Lone Wolf Bock Bira Kiti

Bu kit hakkında pek yorum bulamadığım için alıp denemeyi ve forumda paylaşmayı düşündüm. Kurulumda standart olarak 1 kg şeker dışında bir ekleme yapmadım maksat sade halini görmek,yanında gelen mayayı kullanmak yerine muntons pilsener kit mayasını yıkayıp kullandım(ne kadar doğru ne kadar etkiler bilmiyorum). maya ekleme sıcaklığı 22 derece idi. 8-9 saat sonra fermantasyon başladı ve 4 gün sürdü. Fermantasyon sıcaklığı 19-20 C arasında gerçekleşti. kovada 19 gün kaldıktan sonra bugün şişeleme yaptım.

OG 1052(22 C)

FG 1008(8 C)

Kovaya aldığım zamanki rengi

fermantasyon bittiğinde böyle bir renk vardı

şişelemeden önce

ve şişede :slight_smile:

14 Beğeni

Elinize sağlık.
Tadim notlarınızı da bekliyoruz.

1 Beğeni

Teşekkkür ederim hocam. Damak kısmı henüz terbiyeli değil ama kendimce aktarmaya çalışacağım ilk tadımda.

1 Beğeni

Elinize sağlık aynı kitten bende kurdum yarım kilo kuru malt ve 400 gram toz şeker kullandım şişrliyeli 14 gün oldu rengi dizinkinden biraz daha koyu fakat tat olarak bildiğin soda gibi şuan

Aynı kiti kendi mayasıyla 23 Mayıs’ ta kurdum. 1100 gr dekstroz şekeri kullandım og si 1040 idi. İki gün önce hidrometre ile ölçüm yaptığımda 1010 a gelmişti. Tadı şekerliydi ama kötü değildi, kokusuda gayet iyi. Maya muntons un mayasına göre yavaş çalışıyor, fermentasyon hala devam etmekte. 3. haftayı tamamlayınca bir sorun çıkmassa şişelemeyi düşünüyorum.

1 Beğeni

Şişeleme şekerini hangi oranda kullandınız? Malt tadı hiç mi yok yani sizin kitte?

Gazlanmasi gayet güzel fakat tad yok şişe şekerinide 4 gram koymuştum

Ben ilk kovaya alırken tadına baktım şöyle yazmışım yoğun pekmez tadı gibi bir tatlılık ve bitişte hissedilir acılık var. Fermantasyon bitiminde ve şişelemede baktığımda bana göre dengeli seviyede idi acılık-tatlılık.

Bende tadmıştım şişelemeden önce ozaman da şekersiz Bi tadı vardı belki bekledikçe oturur diyorum bakalım

1 Beğeni

Bock’ın olgunlaşması daha uzun sürüyor diye okumuştum umarım bekledikçe tadı oturur.

Kirin ilk yoğunluğu çok hoşuma gitmişti umarım tadında oturur üzülücemm yoksa😊