Kirik hidrometre tamir? - DIY yardim

Merhaba dostlar,
1 ay icerisinde 3. Hidrometremi kirdim tamda operasyon esnasinda… Alel acele tamir, yontem vs arayisina girince youtube da diy hidrometre yazdim, pipet ve şiringa ile okul odevi kivaminda bikac video gordum.

Temel mantik formu tutturup, 20derece suda yuzdurmeyi saglamak ve su seviyesini 1000 noktasi seklinde isaretlemek…

Benim hidrometre yarim kirikti, yerine pipet yapistirip, ic kagit agir gelince ince kagit kesip isaretleyip taktim… 20 derecede sifir noktasinida ayarladim. 2 farkli şıram var biri 1050 biri 1045 lerde suan…

İşin fizik, kimyasinda olanlar cevaplayabilirmi acaba, bu sekilde calismasi dogrumu olumus oluyor yoksa cihaz formundaki agirlik ve degisiklik sonuclarida farklimi gosterir? Bugun pazar oldugundan acik yer yok, h ici gidip alacagim yenisini fakat buda suan is gorebilen bir yontemmi?

Elinizde hassas terazi varsa 100 ml şırayı tartın, çıkan sonuç / 100 sizin yoğunluğunuzdur.
Yoğunluk = ağırlık/hacim.
Bu şekilde bakacaksanız elinizdeki ölçüm imkanlarının hassas olması gerekiyor. Hidrometre kadar net sonuç vermese de eldeki imkanlarla fikir verecektir.

4 Beğeni

Formül için teşşekkürler, maalesef hassas tartı yok… Ben iyisimi reçeteme verim üzerinden güvenip şıradan örnek alıp, mayalayıp geçeyim… Salı elimde olur yeni hidrometre, şıramı bu kırıkla karşılaştırır bakarım artık…Yüksek çıkarsa su eklerim, düşük çıkarsa şişeleme için sakladığım mayşeden eklerim… Kör hareket etmek ne kötü iş tam mayşeleme zamanı gece gece :\

Su seviyesi şuan doğru… yoğunluğuda farklı sıvılarda değişiyor… sanırım 3-5 farkla kaba bi sonuç veriyor şimdilik…Yeni hidrometre karşılaştırması enteresan olacak :smiley:

1 Beğeni

Hidrometrem bugün 1005 değerini gösterince killandim. Benim biralar hiç 1005 i gormez çünkü. Hidrometreyi inceleyince üst kısmının nemmi , ıslaklık mi artık bir şekilde birşey olmuş. İşin garibi hidrometreyi detaylı inceledim, en ufak çatlak kırık göremedim. Kılcal bir çatlama olabilirmi onu da bilemiyorum. Resimlerden tam görünür umarım.

Saf suda 1.000 değerini görecek misin bir baksana.

Saf suyu nereden bulalım abim, Çeşme suyu kaç olmalı ?

çeşme suyu da 1.000, Akgün’ün kastettiği çeşme suyu bence

Hadi çeşme suyu olsun, gerçi içme suyu daha iyidir. o da 1000 olacak

1 Beğeni

Sen en iyisi şu meşhur ppg hesabını kullan. Yani 1 galon suya 1 pound şeker eklenince 1046 oluyor. Metrik siteme çevirirsen 3,7854 lt’ye 0,4536 kg şeker. 250’lik mezür ölçüsü için 250 ml suya 29,9 gr şeker. 20 C’de sonucun 1046 olması gerekiyor. Hadi kolay gelsin :wink:

1 Beğeni

Elimde 1 adet daha hidrometre varmış 60F kalibrasyonlu , yani 15.5 C civarında. Ölçüm yaptığım suyun sıcaklığı 18.5 C. Bu hidrometre tam 1000 olarak gösterdi.
Diğeri için (20c kalibrasyonlu)

997.5

Ayni olay benim hidrometrede de var, bu yuzden reftaktometre siparis ettim; ama sonradan anladim ki aslinda sorun yokmus, orasi hidrometrenin icindeki kagidin yapistirildigi yermis o yuzden islanmis gibi gozukuyor.

1 Beğeni

Konuyu açıp kaçmış gibi oldum… Bilgiyi geçeyim, ilk post da pipetle tamir yöntemi çalışmıyor arkadaşlar :slight_smile:

Hidrometre cam ağırlığı ve sıvı yoğunluğuyla altındaki ağırlık orantılı üretilip hesaplanıyor, yerine pipet takıp suyla sıfır noktasını ayarlasakta ölçümler tutmuyor.Yani resimdeki yöntem yanlış.

Fakat, resimdeki yöntemi güncelleyerek kullanabilirsiniz… (elinizde yine kırılırsa yedekte olsun diye)

Elimize sağlam hidrometre alıyoruz. Kırık olanı pipet vs le tamir ediyoruz.(resimdeki gibi) Sonra diyelim elimizde mayşe var 1050 og ölçtük, tamirli hidrometreyi daldırıyoruz ve seviyesini 1050 olarak işaretliyoruz. Mayşeye su ekleyip 1040 og ye düşürüp yine pipeti işaretliyoruz vs bu şekilde 1010 a ve 0 noktasına kadar ayarlıyoruz. böylece elimizde, sağlam hidrometreye göre üretilmiş ve ölçümü yapılmış klon bir hidrometre çıkıyor :boom:

Bi ara üşenmezsem video yapacağım inşallah :slight_smile:

Güle güle kullanın.

1 Beğeni