Mangrove Jack’s Craft Series

Merhaba.

son kitim olarak Mangrove Jack’s Craft Series Recipe no:1 yaptım ve ilk denememi bugün yapıyorum.

3 hafta kova da; 3 hafta şişede bekledi. şimdiye kadar yaptığım en güzel kitlerden biri bence fakat aklıma takılan bazı sorunlar var

1. çok fazla gazlı. gerçekten bardağa yavaş ve eğik dökmeye çalışırken bile bardağın 3te 2si köpük olabiliyor. Bu neden kaynaklanabilir acaba ? kitin özelliği mi ? yoksa şişeleme şekeri mi çok koydum. normalde şimdiye kadar yaptığım tüm kitlere 2 küp şeker atarım bu da ortalama 4.2 4.5 gram şekere denk gelir. kurduğum 5. kit ama şimdiye kadar en gazlı kit bu oldu. şişeyi açınca taşan bir köpürme falan yok (şimdilik) sadece bardağa koyarken ortaya çıkıyor köpük

2. şimdiye kadar kurduklarım arasında tortusu en az olan kit buydu. bardakta bile tortu görmuyorum ki diğer kitlerde 1 cm tortu olurdu bardak dibinde. bu kitin özelliği mi yoksa başka sebeplerden kaynaklanır mı? ilk kez bu kiti yaparken yalıtım köpüklerinden ufak bir dolap yapıp ısıyı azaltmayı/sabitlemeyi hedefledim. acaba bu sıcaklık kontrolunun tortu ve köpükte etkisi olmuş mudur? 3. haftada şişelemeden br kaç gün önce bile hava kilidinde baloncuklar vardı

3. tad olarak gerçekten güzel kit şerbetci otunun verdiğini tahmin ettiğim çicek kokusu ve tatlığıı var ama aynı zamanda biraz acılık var. kitin içinde gelen şerbetçi otlarını şişelemeden 3 gün önce bir life koyarak kovanın içine attım. şişede biraz daha zamanlamaya bırakırsam bu acılık kendini tamamen tatlı tada bırakır mı ? ya da bir daha aynı kiti yaparsam bu acılığın azalması için yapmam gereken nedir

iyi akşamlar

Erken (fermantasyon bitmeden) şişeleme veya fazla şişe şekeri bu sorunun en büyük nedenlerinden. Şişeyi açtığınızda taşmaya başlamıyorsa nükleasyon kaynak olması düşük ihtimal.

Çökelme fermantasyon artıklarının dibe çökmesi olayı. Her birada olur fakat en büyük iki etmeni maya türü ve kovaya giren tahıl/şerbetçiotu karışımı. Ya kullandığınız mayanın çökelmesi yüksek, ya da fazla köpürmeden dolayı tortu biraya karışıyor. Kit standart olduğundan malt/şot kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Sıcaklık berraklığa etki edebilir fakat çökelmeye etkisi var mı kestiremedim.

Hem aroma hem acılık zamanla azalacaktır. Bu yüzden IPA’ları (karakterine uygun olarak tüketmek istiyorsak) şişeledikten 2 hafta sonra tüketmeye başlayıp damağımıza oturduğu zaman dolaba almak yararımıza olacaktır.

Acılık sevmiyorsak IPA’lardan uzak duracağız, aroma istiyorsak dryhop türü ve miktarıyla denemelerde bulunacağız. Tam tahılda bu kombinasyonu istediğiniz gibi bükmeniz mümkün. Kitlerde ise IBU değerine bakarak tahminlerde bulunabilirsiniz. Afiyet olsun.

3 Beğeni

1cm tortu çok fazla değil mi, ben şahsen hiç karşılaşmadım o kadar fazla. şişelemeden hemen önce kovanın yerini değiştiriyorsanız belki tortu tekrar karışıyordur. Ancak yine de cm bence çok fazlaymış.

cevaplar için teşekkürler. 3 haftada fermantasyonun bitmemesi normal mi acaba? en iyisi bir hidrometre almak en temizinden.

bu yaptığım ilk IPA kitiydi açıkcası sevdim. acılığı çok rahatsız etmiyor bir tık daha az olabilirdi fakat çok gazlı ve köpüklü olması içerken acılığı yoğunlaştırıyor köpükte. köpüksüz olarak içtiğim zaman çok daha lezzetli

tekrardan teşekkürler

Ölçüm almadan şişelenen her birada bu risk var, hatta bitmiş gözükse devam edebilir, brett veya konteminasyon durumlarında. Ölçüm almadan yapılan her yorum spekülasyondan ibaret olacaktır tabi.