Kaynatmaya az kaldı

Tüm forum ailesine öncelikle merhabalar, epeydir burada yazılan çizilen pek çok konuyu takip ettiğimi ve bir şeyler öğrenmeye çalıştığımı söyleyebilirim. Umarım bu güzel atmosfere dahil olur ve kıyıdan kenardan görerek, öğrenerek güzel biralar yapabilirim.
Yaklaşık bir aydır hazırlık aşamaları devam eden ekipmanlarımı paylaşmak ve tavsiyelerinizi almak istedim.

Değirmen olarak henüz tamamlayamadığım makarna makinesini kullanmayı planlıyorum, ilerleyen günlerde, tahıl haznesi ve silindirlerine diş açma işlemi yapacağım. Aslında niyetim Zafer Bey’in değirmeninden almaktı fakat tam niyetlendiğim sırada stokta kalmamıştı… Bu ürünün fiyatı daha makul ama bakalım nasıl olacak merak ediyorum.
Serpantini letgo üzerinden tedarik ettim… tam ölçmedim ama sanıyorum 6 mt kadar, çapı 10 mm , 20 - 23 litre kaynatma sonu hacmi için yeterli gelir mi acaba? kapalı döngü buz ve buz makinesinden çıkma motor ile (serpantinin arkasında görünüyor) soğutma yapmayı planlıyorum.
Mayşeleme ve kaynatma aşamasını çok öncelerden uğraştığım ısıl işlem fırını için eski power supply kutusuna topladığım rex-c100 kontrolör ile yapacağım termokuplu kazana monte etmek yerine kablo içine girmeyecek şekilde daldırma düzeneği hazırlayacağım…
Kaynatma kazanımda tamamlandı gibi, çay kazanı görüldüğü üzere :slightly_smiling_face: uzun zamandır gözüme kestirdiğim bir hurdacıdan makul denebilecek bir fiyata temin ettim, sağlam bir temizlikten sonra rezistansını yeniledim, paslanmaz musluk, dip tüp, sızdırmazlık işi derken ki en çok uğraştığım konu bu oldu silikon o-ring bulmak çok zor ve epey pahalı, hem rezistansın hem musluğun oringi nerdeyse kazanın dörtte biri fiyatına geldi. Artık kazanın elektrik bağlantıları yapma işi kaldı, ilerleyen günlerde tamamlamayı planlıyorum. Takılıp çıkartılabilir soket tipi bir sistem var kafamda…
İlk reçete olarak Üç Kafadar Biraburada’dan Amerikan Pale Ale reçetesini denemeyi düşünüyorum, malt, maya, şerbetçi otlarını temin ettim…
Tüm önerileri ve tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim…

11 Beğeni

Her şey güzel görünüyor, kulübe hoş geldiniz.
Değirmen alma planınız varsa, başarılı bir ürüne https://www.instagram.com/tamtahilekipman adresinden ulaşabilirsiniz.

Kolay gelsin şimdiden.

1 Beğeni

Çok çok teşekkürler… Hoş buldum…
Gönderdiğiniz linkteki ürünü incelemiştim, fakat herhangi bir sosyal mecrada hesabım olmadığından ötürü (biraz mağara adamıyım da bu konularda :slightly_smiling_face: ) kendileriyle irtibata geçememiştim. Elbet bir yolunu bulabilirdim fakat işte ayırabildiğim bütçe, zaman vs. gibi durumlardan ötürü değirmeni alamadım. İlerleyen günlerde malt süzgeci için irtibata geçebilirim belki, onunla ilgili de kafamda kurduğum bir kaç proje var…
Şimdilik elimdeki makineyi modifiye edip neler yapabilirim bakacağım… Nette bu tip makarna makinelerini ufak tefek işlemlerle dönüştürüp kırım yapanları görünce denemekte yarar var dedim. Silindirler arası boşluğun ayarlanabilir , görece sağlam ve paslanmaz oluşu ilk izlenim olarak sanki işe yaracakmış gibi duruyor.
Bakalım ben de merakla ilk kez kırım yapacağım günü bekliyorum… İlginizden ötürü tekrar teşekkürler.

1 Beğeni

Deneyin tabii ki…

Ben o makineyi Floransa’dan almıştım, hanımla kavga dövüş. Çok az paramız olan bir zamandı ve sanırım bu yüzden makarna harici herhangi bir şeyde kullanılmaz diye düşünüyorum. İşinizi görürse ne âlâ.

Sosyal medya üzerinden ulaşamazsanız, @Piizman’a mesaj yazmanız da sorunlarınızı çözer. :slight_smile:

Hayırlı olsun sancılı bir süreç bende kısa süre önce yaşadım daha dün ilk tam tahılımı yaptım.Bende sizin gibi büyük bir hurdacıda gözüme kestirmiştim 6-7 tane çay kazanı vardı 50 litrelik güzel temizlerdi kilosunu 8 tl den(10 tl istedi başta) tarttırıp aldık rezistansları vs herşeyi sağlamdı bütün parçalarını sökerek bir güzel temizledik tanıdık polisajcıda parlattık :slight_smile: elektrik tesisatını yaptıktan sonra gayet güzel oldu.Ama hurdacının ayırdığı konik ve silindir 1-2 tonluk kazan ve tanklar vardı onlarda bir aklım kalmadı değil :smiley: sonuçta bira fabrikası değiliz diyerek geçtim bu hayalleri :smiley: .Malt sepeti için yine hurdacıdan bulduğumuz 1 metreye 2 metre uzunluğundaki bir kaç krom tel örgüyü ve ince şerit halinde kesilmiş olan krom sac parçalarını kullandık elimizde punta makinesi yoktu kullanan bir tanıdıkta aklımıza gelmedi o yüzden elimizdeki krom elektrotları kullanarak epey zorlanarak sepeti yaptık(bilenler vardır ince malzeme normal kaynakla deliniyor) bir daha öyle bir denemeye girersem herhalde önce bir trafodan punta makinesi yapmak daha mantıklı olur.Malt değirmeninide yine hurdacıdan bulduğumuz krom 4 cm çapında demir çubuktan,plakaları ve rulmanları vs temin edip torna ve frezede tanıdıklara işleterek kafamızdaki projeye göre yaptık henüz deneme fırsatım olmadı kırılmış malt aldığım için.Fikir olarak sizinde tanıdığınız torna,frezeci vs varsa hurdacıları ara ara takip edip uygun paslanmaz çubuk düşerse değerlendirebilirsiniz.

sadece serpantin için silindire sokacak tanıdık yoktu sadece silindire sokmak için malzeme hariç 150 tl istediler bizde bakır yapalım o zaman kendimiz kıvırırız temizliğine kurulamasına dikkat ederek yaparız dedik ve bir tanıdıktan ücretsiz olarak bakır boru aldık kıvırdık.(bu arada pbw ile bakırı temizleyince bakır tertemiz oluyor parlıyor)

Böylelikle maliyetleri epey bir düşürdük.malzemeler hurdadan krom kilo fiyatına işçilikler eşe dosta gönül işi ve bolca kendimize iş çıkartarak

Şimdi yazınca farkettim de her şeyi eşe dosta kitlemişiz :smiley: baba 45-50 yıllık demir doğramacı olunca bu tarz işleri yapan tanıdıklar oluyor bu süreçte baya faydasını gördük sağolsunlar varolsunlar

Hurdalıklarda çok güzel şeyler olabiliyor.Çevrenizde varsa ekipman arayışında arada bir ziyaret ederek paslanmaz kısmına bir göz gezdirmenizde fayda var.Geçenlerde paslanmaz eşanjör gördüm ama hasarlıydı hasarlı olmasa wort chiller olarak kullanılabilirdi :frowning:

8 Beğeni

Aman hocam işin içine eşler girince haliyle çok dikkatli olmak lazım…

1 Beğeni

Sağ olun Aykut bey darısı başımıza bakalım…
Şu aralar tam kafamda olan sepet yapma projesini hayata geçirmişsiniz… iyi günlerde kullanın… geçtiğimiz cumartesi yine geleneksel hurdacı ziyaretimi yaptım, dediğiniz gibi paslanmaz malzemeleri kg 10 lira gibi bir fiyata verebiliyorlar. Daha önceden şu ayarda bir kazan bulup almıştım 50 litre 7 kg geldi, foto temizlenmemiş hali. Şu anda boşta yağmurlama suyu için içine daldırma tip rezistansla kullanabilirim belki bilemiyorum.

Benim çay kazanına kilo hesabı yapmadı hurdacı arkadaş, bir kaç defa üst üste sorunca kör ölür badem gözlü olur hesabı, kg fiyatından epey pahalıya verdi ama işte rezistans takma etme, delik vs. derdi olmadığı için aldım gitti… Birde burda 3 tane hurdacı var hepi topu. O yüzden tam ihtiyacıma yönelik işe yarar bir şey bulmadığım sürece eşelenmek dışında pek hamle yapmıyorum… Dediğiniz gibi paslanmaz şeritler gözüme çarptı geçen gün fakat elek teli için kullanabileceğim malzeme bulamadım. Elek telini nette Metal Avm var ordan alabilirim diye düşünüyorum. (Site belirtmemin bir problemi yoktur umarım) Parçaları birleştirme işini de kaynak yerine, metrik 4 paslanmaz civata+somun kullanarak yapma niyetindeyim.
Elimde mikro dalga fırın trafosu var, youtube’da bir sürü örneği yapılmış DIY punta kaynak makinesi projesi var belki denk gelmişsinizdir, ama açıkçası işler çok karışsın da istemiyorum.:thinking:
Değirmen için benim elimde de krom mil vardı daha önceden farklı bir proje için aldığım, tornacı arkadaşlar alınmasınlar ama çok basit bir işi, sanki roket motoru istemişim gibi değerlendirdikleri için birkaç arkadaşla görüştükten sonra vazgeçtim…:neutral_face: İş gereği benimde sanayide tanıdığım arkadaşlar var. Sağ olsunlar iyi niyetlerinden şüphem yok ama karar aldım elimden geldiğince kendi imkanlarım dahilinde evdeki ufak atölyemde yapabileceğim projelere yoğunlaşıyorum.

1 Beğeni

Bakırı PBW ile temizlemenin bir sakıncası olup olmadığını bilen var mi?

Valla sitesinde sadece bakırın temizliği için kullanıldığında pbw nin renginin maviye dönüştüğü yazmışlar, “Cildin yanı sıra paslanmaz çelik, kauçuk, yumuşak metaller ve plastiklerde de güvenlidir.” şeklinde bir ibare var.Ek olarak bütün metaller için içinde bekletme süresine dikkat edilmesi ve aliminyumda kullanılmasından kaçınılmasını söylemiş.

Düzenleme:Sitesinin linki:https://fivestarchemicals.com/pbw-cleaner-8lbs
Düzenleme 2:Kutunun üzerinde ayrıca teflon kaplı ürünlerde kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Bu noktada bakır için kullanımında bir sıkıntı gözükmüyor.

2 Beğeni

İnsanlar bazen bu hurdacı arkadaşın tarzında davranabiliyorlar doğrudur.Mesela biz ilk başta krom mili dedik ki gidelim alalım malzemecilerden adam varilin içine attığı hurdaya vereceği malzemeyi çıkardı metre bazında fiyat istiyor ya ustam sen bunu zaten hurdaya vermeyecekmiydin bana ver hurda fiyatından diyorsun yok boy fiyatından metre bazlı fiyat istiyor.Bizde öyle olunca vazgeçtik bekledik denk geldi düşürdük.Hurdacıdan yana şanslıydık biz ya hem adam uzun süreli tanıdıktı babam tarafından (80 li yıllardan beri) hemde şu var mı diye sormuyorsun çünkü orta halli büyüklükte bir hurdalık olduğu için nerede ne var o da bilmiyor paslanmazları kurcalarken ne olduğunu anlamadığım üzerinde ferrari logosu olan hareketli bir aksam görmüştüm mesela adama sorsan böyle bir şey var mı diye haberi yoktur :smiley: her şey orada yığın halde gidip bakıyorsun :slight_smile:

Tornacıdan yana da yüzünüz gülmemiş demek ki halbuki çok meşakatli değil rulman için başını sonunu biraz çapını küçültecek segman yeri açacak birde üstüne tırnak çekecek frezede de yandaki kalın plakalara bir kaç tane delik açacak rulmanlar ve bağlantı yerleri için yani emek verecek tabi ki eyvallah ama sizinde dediğiniz gibi roket parçası değil.Sağlık olsun sizin durum biraz kurda sormuşlar neden ensen kalın diye durumuna dönmüş :slight_smile:

Sepet olayı cıvatalarla yapılacaksa çok sık şekilde cıvata atmak gerekecek biraz işçiliği çok olur ama sonuçta kendinize yapıyorsunuz ,kendinize uğraşmayacaksınız da kime uğraşacaksınız :slight_smile: elek telini cıvatanın geldiği yerden açıp cıvatayı telin içinden sokmakta fayda var diye düşünüyorum yoksa sadece sıkıştırmayla tutarsa sağlıklı olur mu pek emin olamadım.Tabi yine de yaparken bir kontrol edilebilir teli tutup çekip bakarsınız çıkıyor mu diye ama şahsi fikrim cıvata olacaksa telin içinden geçmesinde fayda var.Ek olarak bu kadar uğraşmaktansa o videolardaki diy punta makineleri çok basit aslında onlardan bir tane yapmak belki daha rahat ettirebilir sizi,şahsen ben tekrar yapacak olursam o şekilde bir punta makinesi yapmayı tercih ederim elinizde trafoda varmış,düşünülebilir bir seçenek bence sizin için

1 Beğeni

Merhaba @BoBo. Günlerdir tam tahıldır, çay kazanıdır, sıcak su otomatıdır, tenceredir araştırıp okuyorum. Her araştırmada senin bir mesajınla karşılaşıyordum. Okuduklarıma göre jet30 almışsın. Bir mesajında jet30 bedava demiştin. Kafam iyice karıştı. 50 litre çay kazanları neredeyse 1000 tl. Modifiye falan derken fiyat artıyor. Eğer jet30 kullanıyorsan memnun musun? Tavsiye eder misin? 20 kadar kit kurdum. İlk başlarda çok beğeniyordum. Sonra hepsinden pekmezimsi bir tat almaya başladım. Tam tahıla geçmek istiyorum. Mesajlarından okuduğum kadarıyla senin fikrini almam gerektiğini düşündüm ve buraya üye oldum. İlgilenir ve cevap verirsen şimdiden teşekkür ediyorum.

Öncelikle hoş geldiniz.

Sadece fikir almak için üye olmuş olmayın ama, özellikle de tam tahıl bira yapmak istiyorsanız ülkenin bir numaralı platformunda bulunduğunuzu ve aklınıza takılan ne varsa yanıtlarının bu sayfalarda var olduğunu da aklınızın bir köşesinde tutun lütfen.

Pek çok yerde mesajlarımla karşılaşmış olmanızın sebebi biraz geveze oluşum korkarım. Nasıl bir izlenim verdiğime çok emin değilim ama çok da detaylara takılarak bira yapan biri değilim ve kendimi de bu forumun bilgili insanlarından biri olarak görmüyorum ne yazık ki. :slight_smile:

Bu işler bütçe işi ve gördüğüm kadarıyla sonu da yok. Kendi adıma bu süreci seviyorum ben. Yani Jet30 öncesinde de büyük keyif alarak yapıyordum biralarımı. Bu forumun ve evde bira yapımının bana en büyük katkısı bu sayede kazanmış olduğum bir sürü muhteşem insan oldu.

Gevezeyim demiş miydim?

Kişisel deneyime gelince… Ben Jet30 kullanmaktan memnunum. Benim açımdan en büyük artısı daha hacimli çalışabilmek oldu ve makine geldiğinden bu yana kovaya 29-30 litrenin altında bira aldığım olmadı diyebilirim. Ayrıca sıcaklık kontrolü açısından da başarılı olduğu kanaatindeyim.

6 Beğeni

Cevabınız için teşekkür ederim. Gevezelik değil de soru ve yorumlarınız bir çok şeyi merak etmeme ve öğrenmemi sağladı. Sürekli araştırmışsınız. Onu kastetmiştim.

1 Beğeni

Hani derler ya, paranoyak olmanız takip edilmediğiniz anlamına gelmez diye… Benim durumum da öyle sanki. :slight_smile:

Bu akşam makarna makinesi silindirlerinin yüzeylerini pürüzlendirdim… El motoru diye bilinen ufak taşlama makinesi ile bir yandan kolu çevirip bir yandan makineyle el yordamıyla yüzeyi bozdum… arada ufak tefek kaçırmalar yaptım ama dert değil, zaten üzerine hazne yapacağım.
Deneme amaçlı çok az malt kırdım,

( telefonum taş devrinden kalma kusura bakmayın :slightly_smiling_face:)

iki ölçü denedim… ilkinde maltlar kırıldıktan sonra dağılmadı, yani elimle müdahale edince kabuklar açılabiliyor ama genel haliyle daha az parçalandılar.
İkinci ölçü yani biraz daha dar olan ölçü, makinedeki 3 numarada yani, kırım biraz daha ufak parçalı ve hemen hemen hiç dağılmamış tane kalmamış şekilde oldu. Biraz bakındığım kadarıyla kredi kartı aralığı diye bir ölçüden bahsedilmiş bazı web sayfalarında, şu anda silindirlerin arasından silme geçiyor kart, 3 numaralı ölçü aralığından.
Aykut bey, güzel tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, hepsini dikkate alıcam.

Gitti güzelim makarna makinesi.

:grinning::grinning: hâla bir kısmı duruyor. :smile:

başka da bir şey demem :slight_smile:

biraz çalışma.

11 Beğeni

Emek var emek…:blush::+1::raised_hand::beer::beer: