Mayanın yüzeyde kalması

Merhabalar bu ilk konum ve bir hatamız olursa affola. Konuma gelecek olursak, damacanaya yaz aşkı lager isimli bir kit kurdum. 16 litre civarında kurduğum bu kite kendi mayasını ekledim. Yalnız şöyleki ben bu mayayı acelem olduğundan dolayı uyandırmadan serperek ekledim. Yaklaşık 4 saat sonra gelip damacanaya baktığımda mayanın köpüğün üzerinde öylece toplanmış olduğunu gördüm. Sabah uyandığım zaman mayanın krausen gibi köpüğün üst kısmına yapışmış olduğunu fark ettim. Şu an yavaş da olsa fermantasyon devam ediyor ama çok bariz bir şekilde maya resmen biranın üzerinde şişenin üst kısmına yapışmış ve kurumuş şekilde duruyor.

Maya çöp mü oldu acaba nedir sizce şu an durum?

Merak edecek hiçbir şey yok.
Beklemeye devam.

2 Beğeni

Ben dayanamadım tabi ve 4 gün önce aktarma çubuğu ile kovayı değiştirip 1.5 litre su, 2 bardak şeker ve bir coopers kitiyle gelen mayayı ekledim. Şimdi hızlıca bir kovayı kontrol edeyim dedim ve çok tuhaf bir şey ile karşılaştım. Maya yine yüzeyde duruyor. Açıkçası biraz deneyvari bir şey yapayım 10 günlük biraya su, şeker ve maya eklenince noluyor test edeyim dedim ama aynı sorunun tekrarlanacağını hiç düşünmemiştim. Su eklendikten sonraki 4.günündeyiz ben bunu ne zaman şişeleyeyim?

Gora’da bir sahne vardı “kapat kapat” diyordu :slight_smile:

3 Beğeni

:sweat_smile: Napayım bekleyeyim mi? Çok kararsız kaldım hava çıkışı da çok yavaş. Eklemeleri yaptığım zaman deli gibi hava çıkışı vardı. 1 2 gündür baya azaldı

Beklemenizi öneriyorum :slight_smile: yoğunluk ölçtünüz mü? Fermantasyonla ilgili bir sorun yok bence.

Yoğunluk ölçmedim çünkü zaten 4 gün önce 1.5 litre su ekledim :smile: pek güvenilir olduğunu düşünmüyorum

İnanılmaz farketmeyeceği gibi fermantasyona dair bilgiye sahip olacaksınız :slight_smile: başlangıçta ölçmüşseniz de iyi olur. Ayrıca, brewers friend hesaplayıcısı üzerinden sonradan eklediğiniz miktarı başlangıçta eklemişsiniz gibi bir içerik girip hesaplama yapmanızda da şu halde bir sorun yok.

Ölçüm aldım 1002 gibi bir sonuç çıktı :slight_smile:

1 Beğeni

Sorun yokmuş :slight_smile: birkaç gün sonra tekrar ölçüm alıp değişmediyse şişeleyebilirsin

Tamamdır teşekkürler. Üstündeki yüzen mayaları sıyırmalıyım değil mi

Hayır gerek yok, çok kurcalamamak daha iyi :slight_smile:

Tamamdır teşekkürler ilginiz ve yardımlarınız için :slight_smile:

1 Beğeni

Afiyet olsun, bol şans dostum :slight_smile: