Kavun ve salatalık dryhopu

Arkadaşlar merhaba, huel melon pale ale smash yaptım ve kaynatmanın son 15 dakikasında yarım kilo soyulmuş rendelenmiş salatalık attım kazana buram buram salatalık koktu mayşe şimdi son 5 gün yarım kilo kavun ve 50 gram soyulmuş salatalığı rondoda parçalayıp dry hop yapmayı planlıyorum 29 litreye fakat çok kararsız kaldım enfeksiyon riski açısından kaynatayım desem aromalar uçacak ve tazeliği kaybolacak, etil alkol eklesem miktar fazla olacak etil alkol biranın tadınız bozabilir öneriniz var mı?

1 Like

Dondurduktan sonra eklemek en iyi seçenek… Ama enfeksiyon riskini tamamen ortadan kaldirmaz

2 Likes

Bu işleri en iyi @taxym bilir.

1 Like

Rondo, bıçak, tabak vs. gıdaya temas edecek her ekipmanı iyice temizleyip starsanlamalısın. Ben salatalık dryhop yaparken salatalığı yıkadıktan sonra starsanla arındırıp öyle soymuştum.(Soyucu starsanlı unutma :wink:) soyulmuş salatalığı da tekrar starsanla arındırıp rondoya (rondo ve parçaları da starsanlı unutma :wink:) koymuştum. yani enfekte riski her daim var. starsanla riski minimize etmek lazım

Kavun için tavsiyen var mı? Birde kaç litreye ne kadar salatalık koymuştun

1 Like

Greyfurt için kovadan 2 litre kadar bira alıp ,o birayla greyfurtu kaynatmistim. Soğuduktan sonra tekrar kovaya ekledim. Aynı işlem kavun için de olur sanki. Miktar konusu tamamen kendi damak tadınıza kalmış. Ama bence ilk sefer için az koyun derim.

Salatalığı hem flavour hem aroma ; kavunu ise aroma için kullanabilirsin (flavour:tad aroma:koku) tecrübem: %1 den fazla olmasın yani 29 lt için 200 gr. fazlasıyla yeter. Hem salatalık hem kavun?bilemedim gerek var mı? ben şahsen denemem. Kavunu hiç denemedim. salatalık varken bence gerek te yok birbirlerine yakınlar. ama tercih sizin.

yerleştirme hatası var, flavour <–> tat, aroma <–> koku

1 Like

Evet yanlış olmuş, Hemen düzeltiyorum Arslan abi

1 Like

Zaten yarım kilo salatalık rendesi kaynatma son 15 dk’sında koymuştum örnek alıp bakayım kokusuna belki dryhopa ferek kalmayabilir.

Ben kaynamanın son 1 dk.sında ekliyorum.daha az kayıp oluyor.

Yalnız bu kadar salatalık lafı geçince ((ki esası hıyar onun) canım nasıl cacık çekti anlatamam :stuck_out_tongue:

1 Like

Bu işlemelin “dryhop” yerine başka bir ismi olmalı.
Hiç dry değil :slightly_smiling_face:

2 Likes

hıyar hop olma mı?

:rofl:

7 Likes

:crazy_face::crazy_face::crazy_face::crazy_face::crazy_face::crazy_face:

1 Like

dryhop:kuruotlama :smiley:

Hıyartlama olmaz mı :slight_smile:

3 Likes

Dryhop dışında her şey olabilir :smile: