Mash Tun için Termos

Merhabalar arkadaşlar. Bu aralar şöyle 25 litrelik bir mash tun yapmak istiyorum. Bunun için Kale marka 25 litrelik silindirik termoslardan almak istiyorum. Daha sonra musluk ve bazooka filtre takacağım. Bu termosları daha önce kullanıp da memnun olan veya iyi kötü deneyim sahibi olan var mı? Bunları 70 derece sıcak suyla kullanmak sağlıklı mıdır?

1 Beğeni

Onlar sıcağa uygun değil sanırım geçen bununla ilgili bir konuşma geçmişti.igloo marka olanlar sıcağa uygun sanırım

1 Beğeni

Sanırım benim için en iyisi tencerede mayşelemeye devam. Fakat torbamı büyütüp maltı direkt tencere içerisine dökerek mayşelemeyi deneyeceğim.

Sorun şu ki; 25 litrelik silindirik çelik tencerenin sınırlarını zorladığım zaman bu sefer maltlar torbanın içerisinde yayılamıyorlar bu da verimliliğe yansıyor. Torbayı düğümlemeden tencereye yayarak belki istediğim sonucu yakalarım ki 3 kg gibi düşük miktarlarda %80 %82 verim yakaladığım oluyordu. Son zamanlarda kendimce birkaç düşük verimlilikten sonra sistemi biraz değiştireyim dedim. İşte bu sebeple yine bir ev biracısı yol ayrımına geldim. Acaba mash tun olayına mı girsem falan derken bilmiyorum arkadaşlar siz beni anladınız ama…

2 Beğeni

Benim deneyimlerim de ağzı bağlanarak tencereye koyulmuş torba yerine açık ağızlı büyükçe bir torbanın verimliliği artırdığı yönünde. Karıştırmak da daha kolay oluyor, muhtemelen onun da etkisi olabilir.

3 Beğeni

Akgün’ün deyimiyle Garibanfather, namıdiğer tencere kullananlardanım ben de.
Benim en büyük şikayetim hacimle ilgili.
Ben de zaman zaman yeni bir sistem kullanmaya niyetleniyorum ama çok tıkandım.
Mash tun istemiyorum çünkü her şeyi tek bir yerde yapmak daha mantıklı geliyor bana.
22-23 litrelik tencerelere bakıyorum ama fiyatları çok pahalı.
22-23 litrelik çay makinelerini düşünüyordum ciddi ciddi, ancak termostatlarının çalışmasıyla ilgili ve hâlâ bana çok mantıksız gelen durumu öğrenince o taraftan da soğudum.
Sanırım en sonunda alüminyum tencereye kalacağım.
Ucuz çelik tencereye denk gelirsek paylaşalım bilgilerimizi.

1 Beğeni

Hacimden yana sıkıntısı olanlardan biriyim ben de Boğaç gibi, tencere boyutlarımız aynı (15 litre) BİM’e falan bakmak lazım ucuz tencere için, bazen 27-28 litre tencere geliyor.

Termostatla ilgili sorun ne ola ki acaba

Kale 25 litre ile denemedim. Sıcak konusunda kendilerine sorduğumda uygun olduğunu söylediler ama genellikle 15-25 litre arası fermentöre alsam da, 35-40 litre altı hacimler bana riskli geliyor. Ayrıca su ekleme hesabı yapmayı sevmiyorum (matematik yüzünden işletme fakültesinden atıldım ben :stuck_out_tongue: )
Letgoda uygun fiyatlı 50 quart (46-47 litre) ikinci el bir igloo bulmuştum. Bazuka ve musluk modifikasyonu ile hibrid BIAB :round_pushpin: için kullanıyorum.
Tavsiyem şudur. İmkanların el verdiği ölçüde, en büyük hacimli mash tun ve kazan ile çalışın.

:round_pushpin:Hibrid BIAB (k*çımdan uydurdum): mash tun içinde BIAB yapıyorum yani :wink:

4 Beğeni

O konuda hâlâ tam olarak emin değilim de @erenemre kullanıyor, kaba anlamda termostatin sadece 100 dereceyi geçince ise yaradığını söylüyordu. Yani mesela 66’ya ayarlayıp bırakamıyorsun diyordu.

Ben başında bekliyorum harici termometre ile. Sıcaklık 66ya gelince az daha açık bırakıp kapatıyorum. Baktım düşüyor tekrar açıyorum. Ayakta olmak dışında bir sorunu yok ya.

1 Beğeni

Bu şekilde çalışıyorsa termostatin anlamı ne ama. Ayni şekilde ben de yapıyorum da bunun boyle olduğunu öğrenince hevesim kırıldı.

2 Beğeni

Bir tane harici termostat alıp bağlarsan sorun hallolur gibi geliyor.

Evet evet. Cözům basit de üzerinde varken uğraşmak zor geliyor bana. :slight_smile:

Tembel tenekeyim ben.

Arslan hocam benim çelik tencere 25 litre. Ölçüleri zorladığımda 1 partinin sonunda 29-30 şişe bira alıyorum. Zaten fermantasyonu da 19luk damacanalarda yapıyorum. Buzdolabıma 2 adet damacana yanyana sığıyor. Bu anlamda bu ölçüler benim için ideal. Zaten 18 litre mayşeyi 20 dakikada 20-25 dereceye düşürebiliyorum. Soğutma benim için çok önemli. Ölçüleri büyütsem de 20 litreden fazlasını bu sürelerde soğutmamın zaten imkanı yok. Soğutsam bu sefer buzdolabıma alamayacağım.
Şuanda önceliğim 18 litre mayşede kendi verimliliğimi arttırmak. Yani litre hacmimden memnunum en başta. O yüzden verimliliği arttırmak adına acaba mashtun mu yapsam diye bir soru işareti doğdu. Derken işte bu kale termosları merak ettim. Birkaç olumsuz yorum okudum. Az önce de @BoBo sağolsun yine sıcak su kazanını aklıma soktu. Nedir abi bu pinpon topu gibi sekip durduğumuz? En son biranda çıldırıp bulldog’a mı yatırsak birikimimizi? Ne yapsak bilemedim. Oysa mutlu mesut kaynatıp gidiyordum tenceremle…

3 Beğeni

Buldog zaman zaman.geçiyor benim aklımdan da. Aslında en mantiklisi o. Gerçi 25 litre tencere olsa idare ederdim diye düşünüyorum. 25 litre tencereyle en az 40 sise çıkar bence. Hatta biraz zorlansa 50’ye nde yolu var.

22 litrelik çay kazanı var 190 liraya. Simdi düşündüm de, alsam ya. :slight_smile:

1 Beğeni

Hocam 25 litrelik tencereye 1/4 oranla 4 kg malt koyduğunda neredeyse ağzına kadar geliyor. Belki biraz esnetilir ama bu sefer kaynatma aşamasında sanayi ocağı şart ve taşmaya karşı da pür dikkat olmak lazım. Diğer yandan işte yukarıda bahsettiğim gibi maltlar içeride rahat hareket edemiyor. Şunu bir defa da geniş bir torbayla deneyeyim bakalım. Verimliliği biraz artarsa böyle devam edeceğim. Mashtun falan araya sokmamaya karar verdim. en ileride yol Bulldog’a çıkacak ben biliyorum. Bak sen de bi zahmet çay otomatı, mısır kaynatma kazanı vs araya girme hocam gözünü seveyim. :grinning: bir oraya bir buraya yalpalamaktan bir hal oldum.

Dün kazan mı mashtun mu torba mı diye kara kara düşünürken eşim sordu:
ne bu böyle ne düşünüyorsun diye.
Hiç yahu dedim ne olacak bu erken seçim falan diyerek geçiştirdim.

5 Beğeni

Sen o 25 litre tencereyle 80 şişe çıkarırsın :slight_smile:

2 Beğeni

Yani bu kadar açık bir şekilde ifade etmemeye çalışıyordum ama çıkar valla.
:stuck_out_tongue:

2 Beğeni

Hocam doğru karar.
Benim şartlarımda olsaydınız siz de dönenip dururdunuz.
25 litrelik kazanla âlâsı olur. Kovaya minimum 23-24 l,tre girer, minimum 40 şişe dolar rahat rahat.
Hiç bakmayın başka şeye.

Buldog günler dilerim. :slight_smile:

3 Beğeni

Neyse son durum hakkında birşeyler yazayım belki benim gibi hangi yöne gideceğini şaşırmış arkadaşlarıma bir faydası olur.
25 litrelik silindirik çelik tenceremle devam edeceğim. Fakat bu sefer torba ile değil de bir malt süzgeci ile. 30x30 luk bir 304 paslanmaz süzgeç sipariş ettim. Haftasonu ilk kez deneyeceğim. Peki neden daha büyük bir torba değil de süzgeç de karar kıldım? Kazanımın çapı 32cm. Torba büyüdükçe hem mayşeleme hem de yağmurlama sorun oluyor. Özellikle yağmurlama aşamasında büyük boy torbayı ne kadar sıksam da yanlardan taşıyor. Süzgeç ile bu problemin önüne geçebilirim diye düşündüm. En nihayetinde doğru mu yaptım bilmiyorum ama bakalım göreceğiz.

3 Beğeni