Kölsch ve yardım

Merhaba arkadaşlar. Tam tahilda kölsch yapmaya karar verdim. Elinde reçetesi olan varsa ve paylasirsa sevinirim :wink:

Ben henüz hiç Kölsch yapmadım, tadımlarda çok güzellerini içmiştim. yapanlar bir el atar artık…

Kölsch için sıvı Kölsch mayası bulmak gerek, o zaman Kölsch oluyor. Reçete standart Alman açık renkli lagerler gibi genel olarak. Dün bir arkadaşla beraber kaynattık hatta. Ama dediğim gibi sıvı kölsch mayası yoksa hiç denenmemeli.

1 Like

Sıvı mayayi nereden bulcaz🙂

İşte bütün mesele bu :slight_smile: o yüzden daha standart bir biraya yönelmeni tavsiye ederim. Kölsch ile ilgili şey derler “Köln’de içmediysen, neye benzediğini bilmezsin”

2 Likes

Ben bu bilgiyi bilmiyordum :blush: O zaman brewstival’de millete kölsch diye ikram ettiğim başka bir tür bira olmuş olabilir. Safale K-97 ile yapmıştım, tabi gerçek bir kölsch içmeyince kıyaslama şansım olmadı. Kölsch stiline ne kadar yakındı bilmiyorum ama içenler beğendi :slight_smile:

1 Like

BEN…(20 karakter)

1 Like

Almanya’da bile tek çeşit kölsch yok. Zaten hiç bir biranin birebir aynısını hiç kimse yapamaz. Hepimizin amacı stile yakın yapmak. Stilin aynısını yapmak şahsen benim tercih ettigim bir durum değil. Birazda özgün olsun isterim.

Buna ben de birebir katılıyorum ama işte Kölsch için bu tam oturmuyor, nasıl saison yapmak için, saison maya kullanmak gerekiyor, bu da böyle bir şey, ne tür bir saison yapacağınızın önemi yok önemli olan düzgün saison mayasını bulabilmek. Ya da buğday birası yapmak istiyorum ama, buğday mayam yok gibi bir şey oluyor. Tercih sizin tabi.

2 Likes

Sizin yaptığınız kölsch tek mayhoş tatlar oldumu. Aslında öyle galiba. Bende k97 kullanmayı düşünüyorum. Merak ettiğim konu ise bu mayanın mayhoş tat ortaya çıkarıyor mu?

Hayır mayhoş tat olmuyor. Gayet sek bira üretiyor bu maya, neredeyse lager mayalar gibi çalışıyor. Fermentasyonun ilk günlerinde biraz koku yapıyor ama bitişe yakın bu koku kayboluyor. Ben bu mayayı yüksek şeker sindirimi nedeniyle Cider’de kullandım, sonuç yine çok iyiydi.

German ale mayasi k-97 o yuzden kolsch mayasina yakin davraniyo diye biliyorum ama kolsch mayasi olarak anildigini pek okumadim

Valla ben Butikbira’nın yalancısıyım. Maya açıklaması oradan aklımda kalmış. Şöyle yazmışlar hatta Alıntı; "… Fermentis Safale K97, şu stildeki biraların yapımında kullanılmaya uygundur: * Alman stili pale ale (Kölsch ve Altbier alt stilleri) ".

Ne kadar doğrudur bilmiyorum. Umarım Ülkemize mayanın her türlüsü gelir de böyle durumlarla karşılaşmayız. İmkanlar kısıtlı olunca ve bilmeyince K-97 ile kölsch yaptırıyorlar :grin:

Bence tarza en uygun kuru maya zaten, belki de pek kullanilmamasinin sebebi insanlarin sivi olan alternatife kolayca ulasabilmesidir

Daha önce bu mayayı WLP029 German Ale kullandım. Bence S33 kullanılsa ( 15-16 derece ) daha yakın sonuç verir gibi K97 ye göre. K97 cok daha sek bir bira sunuyor.

gecen hafta koln’de gilden kolsch tesislerini inceleme firsati buldum. kisaca ozet, gorunumu ve hissiyati lager ancak hafif meyve aromalari var. k97+ciddi berraklastirma ve cokeltme istenen sonucu verir bence. sicak bir 34/70 ya da s33 de cok uzaga dusmeyebilir. korkunc icilebilir olmasi sart ve kesinkes fici birasi bence.

3 Likes

Haklısınız. Bende bugün onu düşünmüştüm. Galiba s33 kullanıcam. Bu arada fikir veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

1 Like

Daha önce hiçbir kölsch birası içmedim fakat geçen etkinlikte alpinist kölsch ikram edince hmmmm demek ki kölsch dedikleri böyle birşey diye içimden geçirdim. Lagerimsi, hafif bir meyvemsilik. Tam olarak @alpinist’in kölsch birasını anımsatıyor. :grinning:

2 Likes

Merhaba, birkaç gündür ikinci tam tahılım için nasıl bir tür seçsem diye gezinirken kölsch stilline denk geldim. Sonra baya bir okudum reçete falan bulayım derken bir linkte alternatif bir reçete buldum. Linki de paylaşabilirim. Henüz denememekle beraber sıradaki tam tahılımı kuvvetle muhtemel bu reçeteye göre yapacağım. Reçetenin tüm içeriğinin Türkiye’de tedarik edilebilir durumda olmasını büyük bir avantaj görerek fikirlerinize ve yorumlarınıza açık bu reçeteyi buraya koyuyorum arkadaşlar.

1 Like