Kombucha Yapıyoruz

Bundan öncekiler gibi araklama bir tarif bu da…
Neyse ki sahibi olan @Djindemir de burada olduğu için çalıntı olduğunu belirtip rahat rahat paylaşabilirim.

Şöyle ki…

Kombucha yapabilmek için bir Scoby’ye ihtiyacımız var. Scoby, bir mantar ve özellikle de erkekleri çok fena korkutan bir görüntüsü var. Ben sizler için kendimi feda edip birkaç kez dokundum, ısırmadı. Özlem Hanım’ın benimle paylaşması sonucunda sahip olduğum ilk Scoby’nin adını Can koydum. Şİmdi iki taneler ve ikincisinin ismi de Canan oldu. Aşağıdaki fotoğraflarda göreceğiniz Can.

Neyse…

Can’ın rahat rahat büyüyüp gelişebilmesi için bir tür besine ihtiyacı var. @Djindemir’den çaldığım bu reçete 3 litre kombucha yapmak için.

İlk olarak kaynar suyla çalkalayarak içinde kombucha yapacağımız kabı dezenfekte ediyoruz. Ben cam tercih ettim, size de cam öneririm. Marketkerde uygun fiyata var. Aman dikkat, kaynar suyla bir şey çalkalamak aslında sakat bir şey ve yakabilir sizi.

3 litre kaynar suya 8-9 poşet çay ve 1,5 su bardağı şeker ekleyip soğumaya bırakıyoruz. 20-26 derece aralığında bir sıcaklığa ulaştığında içindeki çay poşetlerini çıkarma zamanı gelmiş demektir.

İşte şimdi Can’ın devreye girmesinin zamanı geldi. Beş altı derece daha soğudu mu işlem tamam demektir.

Devreye giriecek derken, yapmamız gereken kendisini, birlikte geldiği kombucha ile birlikte şekerli demli çayımızın içine bırakmak.

Bundan sonrası çocuk oyuncağı… üzerini bir tülbentle örtüp serin ve karanlık bir yerde bırakın. 10 gün kadar unutun.

Kombuchanızı sek olarak tüketebilir ya da istediğiniz bir meyve suyu ile karıştırabilirsiniz. Aman dikkat, önerilen günlük miktar 200 ml ve daha fazla tüketilmesi tavsiye edilmiyor.

Kombuchanızın ne kadar beklediğine bağlı olarak içeriğindeki şeker miktarı da değişecektir. Daha uzun bekleme daha sek bir tad anlamına gelir. İsterseniz şekerli meyve suları ilave edip bekleterek tadında ne gibi değişiklikler meydana geldiğini takip de edebilirsiniz.

İnternette pek çok tarif var. Chia kullanılan tarifler bile gördüm ve okuduğum kadarıyla, günde bir bardak içtiğiniz takdirde kısa zamanda ölümsüzlüğün sırrını çözmüş oluyorsunuz.

Bu gönderiyi sizlerle paylaşmadan hemen önce, Vikipedi’de bir kombucha sayfası gördüm. Hazırlanışı ve tüketilişi ile ilgili bazı farklı bilgiler ve yaklaşımlar vardı. Okumak isterseniz, buradan ulaşabilirsiniz.

Hem bitmek tükenmek bilmez sorularıma sabırla verdiği yanıtlar, hem bana evlatlık verdiği Can ve hem de türlü yardımları için @Djindemir’e sonsuz teşekkürlerimle.

14 Likes

Peki scoby yi nasıl temin edebiliriz

1 Like

Merak içerisindeyim ben bunu kesin beğenirim. Peki işlem tamamlandıktan sonra scobyi ne yapiyorsunuz nasil muhafaza ediliyor?

Bir de bu can ve cananı daha da çoğaltıp evlatlık vermeye ne dersiniz :eyes:

4 Likes

@BoBo herşeyi gayet net açıklamış :slight_smile: bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var, süreç esnasında sıcaklık 20c altına düşmemeli, yoksa küf oluşabiliyor. Küflenen partiyi kurtarma yolu yok, tamamen çöp oluyor.
Yaz geliyor, sıcaklık artacak eğer çok sıcakta kalırsa kurtlanabilir ki çok korkunç bir görüntü :frowning:

Her partide scoby sayısı ikiye çıkıyor, belli bir süre sonunda tüm mutfak dolapları scoby ile doluyor. Sonra eşiniz size bunlar bir gün bizi yiyecek diye çemkirebilir :slight_smile: Bu noktada alayım ben bunları buzdolabına koyayım demeyin, scobyler bir daha kendilerine gelemiyorlar.
Fazla gelen scobyleri resimdeki gibi temiz bir kavanozda kombucha içinde biriktirebilirsiniz. Elinizin altında yedek olması iyidir :wink:

Scobylerin verimli oldukları bir süreleri var, aynı scoby ile 4-5 parti kurulum öneriliyor. Sonrasında tabi ki atmıyoruz, yapılabilecek çok şey var :wink:
Rondodan geçirip, oluşan kremamsı malzemeyle yüz maskesi yapabiliriz (vichy bile yapmış)
Küçük parçalara ayırıp saksılara koyup gübre yapabiliriz
Tavuklara yem yapabiliriz vs vs

5 Likes

Peki biz nasıl elde edeceğiz bu scoby yi,sıfırdan yani?

1 Like

Adres gönderin, ben size Boğaç Bey’e gönderdiğim gibi kargolarım. Bir tane aldıktan sonra gerisi geliyor zaten :slight_smile:

3 Likes

Fazla varsa ben de talibim ya da sıramı sabırla bekleyebilirim :eyes:

Benim için sıkıntı değil, size de gönderirim :slight_smile:
Elimde yeterli miktarda var :wink:

2 Likes

Gerçekten ölene kadar bu forumdayım… Kendimi medeniyetler üstünde hissediyorum aranızda :smiley: :smile: şimdiden teşekkür ederim özlem hanım :pray:

5 Likes

Çok teşekkür ederim minnettarım

Benim scoby sanırım öldü :confused:
Son kurulumumda kavanozun diplerinde geziyor, tepeye çıkamadı 2 haftadır

Tavsiyem siyah yerine yeşil çay ile kurmanız, dolapta soğutunca şampanya gibi kolayca tüketebiliyorsunuz.

Yeni scoby oluşmadı mı?

Oluşmadı malesef.
Önceki kurulumlarımda da çok cılız bir tabaka oluşuyordu, sanki tül gibi bir hal oluyordu, ben de onları hep attım.

Tüh keşke atmasaydınız, tırnak kadar bir parça bile yetiyor aslında :frowning:
O tülleri bir kavanozda toplayıp şekerli çay ile besleyip güçlendirebilirsiniz.

1 Like

Nalet gelsin… :persevere:

Elinizde hiç kombucha var mı? Yarı kombucha yarı şekerli çay olacak şekilde bir kurulum yapın. Çok uzun sürecektir ama scoby oluşacaktır.

Âdeta cehennemden gelen bir diş ağrısı yüzünden yazamadim ama sanırım iki hafta sonra bende de paylaşabileceğim bir iki scoby olacak. Ben de gönderirim ama henüz adi belli değil. :slight_smile:

2 Likes

Sanırım yok, yani olması için scobyi şekerli çaya attım ama dediğim gibi henüz yukarıya çıkmadı, 3 hafta geçti daha da çıkmaz sanırım, haliyle kombucham yok diyebilirim.
Sanırım yeni scoby edinmem gerek

Birde sizde sıvının üst yüzeyde küflenme hadisesi oluyor mu? Bu bende sürekli tekrarlanan bi hadise, gerçi küfte tabaka gibi oluşuyor kolayca sıvıya bulaşmadan alıyorum ama örttüğüm bezler temiz, ortam temiz olmasına rağmen.neden oluyor hiç anlayamıyorum.

Küf oluyorsa atın herşeyi, tüm ekipmanları da kaynatın. Sağlık açısından son derece zararlıdır.
Temizlik adımlarını eksiksiz tamamladıysanız, sıcaklık düşmüştür. Soğuk ortamda küf yapabiliyor.

Sterilizasyon konusunda delirebiliyorum, cam ve metalden başka bir şey kullanmıyorum, her şey kaynatılıyor, bir seferinde serdiğim örtüyü bile starsanlamıştım.
Sanırım ortam ısısı kaynaklı.