Mangrove Jack's Yeni zelanda Pilsner

MJ kitleri dolgun içerikleri yüzünden seviyorum. 2.2 kg malt özü, şerbetçiotu, gerçek premium maya geliyor beraberinde. Diğer yaptiğim pilsnerler gövdeli olduğundan dolayi bu kiti daha hafif bir biraya çevirmek için 25 litreye tamamlayarak kurdum. İçindekiler ise;

Mj Yeni zelanda Pils kit
1x Light dme (açk renk kuru malt özü)
700 gr şeker
Sicaklik 17-18 derece
Yikanmiş m54 maya
12. gün 1010
16. gün 1006 olarak bitip şişelendi

50cc lik şişelere 33cclik ölçekle şişeleme şekeri koyarak şişeledim.

Mayanin M54 olmasina rağmen tadi pilsner den çok ale e yakin, kavruk-yanik-topraksi bir malt aromasi ve tadi öne çikiyor. Hiç hoşuma gitmedi. Her bardağin sonunda yüzümü ekşiterek içtiğim bir bira oldu. Yanliş anlaşilmasin, bira belki olmasi gerektiği gibi fakat benim damak tadima hiç hitap etmiyor.

4 Beğeni

40 gün sonra o rahatsiz edici tatlar bir nebze törpülendi. Fakat kurduğum pilslerden içilebilir seviyeye en geç geleni oldu. İçinden çikan egzotik otlara aldtanmayip klasik pilsner tercih ederim sanirim bir dahaki sefere.

2 Beğeni

İkinci Ayında keyifle içilen bir bira ya evrildi fakat pilsneri 2 ay dinlendireceksek işimiz var. Belçikalar, real ale’ler, lagering ile 1000 şişe veya bir sürü fiçi, soğutmasi co2 si… velasilkelam, yaz için şipşak kurulacaklar listesine almayin.

3 Beğeni

ben içemedim, sanırım bir hata yaptım ama bilemiyorum. @Durul içirmisti bana, ondan heves ettim kurdum ama sonuç hüsran oldu. Durul buna kesin bir ekleme falan yapmıştır herhalde…

1 Beğeni

Durul abi bundan yapmadı diye biliyorum. onun yaptığı Festival Yeni Zelanda Pilsner değil miydi?

1 Beğeni

hakkaten öyle, bu değildi. Festivaldi o…sağoalasan izocam:)

3 Beğeni

Aynen festival yeni zellanda pilsner😉

Bu kit @cavcavali nin de dediği gibi pilsenden çok Ale gibi. İlk içtiğimde çok hayal kırıklığı yaşadım ama pilsen niyetiyle içmeyince hoşuma gitmeye başladı :slight_smile: ikram ettiğim insanlar da fena bulmadı bu arada. Etikete bakıp aa bu ne biçim pilsen diyen yok :stuck_out_tongue:

3 Beğeni

Festival yeni zellanda pilsner ben de kurdum.
Çok acı idi. Şişede 1 aydan fazla bekleyince hafif törpülense de pilsner değil daha çok ipa idi bence.

Maltı kaynatırken hangi otu koydularsa zehir zıkkım gibiydi.:grinning:

Ben de dün ambalajı M42 ye benzediği için kovaya M54 atmışım😊.

Benim oda 16-17 C ve M54 paket üzerinde ideal 18-20 C aralığıdır. Diğer lager mayalar gibi uzun süre gerektirmez vb açıklama var.
Bu nedenle mecburen lager mayaya “ısıtma kemeri” taktım😀.
Şu an 24 saat oldu. 20 C ile başlayan kova bu öğlen 17 gösterdi ve ısıtma kemeri taktım. Şimdi 20 C ye ulaştı. Gaz çıkışı başkamak üzere.
Maya uyandırma yapmadığım için 20 c kova bu mayaya sanırım düşük geldi. Ya da forumda okuduklarıma bakarsak maya geç uyanıyor.
Eğer konu geç uyanma ise sorun değil. Uyandıktan sonra ısıtma kemerini sökeceğim.:blush:

Edit: Burada 16 C de sorunsuz çalıştığı bilgilerine ulaştım: ısıtma kemerini biraz sonra sökeyim::blush:

1 Beğeni

Temiz çalışması 16-17 derece diye biliyorum, daha yüksek sıcaklıklarda hoş olmayan bir koku oluşuyor maya kaynaklı. Aman yükseltmeyin ısıyı :slight_smile:

3 Beğeni

Aynen 16 derecede sabitlenebilirse koku çok çok azalıyor @Antipanik

3 Beğeni

İlk bira kitim olur kendileri :blush:
Ortalama 19.5-20 derece arasında 1 aya yakın kovada kalmıştı. M54’ü uyandırmama rağmen 2-3 gün sonra anca kıpırdanmaya başlamıştı.

Yıllarca Tuborg içen birisi olarak 2 hafta sonra açtığım ilk şişede aldığım ekşi tat hayal kırıklığına uğratsa da şerbetçi otu aroması, dolgun gövdesi ile bira işine devam kararımda da etkili oldu.

Şişede 1 ay sonrası ekşilik tamamen gitti, bundan sonrasında ise birkaç hafta sonra aromalar bayağı bir törpülenmişti.

Yazılanlar gibi pilsner değilde ale olarak alınıp içilmeli derim bende.

Benim M54 mayalı kovayı 22 C ye kadar ısıttım. Vapur bacası gibi olmuş :rofl::rofl::rofl:.

Tabii ısıtıcıyı söktüm. Ortam 16-17 civarı.
Sakinleşmesini bekliyorum azgın m54 mayaların🤣

1 Beğeni

Kit mayası ve mj lme ile 22 litre kurdum. Og 1042, fg 1012 olarak şişeledim. 3 hafta sonunda oldukça keyifli, yormayan bir bira oldu. 15 yıl önce içtiğim efesleri anımsattı.

2 Beğeni

Bu kiti nereden temin ettiniz acaba ? Satışta göremedim hiçbir yerde.

Artık yok, olsa da alsak. Kurduğum en farklı kitlerden biriydi.

1 Beğeni

Hocam bu kit MJ craft serisinden miydi? Şu an New Zealand Brewers series Pilsner diye satılan kitten farklı galiba, değil mi?

Değildi, standart MJ paketlemesi vardı.

2 Beğeni

Bu seri ne güzel bir seriydi :slight_smile:

2 Beğeni