Kediköy Belgian Kiti

Herkese merhabalar. İkinci kit kurulumumu Kediköy Belgian ile yaptım ve bu kitin bir başlığı olmadığı için de kitten aldığım sonucu paylaşmak için bu başlığı açtım.

Üretici kitin 20 litre olarak 1kg dekstroz ile kurulmasını öneriyor. Ben kiti 19 litre olarak sulandırıp 1kg dekstroz ile 1049 yoğunlukta kitten çıkan Belçika mayası ile fermantasyona bıraktım. Forumdaki tavsiyelere uyarak iki parçalı hava kilidi ve hortum kullandım. Mayşenin çevresini 20-22 derece arasında tuttum.

Üç haftanın sonunda mayşe 1006 yoğunluk ile fermantasyondan çıktı. Fermantasyondan çıkan sıvıyı 500 ml cam şişelere doldurdum ve gazlanmaları için de birer adet 1000gr/360 kesme şeker ekledim. 3 hafta odada, 1 hafta buzdolabında bekleyen biranın görüntüsü aşağıdaki gibidir:

Lezzetine gelirsek gayet lezzetli bir bira olduğunu söyleyebilirim. Daha önce bu tür bir bira tüketmedim ancak Belçika’da publarda bu birayı tüketme şansı olanlar da biranın aynı orada içtikleri bira gibi olduğunu söylediler.

Şu an için olumsuz olarak gördüğüm nokta, biranın az ve kalıcı olmayan bir köpüğe sahip olması. Biraya biraz daha zaman tanıdıktan sonra bira beklediğim köpüğe ulaşmazsa bir dahaki kurulumda 750gr/360 kesme şekerden iki adet kullanmak uygun düşebilir.

Kafama takılan bir nokta ise elde edilen biranın alkol oranının %5,65 olması. Bu türe uygun olarak yüksek alkol oranı elde etmek için bir miktar fazla dekstroz kullanmak sorun olur mu?

5 Beğeni

Kit stili pek tutturamamış gibi. 1049 stil için çok düşük, renk koyu.

1062 alt sınır dolayısıyla şeker eklemesi yapılabilir ama çok fazla olması gövde sorunu yaratır. DME-LME ve şeker ile OG istenilen değere ulaştırılabilir. Gazlanma için de 500 ml için 5 gr’a kadar yolu var.

4 Beğeni

Köpük beni hayal kırıklığına uğrattı. Önceki kitte kalıcı ve güzel bir köpük elde etmiştim. Bir daha bu kite ne zaman dönerim bilmiyorum ama döndüğümde %8-8.5 alkol oranına ve kalıcı köpüğe yönelik işlemlerden geçireceğim kiti. Lezzet ve koku olarak hoşuma gitti kit çünkü.

Merhaba,
Bende aynı kiti dün aynı şekilde kurdum. Aldığım yoğunluk 1045 oldu. Bu yoğunluk farkı sebebi ne olabilir?

Ben önerilen sulandırmayı 1 litre düşürerek kiti 19 litre olarak kurdum. Muhtemel sebebi budur diye düşünüyorum.

1 Beğeni

1 Kg dekstroz ile bu kadar düşük çıkacağını tahmin etmemiştim. Bir dahaki sefere candy sugar ile desteklesek sonuc nasıl olur veya 2 kiti 23-24 litre su 1 kilo dekstroz ile deneyebilir miyiz acaba?

Bence @FAtE haklı. Kitin üretici tarafından zenginleştirilmesi gerekiyor. 1006’da bitecekse 1068-1072 başlangıç yoğunluğu olmalı kitin. Konuyu Kediköy’e ileteceğim.

1 Beğeni

Belki brewferm kitlerinde olduğu gibi düşük hacimle kurulabilecek şekilde revize edilse daha iyi olur, o şekilde de iletilebilir firmaya.

Dediğiniz gibi 15 litre gibi kurulabilir. Firma 2 kit, 1 kg dekstroz ile 28 litre kurulabileceğini de iletti. Bu durumda Maya miktarını da 15-20 gr T-58 olarak kullanmak lazım geldiğini ekledi. Yani iki kit kurulursa kitlerle gelen maya haricinde 1060 yoğunluk üstüne 10 gr kadar koymak gerekiyor.

Özetle @magunay’ın dediği gibi en mantıklısı tek kiti 1 kg dekstroz ile 15-16 litre gibi yoğunluk ölçüp kurmak.

@Birtan

1 Beğeni

ben kitler şu kadar litreye kurulum yapılmalıdan ziyade , bjcp’den hangi stilde kit kurulacaksa o stilin özelliklerine bakıp, minumum og değerini öğrenip, suyu ona göre yavaş yavaş ekleme taraftarıyım, ekstra alkol istenirse de şeker eklenebilir

2 Beğeni

Merhaba,

Teşekkür ederim bilgiler için @Cano. Dün 1.004 ile şişeleme yaptım. 3 gün öncesinde de serbetçiotu desteği ile biraz daha yorum katayım dedim. 10 gün sonra sonucunu resimle paylaşayım bakalım nasıl çıkacak?

1 Beğeni

Geçen zaman ile birlikte açtığım bira beni bol bol köpürerek karşıladı. Zamanla sönerek de aşağıdaki kalıcı haline büründü:

1 Beğeni

Ben Belgian kitine dry hop yapmak istiyorum. Hangi şerbetçi otu yakışır acaba?:roll_eyes:

Belçika biraları mayalarının kattıkları ve maltlarıyla öne çıkıyorlar, ev biracısı olarak istediğiniz otu ekleyebilirsiniz tabi ama olgunlaşana kadar (yine belçika biraları öznelinde) pek bir rahiyası kalmaz.

2 Beğeni