Malt Posası ve Peynir Altı Suyundan Güvercin Yemi

Bildiğiniz üzere tam tahıl bira yapımında epey miktarda malt posası çıkıyor. Ticari firmalar bu posayı besi yemi karışımlarında kullanarak değerlendiriyorlar. Malt posasının bileşimi şu şekilde;

Yüksek protein içeriği ile önemli bir yem karışımı ama tek başına yeterli besin değerlerine sahip değil. Bu yüzden @ers Ersoy abi biraz içeriğini zenginleştirerek ödül maması hazırlamıştı. Ödül Maması

Önceleri güvercinlere direk veriyordum severek yiyorlardı. Son zamanlarda peynir yapımına da girince elimde bolca peynir altı suyu da oluyor. Bende malt posasına peynir altı suyu ekleyerek biraz zenginleştirmek istedim. Peynir altı suyunun değerleri ise şöyle;

Özellikle kanatlı dostlarımız için kalsiyumun önemi büyük. Diğer bileşenlerle birlikte posayı daha besleyici hale getirir diye düşündüm. Ayrıca evde malt yaptığım için bolca elek altı ham tahıllar oluyor, bunları da karışıma ekliyorum severek tüketiyorlar.

9 Beğeni

Valla kahvaltida kaşik kaşik yenir mübarek :smile:

Şaka bir yana malt hayvanlarin çok sevdiği bir besin kaynaği. Kediler için tüp halinde malt ve bira mayasi içerikli tüpler satiliyor. E bildiğimiz kedi birasiymiş onlar :smile:

misal:

GimCat Malt-Soft Extra Paste

“Ingredients: Vegetable by-products (malt extracts 43.7%, cellulose 4%), oils and fats (31%), yeast (contains 1% beta-glucan).”

1 Beğeni

Bugünkü menüde “brown porter” posası vardı. Öyle iştahlı yediler ki benim bile canım çekti. :grin:

5 Beğeni

Malt posasına ilgi yoğundu yine.

3 Beğeni

Ya tekrar yazayım, bizim buradaki kuşlar yemiyor benim tahılları ya:(

Pissslikkklerrrrrrr!

1 Beğeni

:sob::persevere::persevere::persevere::persevere::persevere::persevere::persevere:

1 Beğeni