Malt özü tavsiyeleri

Malum kitleri şekerle kurmak istemeyip sıvı yada kuru malt özleri kullanmak isteyenler var. Bunlardan biri de benim😉 Bu başlık altında deneyip memnun kaldığımız tavsiye edeceğimiz malt özlerini paylaşabiliriz.
*Muntons sıvı malt özü (teneke kutuda) : Sanki kuru malt özü biraya daha güzel bir gövde veriyor 2 kutu kullandım, bir daha kullanmam.
*Muntons açık renk kuru malt özü : Sıvı malt özüne gore biranın gövdesi daha dolgun oldu sanki , kullanmaya devam ediyorum.
*Muntons extra açık malt özü : Sıvı malt özü gibi aynı yada bana öyle geldi, bir daha kullanmam.
*Muntons Şerbetçiotlu açık malt özü: Yarım bundan yarım otsuz olanını karıştırıp kullanıyorum bence gövdeye güzel bir katkısı oluyor, kullanmaya devam ediyorum.
*Slovdana pale ale sıvı malt : İçeriğinde yazdığına göre %80 arpa malt i diyor , kalan %20 hakkında bilgiye rastlamadım😂 ilk kez kullandım şu an kovada bakalım.

4 Likes

selam, öncelikle faydalı bir konu olacağını düşünüyorum. Birada renk takıntısı olan biri olarak ve kişisel gözlemlerimce tabi; ekstra açık ile açık kuru malt özünün ben de pek farkını göremedim. Hatta ekstra açık olan sanki bi tık daha koyu bira yapıyormuş gibi geldi belki de renk takıntımdan dolayı psikolojikte olabilir bilemiyorum. Mesela ekstra açık ile ve aynı tarif aynı maya ile kurduğum canadian blonde; açık ile kurduğum pilsnerden daha koyu oldu :confused: şuan kova duran ekstra açık pilsneri ikinci fermantasyona alırken gözlemlediğimde sanki rengi olağan pilsnere göre koyu idi. Genel olarak koyu renk olan biraların tadlarını da pek sevemiyorum:/ Belirtmek isterim şuan kovada olan pilsner 59 gündür kovada belki ondan da olabilir çünkü ikinci fermantasyona alırke de en az 30-35 günlüktü. Evet yanlış duymadınız 59 gün :smiley: :smiley:
Edit: Şotlu dme için ise bir yorum yapamayacağım çünkü; birada acılığı pek sevmediğimden cesaret edemedim şot kullanmaya.

1 Like

Sayın arkadaşlar kitten bira yapıyorsanız DME için para harcamayın basın şekeri gitsin. Açık renkli biranın renginin koyulaşması DME vs ile ilgili değil oksidasyonla alakalı , Biranız rengi koyulaşırsa oksijenle fazla temas ettiğinden dolayıdır. Ayrıca birayı 1 aydan fazla kovada tutmayın zira 1 aydan sonra oksidasyon başlar ha paslanmaz çelikten fermartör var ise ona bir şey diyemem.

2 Likes

Neden şekeri basıp geçelim ? Farkı olmuyormu sizce malt özü ve şekerin ?

Net bir farkı yok. %40 kadar ilave şeker bira da kabul ediliyor . kaldıki budweiser ucuz şeker olduğu için pirinç ile yapılır . Ayrıca efes de birada şeker kullanır.

Ve o bahsettiğiniz biraları şahsen hiç sevemedim. Ben bariz farkı hissediyorum, %100 malt biralar bana daha tok ve doygun geliyor bilemiyorum belki psikolojik ben buğday birasida.sevmem mesela. :joy:

3 Likes

Değerli arkadaşlar, Bira yaparken Arpa kullanmamızın bir sebebi var. tam tahıl yaparken 64 derecede mayşelediğiniz bira ile 68 derece arasında dağlar kadar fark var. Decoction ya da kademeli mayşelemeyi konuşmuyorum bile.
Ana konu şu, Birada tadı sindirilebilen içerik değil, sindirelemeyen içerik verir. Dolayısıyla şeker tamamen sindirilebildiği için sadece alkol anlamında bir değer taşır. (burada da çok detay var ama basitçe böyle)
Örneğin bir koyu renkli bir bira yaptığımızda hedeflediğimiz tada da koyu renkli(büyük çoğunluğu sindirelemeyen) maltlar ile ile ulaşırız.
O yüzden bira yaparken şeker sadece “verim” anlamında bize bir ışık tutar. Asıl istediğimiz tadı mayanın sindiremedği ürünlerden alırız.
Yani; Alkolü arpadaki şekerden, tadı ise şeker olmayan diğer içerikten alırız.
DME, kısmi mayşeleme, tam tahıl vb. istediğimiz bira stiline göre tercihimizi yapmalıyız.
Sonuç olarak stilimize göre zevkle içebileceğimiz bir bira için önceliğimizin şeker olması çok doğru değildir, aman biralarınıza sadece şeker eklemeyiniz…

7 Likes

Aynı şekilde size katılıyorum ama çok aşırı derecede baskın malt tadı da olsun istemem. Şahsen tam tahılı sadece bi kere deneme fırsatı buldum onun dısında tam tahıl için yeterli imkanım olmadığından ve en sevdiğim kitinde muntons pilsner olmasından dolayı artık kısmi mayşeleme yaparak kitlerimi kurmak istiyorum size de tavsiye ederim. Sadece pilsner maltı kullanarak en az 2,5-3 litrelik bir mayşeyi kurulumda eklemek güzel sonuç verebilir.

1 Like

“Şahsi fikirlerim” malt özü tam bir para tuzağıdır.
Malt özü biraya gövde kazandırır tam bir yalandır.
%100 malt tam bir psikolojik pazarlama çakallığıdır.

Mayanın amacı şekeri tüketip alkole dönüştürmek ise şekerin ne olduğuyla neden ilgilensin?
İster malt özünden gelen şeker olsun, ister toz şeker olsun, maya her türlü tüketip alkole dönüştürüyor.
Bu cümleleri hem şeker, hem dme, hem yarı yarıya şeker/dme olarak defalarca denemeler yaptığım için rahatlıkla kuruyorum, aralarında gövde anlamında ortaya çıkan hiç bir fark yok (Malt özlerine harcanan gereksiz para dışında…), hatta sadece dme ile kurulanlar bana daha sek gelmekte.
Bu sebeple artık tüm kurulumlarımı direkt şeker ile yapıyorum.

1 Like

Üstad belki psikolojik ama şeker ile kurduğum biralar bende genellikle bir baş ağrısı yapmakta, malt ile kurduklarimda bu sorun hiç olmuyor.

2 Likes

Bence tamamen psikolojik.
Ben böyle bir hadiseyle hiç karşılaşmadım.

e o zaman hiç uğraşmayalım yok malt kır yok mayşele kaynat vs.
Direk şekerli su hazırlayıp mayayı basalım gitsin.

4 Likes

Tam tahılı kastetmedim üstadım, kit biracılığından bahsediyorum.
Şekerli sudan bira yapılmayacağını burada herkes biliyordur, ben malt özü ile şeker ekleme arasındaki farktan bahsetmekteyim.

1 Like

yahu tamam, ben de ondan söz ediyorum. Sukroz ile maltoz arasında maya açısından fark olmadığında genel olarak haklısın, ancak malt özü şekerde olmayan ve sindirilemeyen ögeler de içeriyor. Zaten kit dediğin şey sonuçta sıvı maltözü. Madem katkı malt özünü şekerle değiştirebiliyoruz, teorik olarak yine maltözü olan kitin kendisini de şekerle değiştirebilmemiz gerekmez mi? Ha, bunun nasıl algılandığı apayrı bir konu. Ben DME ile hazırlanmış kiti daha sek buluyorum diyorsan, öyle algıladığından şüphe duymam elbette.

2 Likes

Biraz da bakış açısı söz konusu burada sanki.

Ben mesela, kit kurmayı zaman açısından beni zorlamaması, kolay olması ve fiyatının uygunluğu açısından tercih ediyorum. İlk baştan beri kitleri şekerle kurdum ve malt özü kullanmaya hiç gerek duymadım zira tadı zaten genellikle son derece tatminkâr olur ve beni mutlu ederken, bir de malt özü kullanıp maliyetini şişirmeyi istemiyorum. Malt özü ekleyerek de kit kurdum bir iki sefer ve bana öyle aman aman gelen bir fark görmedim.

3 Likes

Aslında bildiğinize emin olduğum şekilde kit sadece malt özü değildir.
İstenilen tür, tarz ve bunların sonucunda hazırlanan reçetesine göre tam tahıl yöntemi (aslında temel bira üretim methodu diyelim) uygulanıp (yani şerbetçi otları ile birlikte kaynatılarak) bira oluşturulup, sonra içindeki suyun buharlaştırlması yöntemiyle elde edilen bira özütüdür.

Hiç şeker veya malt özü eklemeden de mayalasak yine bira olur, malum özütte zaten maltlardan gelen şeker mevcut fakat bunun sonucunda %2,8 gibi düşük alkollü bir bira elde ederiz. Biz burada alkol oranı için ekstra şeker/dme/lme/bal/pekmez vs. vs. ekliyoruz ki mayalara tüketebilecekleri daha fazla şeker verelim, onlarda bize karşılığında daha yüksek alkol sağlasınlar.

Katkı olarak malt özünü şekerle değiştirebiliriz söylemim doğru anlaşılmış fakat teorik olarak maltsız sadece şekerle bira yapılamaz :slight_smile:

Ben sadece bu alkolü yükseltme maksatlı eklediğimiz kısımda eklenenlerden kaynaklı bir fark oluyor mu denemelerimde hiç bir fark görmediğimi belirtmekteyim.

2 Likes

Canım ben de sonuçta aman malt özü kullanın filan demiyorum, sadece şu şekerle malt özü arasında fark yok kısmını görünce, otomatik olarak topa çıkmaktan alıkoyamadım kendimi.
Şerbetçiotu kısmı tamam, ama kitlerin malt kısmı tanım gereği sıvı maltözü. Eh, evet, bir fazla adım atılıp, şerbetçiotuyla kaynatılmışlar ama hepsi bu. Sonuçta maltözleri de aynen bira yapar gibi mayşeleme yapılarak ve sonrasında önce yoğunlaştırılıp (Sıvı malt özü) sonra istenirse sprey kurutma ile kurutularak (kuru malt özü) elde ediliyor. Açık renk maltözleri muhtemelen hiçbir fark yaratmaz gerçekten. Ama orta koyu ve koyu maltözleri - bu koyuluğun gıda boyası değil, kristal malt kullanımıyla elde edildiğini varsayarak -yaratıyor olmalı.

3 Likes

İlginç gerçektende ben malt özü ile yaptığım birayı bayila bayila içerken , şeker kullandığım tüm biralar bana daha duru bir lezzet vermekte. Ve cidden hafif baş agrimda oluyordu. Bu sebeple şekeri kitlerden cikardim evet extra bir maliyet oluyor ama bana göre daha lezzetli ve gövdeli bir bira oluyor.

1 Like

Aynen, renkten başka katkısı yok.
Zaten hep koyu çıkan kit biralarını daha da koyulaştırmak isteyenler mutlaka kullansın :slight_smile:

Siz o şekilde mutluysanız tabi ki o şekilde devam edin, buna kimse karışamaz.
Bu hobide/işte bence doğru olan şey öncelikle sterilizasyon, sonra teori fakat ardından kesinlikle kişinin kendi damak tadına göre o işe kattığı yorum.