Malt özütü hakkında

Merhabalar,
Malt özütü aldim bira kiti yanında şeker yerine kullanmak amacıyla kargoda birazcık kapaktan sizdirmis acaba bu kullanılır mi?

Sıcak su ile kaynatip sonra kovaya eklemeyi düşündüm ne dersiniz?

Sulandırıp 1 dk bile kaynatsanız (hatta 80 dereceye çıkarsanız bile) yeterlidir. Üzerine dolapta soğuttuğunuz 5 litrelik sulardan tamamlar, hemen soğutur ve mayalarsınız, problem olmaz.

1 Beğeni

Bu ürünleri bira burada sitesinden aldim acaba aranızda maltbox bira kitlerini alan ve deneyen var mı?

Selamlar. Ben German Malt Özütü ve Malt Özütü ile bir deneme yaptım. Yaklaşık 10 günde gaz çıkışı bitti. Ben ise şişelemek için iki hafta bekledim. İki küçük kesme çeker ile şişeledim ve deneme amaçlı geçen gün bir şişe açtım. Ertesi gün birkaç şişe daha açtım. :sweat_smile: Diğer şişeleri bir ay bekletmeyi düşünüyorum. Güzel bir bira olduğunu düşünüyorum. Şişede bir hafta olmasına rağmen gazlanma da fena olmadı. Tam tahıl yapma imkanınız yoksa şans verilebilir.

Bu arada başka üreticiler de benzer ürünler üretiyor. Hatta kampanyaları daha ekonomik gözüküyor. Henüz onları denemedim ama ufak bir detay dikkatimi çekti. Biraburada nın satığı ürünlerde “%100 Arpa maltı, kıvamı arttırıcı pekmez, maltodextrin kullanılmamıştır.” yazıyor. Açıkcası sırf bu ibare bile tercih nedeni olabiliyor. Umarım yakın gelecekte tüm üreticiler ürün içeriği ile ilgili tüketicilere doyurucu bilgi verirler.

1 Beğeni

Yorumların için çok teşekkürler. german ve ipa aldim. ikisini de malt ozutu ile bu haftasonu kurmayı planlıyorum merak ettiğim konu german bugday kitini kaç litre kurdun çok fazla kopurme oldu mu? Mayası acaba nasıldı karanfil yada muz notalari var mıydı?
Bir de bu kitleri direk kovaya boşaltıyor musun yoksa aynı muntons tenekesi gibi sıcak suda bekletiyor muyuz? Malzeme olarak sıcak suda bekletilmez gibi geldi biraz bana

Selamlar. Buğday kitini kurmadım. Kırmızı kutuda satılan kiti kurdum. Ama anladığım kadarıyla tüm kitler aynı ale mayası ile geliyor. Sitede verilen reçeteye göre kurudum. Yani malt özleri +21,5 litre su şeklinde. Gövdeli diyebileceğim bir bira oldu. Buğday kitini de denemek için aldım ama henüz kova boşalmadığı için kuramadım. Siz tecrübelerinizi yazabilirseniz sevinirim. İyi akşamlar.

Pardon ben mavi olan german wheat olanı aldim wb06 bugday mayası ile geldi. toplam kova hacmi 21-22 litre gibi kurmayı düşünüyorum. Sanırım siz toplamda 23 litreye tamamladınız. Kurduğum zaman deneyimlerimi yazacağım sadece bu maltbox kutusunu sıcak suda biraz bekletip yumusattiniz mi malzeme olarak sanki uygun degilmis gibi geldi. Diğer kitlerle gelen maya da us05 ale mayasiymis

Evet. Aynen. Biraz sıcak suda bekletirseniz içerisindeki özütün akışkanlığı artıyor. Kutu malzemesinin sorun olacağını sanmıyorum. Sonuçta saatlerce kaynatmıyorsunuz. Ama sıcak suya plastik kutuyu koymak istemiyorum derseniz kovaya direkt boşaltacağınız suları birkaç kez kutuyu yıkamak ve çalkalamak için kullanabilirsiniz. Bu arada bir uyarıda bulunayım; kutunun kapağına güvenipte çalkalamayın. Etraf sulandırılmış malta bulanabilir.

1 Beğeni

Selamlar. Ben maltı boşalttım kalanıda ağzını kapatarak çalkaladım. Acayip patladı sakın yapmayın. Her taraf battı :sweat_smile:

Merhaba,

Sıvı malt özütü ile kurarken acaba şeker eklediniz mi? Acaba Og ve FG degerleriniz ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Hocam sizin aldığınız sıvı malt özütü sanırım 1.7 kg. Yeniden şeker eklemenize gerek kalmaz.

1.8 kg hem bira kiti hem malt özütü
Acaba kaç litre kurmak gerekir buğday olduğu için acaba biraz az mı kurmak gerekir?

Taşma konusunda endişeleriniz varsa onun çözümü basit. Standart havakilidi yerine silikon hortum kullanacaksınız. Hortumun ucu da pet şişe veya kavanoz içerisindeki starsan çözeltisinin içerisinde olacak. Forumda da konusu var bolca, google görsellere " blow off airlock" yazarsanız görürsünüz. Çok basit bi sistem.

2 Beğeni

Selamlar. Bir kutu şotlu malt özü ve bir kutu şotsuz malt özü kullandım. Bunların haricinde başka birşey kullanmadım. Suyu da yaklaşık 22-23 litre kadar kullandım. İki kesme şeker ile gazlandırdım. Gövdeli bir bira olduğunu söyleyebilirim. Maalesef og ve fg ölçmedim. Ama kabaca alkol oranının %5 civarında çıktığını tahmin ediyorum.

1 Beğeni

Merhaba,

Bize siparis numaranizi yazarsaniz, yenisini hemen gondeririz. Bunu daha once gormedim. Sorun icin ozur dileriz.

3 Beğeni

Hakan Bey merhabalar,

Öncelikle çok teşekkürler her konuda çok memnun kaldim. Harun bey çok yardımcı oldu hiç sorun yaşamadık hemen yenisini gönderdi bende yeni ürün ile kurulumu yaptım. Bunu geri göndermek istedim fakat kendisi starter için kullanırsınız kalsin dedi bende forumda sormak istedim kullanılmasında bir sorun olur mu diye ama yeni gelen ürün ile kurulum yaptım bu ürünü de buzdolabında saklıyorum şimdilik. Bu forum aracılığı ile de biraburada sitesinden tekrar çok memnun olduğumu belirtmek isterim.

1 Beğeni

ipayı kurdunuz mu ? deneyimlerinizi paylaşır mısınız

Merhabalar biraburadanin ipa ve buğday kitini kurdum. Buğday kitini siseledim ipaya hafta sonu dry hop yapacağım kitin yanında gelen citra otuyla sonrasında şişeleme yapacağım. Sonrasında deneyimlerimi paylasabilirim.