğrafyada yapılmış ve içilmiş olsa da tarihteki malum sebeplerden dolayı ne yazık ki ilerleyememiş. Yüzyıllardır süren baskılara rağmen (cumhuriyetin ilk dönemi hariç) hala craft bira, şarapevlerinin inatla yaşamaya çalışması takdir edilecek bir durum.
Bu sepeplerden dolayı olduğunu düşünüyorum, Ersoy abi bize özgü bir biradan bahsetti, ben de katılıyorum, sanırım biz ev biracıları olarak bu tarz bir birayı yapmaya hazırız.
Yapılmışı var mı @ers abi bilir herhalde ama benim aklıma alkollü boza tarzı, kıvamlı bir içecek geliyor. Gazsız da olabilir, biraz beyin fırtınası yapmak lazım sanırım.

10 Beğeni

Bulgur çok iyi düşünce. Önceden pişirilmiş olduğu için tüm şekerin biraz diastatik güç desteğiyle kolayca alınabileceği düşünülebilir. Bu toprakların yaygın arpası altı sıralı. Onu maltlayıp bulgurla birleştirerek protein azmanı ve buraya özgü bir buğday yapılabilir. Alternatif, veya ikinci bir varyant olarak, altı sıralı yerine normal pilsner kullanılıp daha da hafifletmek için bozada olduğu gibi biraz pirinç veya mısır ya da her ikisi de eklenebilir. Biraz daha düşünmek gerek. Buna yeni bir başlık açsak mı acaba? @magunay
Kabak tamam da, o tad vermekten başka işleve sahip değil, üstelik patenti amerikalılarda. Gerçi seninki içtiğim her Amerikan pumpkin ale’e beş çeker ama, patent yine de onlarda.
@menegin

10 Beğeni

@ers abinin eşsiz tecrübesi ve @gancho ve @magunay abilerin yaratıcılığı ile konu çok güzel yerlere geldi. Bjcp ye eklenmiş Turk stili bira.Biranın bu topraklardan taa Göbeklitepeden çıktuğıyla övünüyoruz ama gerisi yok. @ers abinin dediği gibi Geleneksek bulgur yada @magunay abinin dikkat çektiği bozadaki hammadde darının kullanılması benim de aklıma yattı. Yine aynı mantıkla @gancho abinin dikkat çektiği geleneksel baharat ya da otlarımızdan hangileri kullanılabilir acaba? tıpkı sahtide kullanılan ardıç gibi?
Malt hangi tahıllardan olmalı? @alpinist bu konuda uzman sensin

Bir diğer konu fermentasyon proseslerinde ufak özgün eklemeler yapılabilir mi acaba? +1 ne kadar özgün bilemiyorum ama, Geleneksel pişirme yöntemlerimizden taş fırın, odun ateşi vs…nasıl sürece dahil edilebilir?Kafamda deli sorular?

Bu arada özgün bir bira olacaksa Bjcp nin bira stilleri belirlemede kullandığı kriterler içinde de özgün olmalı.Aksi taktirde bu bira , rehberdeki şu biranın kriterlerine uyuyor yeni bir stil değil yanıtıyla karşılaşılabilir

4 Beğeni

Biraz çalakalem yazdığım için pek anlaşılır olmamış. Bulgur iyi düşünce dememin nedeni @magunay’ın bozamsı birşey önermesi elbette. Yani fikir onun.
Altı sıralı yerine normal pilsner kullanılıp bozada olduğu gibi pirinç veya mısır ya da her ikisi de eklenebilir derken de bulguru temel malzeme olarak düşünmüştüm. Aslında boza için sonuçta bulgur ve pirinç kaynatılıp süzülüyor. Yani son derece verimsiz bir şeker çıkarımı yapılıyor. Bunu bulgur miktarı kadar maltlanmış tahıl kullanıp mayşe sıcaklığını düşük (63-65 arası) tutarak maksimuma çıkarabiliriz. tabii bir protein kademesi de fena olmaz.

7 Beğeni