Kit Bira Yapım Atölyesi

Arkadaşlar selam;

Tübikok bünyesinde gerçekleştirdiğimiz ilk evbiracıları toplantımızda aldığımız karar doğrultusunda, bir türlü başlayamadığımız aylık düzenli etkinliklerimize başladık. -Bilmeyenler için hatırlatma, her ayın ilk cumartesi günü tadım, üçüncü cumartesi bira yapımı.-
Velhasıl ilk tadım etkinliğimizi bildiğiniz üzere geçtiğimiz 4 Mayıs Cumartesi günü craftbiratr forum ile birlikte düzenledik, Moda Bira Kulübü de dahil, bir çok ev biracısı bir araya geldik

Şimdi yavaş yavaş 3. cumartesiye yaklaşıyoruz. 18 Mayıs Cumartesi günü saat 13:00’da “Kit Bira Yapım” atölyemiz var. Hepinizin az çok bildiği, aşina olduğu bir konu ama biraz püf noktaları ve dikkat edilecek konulara odaklanacağız hem de STK’sı yaklaşan bir kitimizi değerlendireceğiz.

Katılımlarınızı bekleriz.
Müracaat @Antinkuntin

9 Likes

Kit bira yapımı için bir atölye benim için enteresan değil. Tam tahıl yapanlar için de enteresan olacağını sanmıyorum. Ama bir “Tam Tahıl Atölyesi” olursa benim ilgimi çeker. Tam tahıl atölyesi, gelenlere fazlasıyla bilgi verecektir ve tam tahıl yapanların arasında bilgi alışverişi olacaktır. Bu arada tam tahıla başlamak isteyenler için de bir başlangıç noktası olacaktır. Hatta bir sonraki buluşmada, önceki ay kurulan tam tahıl kovadan şişelenen veya fıçılanan birayı tadarak reçete hakkında konuşma, tartışma, fikir alış verişi durumu da olabilir.

1 Like

Yeni başlayanlar düşünülerek planlanmış bir etkinlik olduğu aşikar.
İnsanların youtube videosu izleyerek öğrenmelerindense, insanlarla etkileşim içinde bulunarak, kit bile olsa maltın kokusunu alması vs. bence çok şahane bir başlangıç yöntemi.

Ben, beni sürekli bu işe başlamak için detayları sorarak darlayan, anlattıklarımdan bir şey algılayamayan, video izlemeye de vakti olmayan çevremizdeki insanları bu etkinliğe yönlendiririm mesela.

Eminim ileride tam tahıl etkinliklerde yapılacaktır. Siz ona katılın, yeni başlayanlar buna :slight_smile:

6 Likes

Aynen öyle @Piizman. Aslında bu sadece işin temelini anlatmak için düzenlenen bir etkinlik. En başında da bu işe ilk olarak kit ile başlayalım demiştik önümüzdeki aydan itibaren tam tahıl devam edeceğiz.

Temizlik nasıl olmalı, sanitasyon nedir, fermantasyon nedir ne şartlarda olmalı, kiti nasıl karıştırmak lazım, maya nasıl eklenmeli vs gibi doğru yöntemleri paylaşacağız. Bilmediğimiz ya da enteresan bulduğumuzdan değil, bilmeyen arkadaşları da bu entersanlıktan kurtarmak için yapacağız.

Sevgiler.

2 Likes

Bence çok yararlı ve doğru bir etkinlik olur. Çünkü biz yeni başlayanlara anlatırken tam tatmin olmayabiliyorlar. O yüzden kit kurmaya başlamak isteyip benden destek talep edenlerin çoğunda ilk kitini (hatta bazen ikinciyi bile) kendim gidip kurulum yaparak anlatıyorum.

2 Likes

Çok güzel düşünülmüş, zihninize ve daha şimdiden emeğinize sağlık. :beers:
Hatta bir görsel hazırlanırsa, konuyla ilgili tüm mecralarda paylaşarak ilgililerin gelmesine katkıda bulunalım.

1 Like

Gecenin bir saatinde yeteri bira almış birinin antipatik bir yazısı olarak gördüm mesajımı :slight_smile:

Söylemek istediğim şuydu:
Bu forumdaki herkes bir şekilde bira yapan kişiler. Kit birasını zaten başlangıç kiti içindeki kitapçıktan okuyarak yapıyorlar. Bir problem hissettiklerinde forumlarda soruyorlar. İlk defa kit birası yapacaklar için çok faydalı bir atölye olacağı kesin. Ama tam tahıl atölyesi olduğunda bir çok kişi için faydalı olacağına eminim. Örneğin: Kademeli bir mayşeleme yapmak, teperature, infusion, decoction kademelerini uygulamalı görmek ve bir çok dahası…

Demek istemiştim.

1 Like

İşte bunlar hep zamanla olacak şeyler :))
Önce işin emekle kısmından başlayalım ondan sonra sadece bir atölye malt kırmak için olacak :smiley:

arkadaşlar,
İster kit yapsın, ister tam tahıl, bu tarz atolyeler herkes için çok yararlı. Pek çok konunun temelinden başlayarak bilgi sahibi oluyoruz. Orada bulunan bütün katılımcılar bilgilerini paylaşıyor, daha önce hiç düşünmediğiniz ilginç detaylar karşınıza çıkabiliyor.
Kit bira yapımının başlangıç noktası, neredeyse bira yapan herkesin (neredeyse) yolu kit biracılığından geçmiştir. Tam tahıl yapabilmek için de temel detaylara hakim olmak gerekiyor.
O yüznde gelebilecek herkesi bu tarz atolyelere davet ediyoruz.
Şunu da belirteyim gelen katılımcılar ellerinde varsa biralarını da getiiriyor, atolyelerin sonu mutlaka küçük bir tadıma bağlanıyor.
Katılmak isteyenler bana DM’den ulaşmaya devam edebilir.
sevgiler.

4 Likes

Yakınlarda olsa kesin katılırdım. Bu tip atölyelerdeki etkileşim herkes için faydalı olur. Hele de benim gibi hiç kit tecrübesi olmayan biri için. Başlangıç tercihimi tam tahıl olarak yaptım ama bu kısımın eksikliğini hissetmiyor değilim.
Yukarıda arkadaşların belirttiği gibi çok faydalı bilgiler ve püf noktaları çıkabilir bu tip organizasyonlarda. Hepsinden önemlisi bir araya gelip bu hobiyi geliştirmek ve yeni hobidaşlar eklemek. Bu atölye ile başlayıp gelecekte bira ustası olabilecek kişiler bile çıkabilir kim bilir…

3 Likes

Kit bira yapımı öncesi genel konulardan bahsetmek adına bir sunum hazırladım ve sadece kit sunumu 2-3 slaytta bitebileceği için genel bira yapımı konularına da değinerek bir çalışma yaptım. Dolayısıyla şu aşamada tam tahıla yeni giren arkadaşların da yararına olabilecek bir atölye haline geldi.

8 Likes

heyecanla bekledigim etkinlik. kimse sonra istanbul’da egitim olmuyor falan demesin. :smile:

4 Likes

Cumartesi günü önemli bir toplantım olduğundan, tarihi 19 mayıs pazar gününe revize ediyoruz arkadaşlar

8 Likes

Egemen kolay gelsin, Haziran’da tadim olacak mi?

1 Like

Değerli dost , gerçi özelden de yazdım burayı görmemiştim.
haziran ayında tadım yine olacak, bu sefer de Anadolu yakasında yapacağız, bilgileri yakın zamanda paylaşacağım ben.
sevgiler

1 Like

Yahu ben Istanbul’ da iki kere eğitim düzenledim geçen sene, bu kadar insan neredeydi :smiley: Izmir’ de de devam ediyorum.

varmış galiba :smiley:

Super, cok sevindim Onder abi :clap::beers:

2 Likes