Keezer(Kegerator) iç ölçüleri bilgilendirme

Eğer siz de benim gibi fıçı bira işine girmeyi düşünenlerdenseniz, kafanıza takılacak noktalardan biri de Keezerınızın (ben burada şimdilik hep keezer -sandık tipi derin dondurucu- ölçüsü vereceğim ama isteyen kegerator -buzdolabı- ölçüsüde ekleyebilir) iç ölçüleri olacaktır. Çünkü, aklınıza hangi keezerın kaç fıçı alacağı, nasıl alacağı, keezerı min. ne kadar yükseltmek gerektiği, içine co2 tüp + regülatör sığıp sığmayacağı gibi bir sürü soru takılacaktır.

Ülkemizde ki üreticiler derin dondurucuların dış ölçülerini ve iç hacimlerini litre bazında paylaşmaktadır, bu da bizim gibilere çok yardımcı olmuyor. Şuan yapılabilecek tek şey internette baktığınız bir ürünü mağaza mağaza gezip bulmak ve bulsanız dahi satıcının o ürünü reyonda tutmasını ummak. Stokta olmasına rağmen reyonda olmayan yada kapalı kutuda olan ürünü, ne yazık ki sırf siz içini ölçün diye açmıyorlar. 2. elde ise satıcıya bana iç ölçüsünü gönderir misiniz diye sorduğunuzda, ya iç ölçü ne demek 200lt derin dondurucu işte diye bir cevap alıyorsunuz yada siteden baktıkları dış ölçülerini yazıp gönderiyorlar :rofl:

Her neyse, uzun lafın kısası ben bu aralar keezer arayışı içinde olduğum için mağaza mağaza gezip elde ne varsa iç ölçüsünü almaya çalışıyorum. Bugüne kadar ölçtüklerimi belki birisine faydası dokunur diye yazmak istedim. Sizde eğer elinizdeki keezer ve kegeratorlerin ölçülerini belirtirseniz, güzel bir bilgilendirme olur diye düşünüyorum. (ayrıca şuan yaa o kadar yazık umarım bu sorunu sadece ben yaşamıyorumdur diye de düşünmüyor da değilim :sweat_smile: )

Lütfen bu ölçüleri milimetrik kesin ölçüler olarak algılamayın, sonuç olarak mağaza ortamında elde şerit metre ile millet size ne yapıyor lan bu adam diye bakarken yapılan ölçümlerdir, artı/eksi 1cm hata payı vermenizi öneririm. Özellikle yükseklik ölçümünde, ben yüksekliği sandık tipi derin dondurucunun üst kısmında ki plastik parçanın bitiş yeri olarak alıyorum (ek resimde ki kırmızı çizgiden aşağısını yükseklik olarak ölçüyorum)

Not: Derin dondurucuların marka ve modeli resmin isminde yazmaktadır. Bazı ölçüler dondurucunun ön görünümünden bazıları ise yan görünümünden verilmiştir.

15 Beğeni

Ellerinize sağlık, epeyce emek vermişsiniz. :clap:t2: :clap:t2: :clap:t2:
Bende şenocak d315 modelini almıştım, bir ara ölçüp buraya yazarım.

2 Beğeni

Ben de kendi derin dondurucumun bilgilerini paylaşayım.

Altus AL212 sandık tipi mini derin dondurucu. Bu derin dondurucu artık üretimde değil. İkinci elcilerde ya da letgo gibi sitelerde aramanız gerekli.

Derin dondurucunun içinde motor sekmesi yok. Yani taban dümdüz(Bu benim tercih sebebimdi). Tabi motor sekmesi olmaması için motorun üzeri boydan boya kaplanmış ve taban düz hale getirilmiş. Aslında bu durum dolabı da daraltmış. Ama tabanın düz olması dediğim gibi benim istediğim bir durumdu. Çünkü tabanın tamamını kullanmayı amaçlamıştım. Kısaca 4 fıçıyı mini bir derin dondurucuya sığdırmak…

Derin dondurucunun. İç ölçüleri 45 en 45 boy. Yüksekliği hatırlamıyorum ölçünce güncelleme yaparım. Ancak bunun pek bir önemi yok. Çünkü collar olmadan kapak kapanmıyor. Uygun öçüde bir collar bu sıkıntıyı çözüyor.

Pepsi fıçıların çapı kavucuk bölümlerden ölçüldüğünde 23 cm yapıyor. Yani iki fıçı yan yana durduğunda 45 cm lik dolap iç uzunluğundan 1 cm fazla yapıyor. Bunu da fıçı kavucuklarının etli kısımlarını falçata ile kestikten sonra zımparalayıp düzelterek çözdüm. Yani yan yana iki fıçıyı sığar hale getirdim. Yanal 2 dikey 2 sıra olmak üzere 4 fıçıyı sığdırabiliyorum. Elimde şu an için 3 fıçı var. Bir fıçılık boşluğu çalışma alanını rahatlatmak amacıyla kullanıyorum. Zaten aktif olarak 2 fıçıyı kullanırken 3. Fıçıyı demlenme dinlendirme, lagering vs amaçlarla kullanıyorum.

Tüp ve regülatörüm dışarıda duruyor.

13 Beğeni

Derinliğini yazarsanız çok ikrama geçer 214 modelini 2. el almayı düşünüyorum sizinki ile aynı gözüküyor. Ama ne kadar yükseltmem gerektiğini bilmem lazım, benim için en büyük sıkıntı yükseklik

Yarın ölçer yazarım. Ama 214 lerin tabanı düz değil. Motor sekmesi var bilginiz olsun.

Hadi ya üzdü bak bu, ben hep 214 ler 212 lerin yeni serisi gibi düşünmüştüm

Malesef öyle. 214 lerin tek farkı kontrol paneli arkada ve motor sekmesi var. Letgoda bulduğum bir ilanın fotosunu da koyayım.

Doğru yer değil sanırım ama bir sorum var,

Buzdolabının buzluğu kendi halinde çalışırken alt tarafı fermantasyon dolabı yapmak istiyorum, 13-4 derecelerde çalışmasını, buzluğu engellemeden nasıl sağlarım?

Aynı problemi ben de yaşıyorum zamanında kafa yordum baya ama süper bir çözüm bulamadım.

Ben şöyle yapıyorum, alt kısıma pt-100 termokupl koydum. Bu termokupl on-off sıcaklık kontrol cihazına bağlı. Buzdolabının enerjisi de bu on-off cihaza bağlı. 8+ dereceler için buzdolabının soğutma ayarını 1-2 ye getirip sıcaklık kontrol cihazında istediğim değere set ediyorum, buzdolabının ayarı 1-2 de olduğu için çok hızlı ve güçlü soğutmuyor öyle olunca daha uzun süreler çalışıyor ayarlanan sıcaklığa gelmek için, o sıcaklığıda gelince kapağını çok az açık bırakıyorum öyle olunca sürekli çalışıyor ayarlı sıcakta tutmak için (dolayısıyla da buzluk kısmı sürekli çalışıyor) tabi burada dolabın bulunduğu ortamın sıcaklığı da önemli dışarısı çok sıcak ise bu sefer dolabın içinin sıcaklığını da kayıp edersiniz.

8C altı sıcaklıklar için de 1-4C arası dolap ayarı 4-5 de kapağı kapalı sürekli çalışıyor zaten, 5-8C arası içinse 3-4 ayarda genel olarak sürekli çalışıyor dolap.

Tabi bu rakamlar dolabınızın tipine ve enerji sınıfına ve içinde bulunduğu ortama göre çok değişebilir kendi durumunuz için test etmek lazım.

1 Beğeni

Hocam kusura bakmayın ne olur, tamamen benim dikkatsizliğim, yanlış yere yazdım.
Bir yandan bir şeyler izleyip bir yandan da bir şeyler yazınca böyle oldu.
Tekrar özür.

(gereksiz mesajları sildim)

2 Beğeni

Hahahaha sorun değil hocam, ben de diyorum ne alaka nasıl oluyor acaba falan diye :rofl:

1 Beğeni

Selamlar. Bu da benim Vestel Dual 200. Görüldüğü üzere 2 adet 19 litre pepsi fıçı,1 adet 9 litre pepsi fıçı, bir adet 5 kg CO2 tüpü, bol miktarda turşu kavanozu ve mutfak dolabına sığmayan ıvır zıvırı saklıyor. Ben evde küçük çocuk olduğu için şimdilik kule vs işlerine girmedim. Dolabın kapağını açıp kullanıyorum. Bu şekilde fıçılar tam sığıyor. Tek problem karbonizasyon kapağı taktığınızda korbonizasyon postu diğerlerinden yüksekte olduğu için CO2 bağlanmazsa kapak kapanıyor ama CO2 bağlandığında kapanmıyor. Yani normal kapak gibi kullanmanız gerekiyor.

8 Beğeni

merhaba,

Bu model Vestel SD 200 DUAL A+ olan mı? Ölçüleri : (YxGxD):84.5x72.5x72 cm

Görüldüğü kadarıyla 3 tane 19 luk fıçı bu modele sığmaz gibi.

Hocam bu 9 lt fıçıları nereden buluyoruz, ben bakınıyorumda hiç denk gelmedim.

Evet. Doğrudur. Aceleyle yazdığım için eksik olmuş model numarası. Ben 3 pepsi fıçıyı yanyana koymaya çalıştım olmadı. Fazlada zorlamadım açıkcası. Ama fıçıların altındaki plastik traşlanır ve CO2 dışarı alınırsa belki olabilir.

1 Beğeni

Vakti zamanında fıçıbira dan almıştım. Ama şuan stok yok. Bir tane aldım ve çok işime yaradı. Özellikle soğutucudaki motor çıkıntıntısına sığması muhteşem oldu. Aşağıya incelemeniz için link koyuyorum.

https://www.ficibira.com/urun/2-5-gallon-9-5-lt-cornelius-fici/

1 Beğeni

Bunu biliyorum da bu kadar para vermeden bunların 2.ellerinin satıldığı yer vs. gibi bir şey var mı diye sormuştum :smiley: pardon onu belirtmeyi u unutmuşum

Bildiğim kadarıyla ikinci el 9 litre fıçı bulunmuyor. Belki birkaç seneye düşer ikinci eller piyasaya. Ürün gerçekten de pahalı (ne ucuz ki?). Ama benim durumum için konuşursak bira ile ilgili aldığım ürünler arasında fiyat/performans olarak ilk üçe girer.

2 Beğeni

Altus AL 226 almaya karar verdim. Derin kısmına 3 adet 19luk corny rahat sığıyor. Yüksek kısmına ise 10 cm lik yükseltme ile 5 lt CO2 yada hiç yükseltmeden 2.67 lt CO2 tüpü sığıyor. Eğer musluk takmayı düşünüyorsanız zaten min. 10 cm yükseltmeyi tavsiye ederim. Bunlar dışında ıvır zıvır için de baya boşluk kalıyor.

5 Beğeni

3 fıçı cuk diye oturmuş. Kaç cm lik shank gerekiyor buna?