Kit Birası Soğutucu

Mayşeyi hazırladığım zaman sıcaklığı yaklaşık 29 derece idi bu şekilde mayayı dökmek istemedim o yüzden böyle bir sistem kurdum. 23 derecelik oda da 23 lt mayşeyi 2 saatte 29 dereceden 25 e indirdi. Serpantini musluğa bağlasam litrelerce boşa su harcayacaktım böyle daha verimli oldu diye düşünüyorum. Bu sisteme termostat bağlanıp sürekli soğutma haline getirilebilir. Hatta su sebili eklenerek buz takviyesine de gerek kalmayabilir (Bu kısmını üç kafadar, bira burada elemanlarından kopyaladım).

Malzemeler:
10 mt bakır boru (Çok fazla almışım 5 metre yeter bence)
4 mt silikon hortum
Fıskiye Motoru
Kova
Pet şişeler (Buz için)
Don Lastiği (Serpantini fermenter etrafına yerleştirmek için)

Hocam bu sistemi paslanmaz boru ile direk mayşe içine daldırarak daha verimli şekilde yapabilirsiniz.
Aşağıdaki videoda örneği mevcut.

Bu videoyu izlemiştim, benim yaptığım sistem yaz aylarında ale bira yapmak için yeterli olur diye düşünüyorum. Videodaki biraz daha zahmetli ve serpantin kullanımdan önce sterilize edilmeli sanitasyon bile yeterli olmayabilir. Tabi mevsim kış değilse, uygun buzdolabın yoksa lagering yapmak için videodaki gibi bir çözüm bulmak gerek.

1 Beğeni

Bu islem icin sterilizasyona gerek yok , serpantini sırayı soguttuktan sonra fermantere direk alip zaten kaynatma sirasinda sanite etmis olucaginiz icin ek bi zahmete de girmeden yapilabilir . baslangicta kapakta bir iki delik acmak lazim ama o da bi kerelik is usenmemek lazim cok cok daha pratik kullanirsiniz . ayni miktar buzla 25 dereceye indireceginize 20 ye 19 a indirirsiniz daha optimal kosullara ulasmis olursunuz

1 Beğeni

Selamlar

Ayrica bu mavi bidonlar biraz kalin oldugu icin zor soguyorlar. Kovada olsa cok daha hizli soguyabilir.

olabilir, bu bidonların kapağında lastik conta olduğu için hava alma ihtimali daha düşük. Bir de enleri daha dar olduğu için buzdolabında daha az yer kaplıyor. Ama yüksekliği normal 33 lt fermenterden daha fazla.

1 Beğeni