Krausen'i maya kaynağı olarak kullanmak

3 gün önce bir kurulum yaptım, dün de bir kurulum yapım. Benim düzenim şöyle;
Dolabım iki tane kova alabiliyor, Önce şişeleyeceğimi, yani eski yaptığımı üste, yeni yaptığım birayı da alta koyuyorum.
İki birayı da çıkarmak gerekiyor haliyle.
Kurulum sırasında kovaları karıştırıp, uyandırma yaptığım mayaları, zaten mayaladığım eski biraya eklemişim. Bu olayı 24 saat sonra en ufak bir hareket bile olmayınca anladım. Çünkü maya uyandırdığım ya da starter hazırladığım için mayalanma en geç 6 saat içerisinde başlıyor. Kullandığım maya da US-05, ayrıca uyandırırken inanılmaz güzel kokular çıkarıyordu. Şerbet 18 derece, her şey son derece uygundu…
Elimde ise US-05 yoktu ve bu birada onu kullanmak istiyordum. Aklıma @ers ile daha önce yaptığımız bir yazışma geldi.
Bana Starter için en iyi mayanın “KRAUSEN” den alınacağını söylemişti.
Ben de hemen dezenfekte bir kaşık ile eski kovadan krausenleri alıp, yeni kovaya aktardım.
Yaklaşık 3 saat sonra yeni kovamda fermantasyon başladı. Eski kovamdaki gürül gürül fermantasyon azaldı, bu bana ilginç geldi ama sanırım yarın devam eder. değişiklik olursa bilgi veririm.
Sonuç: Kova üzerindeki “krausen” inanılmaz faydalı bir eser…
tekrar teşekkürler @ers

12 Beğeni

Tabi ilk 2-3 gün,sonrasında pek önermiyordu @ers abi aklımda yanlış kalmamışsa

4 Beğeni

Soylediğin iyi oldu, ben bu kısmını hatırlamıyordum ama zaten 3. gündeydi…şu anda her ikisi de gayet iyi fokurduyor…

3 Beğeni

Süre değil de, krausen ne durumda, o önemli. High krausen denilen, en güçlü olduğu süre içinde alınan maya en sağlıklı ve mutasyona en uzak olanı. Westvleteren bile mayasını bu yöntemle Westmalle’den alıyor.

4 Beğeni

En güçlü durum diyebilirim. Kapağı yarım açtım, mükemmel köpükler gördüm. Son derece diri, sıvının üzerinde sağlamca duruyordu. Ayrıca kova da kükrüyor vaziyette idi.

4 Beğeni

Krausen den maya devsirmenin bir başka videosuna denk geldim. Bu videoda krausen ile birlikte genc biradan daha fazla aliyor sanki.
Benim gibi ilgisini çekenler icin .

3 Beğeni

abi buyuk ıhtımalle ale maya oldugu içindir lagere gore yukarıda fermante oluyor ya aldıgı birada bol mıktarda maya olabilir. ale olduğunu kopugun bu kadar fazla olmasından dolayı düşündüm ben lager mayanın krausenınden alıyorum hep hıc bu kadar krausene denk gelmedım o yuzden ale oldugunu dusunuyorum.

1 Beğeni

Ale oldugunu videonun basinda söylüyor zaten :grin:

1 Beğeni

hiç dikkat etmedim valla, ozur dılıyorum :smiley:

Peki bu krausenden aldığımız mayayı çoğaltırken ya da sıfır paket mayayı çoğaltma işlemi öncesi erlenmeyerde malt özünü 10dk kaynatırken içerisine bi 10 gr şot atarak kaynatıp sonra süzerek soğutup o şekilde mayayı çoğaltsak çoğalma aşamasında şot ile koşullanarak çoğaldığı için olumlu bir etkisi olur mu? Örneğin bir anlamda mayanın kokusunu ya da etkisini ekarte etmesi, mayalanma sürecinle şot ile daha erken reaksiyona girmesi anlamında bir etkisi olur mu? @ers

Ben cevap vereyim bunun sadece enfeksiyon riskini azaltmak icin yapildigini okudum, o da pek gerekli bi sey degil. Mayanin “kokusunu” ekarte etmesi neden olumlu ki? Saglikli fermantasyonlarda kalacak koku o bira tarzi icin istenen esterin fenolun kokusu olur zaten.

5 Beğeni

Şot ile starter hazırlanmasının sebebi @ers abinin dediği gibi aynı zamanda lacto ve benzeri bakterilerin çoğalmasını engellemek. Şot lu dme ile hazırlıyorum ben her zaman, ekstra dan şerbetçi otu eklemeyi gerek görmüyorum. Hatta bazı starterları düz light dme ile de hazırladım.

2 Beğeni

Perge birasının sahibi videoda kullandıkları mayaları öncesinde maya çoğaltma kazanlarında hazırladıkları şerbetçiotlu şıra ile çoğalttıklarını söylüyordu. Acaba biz de evde bu şekilde yaparsak diyerekten merak etmiştim…

2 Beğeni

Maya sıkıntısına kesin çözüm…

Yarim paket mayadan 8 bira kuran biri olarak ısrarla tavsiye ederim. Stirplate konusu forumda var , ben 8 bira kadar kurduktan sonra maya firmalarina ayıp olmasın diye kalan yarım paketi çoğaltıyorum. 8 de kur 888 de. Güzel sevdim ben pek beğendim :beers:

3 Beğeni

20 karakterlik daş geldi :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Beğeni

videodan hiçbir şey anlamadım,üsteki sıvıyı dökeceksek neden sıvısını aldı,tekrar su eklenecek mi?

İlk toplamada Krausen’de yeralan şerbetçiotu vb şeyleri ayıklıyor. Böylece diğer biraya istemedğimiz tatlar geçmiyor. Daha sonra topladığınız bütün köpükler sizin mayalarınızdır.

daha sonra dediğiniz ne zaman ?ilk 24 saat içinde köpükleri toplamıyor muyuz?.Neyse bu işlem karışık en iyisi maya yıkamak veya yeni maya almak.

Yok hocam hiç karışık değil, krausen ilk oluştuğunda starsanlı bir kaşıkla temizleyin, ister atın ister saklayın (ben kıyamıyorum atmaya) yaklaşık 24 saat sonra yeni krausen oluşacak, onu maya olarak saklayabilirsiniz.
İlk krausen oluşumu mayanın hızına ve sıcaklığa göre değişebilir, fener tutup kontrol edebilirsiniz. Eğer mayanın çalışma süresinde tecrübeniz varsa zaten uygun zamanı bilirsiniz.
Yıkamaktan vs daha kolay

4 Beğeni