Karpuzlu Naneli Soda

İlk karpuzun günahı yoktu ama tadı da yoktu, onunla birşeyler yapılmalıydı. Taze nane ve dolapta limon olunca karpuz aşağıdaki tarifle şişeye girdi. İki gün sonra sonuç umarım :crossed_fingers:t2: güzel olur :yum:

Büyükçe bir dilim karpuzu doğradım, büyükçe bir tencere içine aldım, çekirdeklerini çıkarmaya çalışmadım. Karpuza 10-11 dal doğranmış taze nane ekledim, çok küçük olmasına uğraşmadım. Bu ikiliye iki tane limonun suyunu da ekledim.

Başka bir kapta iki bardak su kaynattım, kaynayınca 9 çorba kaşığı şeker ve 1 pinçik tuz ekleyip, çözdürdüm.
Sıcak şekerli suyu karpuz tenceresinin üstüne döktüm, tencerenin kapağını kapadım. 10dk karpuzların masere olması için bekledim.
Sonra karpuzları ince elekten geçirdim ve elek üzerinde kalan karpuzların canını suyunu çıkardım.
Elimde yaklaşık 1.25lt karpuz suyu oldu, tadına bakarak onu 2lt pet şişede 1.75lt tamamladım. 1 çay kaşığı kit mayası koydum, karıştırdım ve küçük pet şişelere aldım.

İki gün gazlanması için bekleyip sonra doğru buzdolabına :wink:
Umarım güzel olur, afiyet olsun :yum:

6 Beğeni

Oovvv başımıza yeni yeni işler çıkıyor :sweat_smile:

2 Beğeni

Basicbrewing’de cadilar bayrami özel programinda “will it brew” olarak tamamen karpuz suyundan bira yapmişlardi. Beğenmemişlerdi pek, umarim sizin içeceğiniz güzel olur :slight_smile:

spoiler:

kirmizi renk tamamen kayboluyor

5 Beğeni

Karpuzun tamamen fermente olmasını beklesem, sek ve semimsiz bir içecek olabilir. Bu işlemde sadece gazlanmasını bekleyeceğim, sonrası buzdolabı :wink: bu yöntemle zencefilli gazoz da yapmıştım, bakalım neler olacak :grinning:

3 Beğeni

Forumun minimum kaakter limiti olmasa tek kelimeyle anlatırdım:

Yıkılıyo!

2 Beğeni

Sabah baktığımda pet şişeler taş gibi olmuştu, 18 saat gazlanma için yeterli olmuş. ben de hemen dolaba koydum. Şimdi de mideye indirdim. Çok şahane olmuş, kesin bilgidir yayalım :grinning:

9 Beğeni

Güzel;) benim ginger ale atom bombası oldu. Açar açmaz yarısından fazlasını kaybediyorum ama kalan epey leziz.

1 Beğeni

Çok gazlanmış demek ki :frowning: havalar sıcak gidiyor, karpuz sodası da 18 saatte oldu

1 Beğeni

Evet. Takip etmedim de 24 saat bekledimm ( tamam unuttum :sweat_smile::sweat_smile: ) dolapta bile iflah olmamış. Dün açtım tam bir görsel şölen. :slight_smile: bir de mutfak temizliği :joy::joy:

1 Beğeni

Buzluğa alın biraz, donmadan açmayı deneyin

2 Beğeni

Bu konudaki endişe, yorum ve uyarılarımı paylaşmıştım bir ara.
Bizde de fena olmuştu. Hatta o deneyimin devamında bu işlerde cam şişe kullanmamaya karar verdim.
Bu tarifi de deneyeceğim ilk fırsatta. Hem şampanya mayasını kullanma fırsatı bulduğum için mutlu oluyorum hem de çok canımı çektirttiniz.

2 Beğeni

Bunun birasini yapmak lazim :thinking::thinking::thinking:

Ben sanki birileri yapmıştı gibi hatırlıyorum…
Subliminal mesajlar mı var burada yoksa?

1 Beğeni

Nanelisi yapilmadi :hugs::hugs::hugs:

1 Beğeni

Oh… karıştırmışım demek ki ben. :slight_smile:

2 Beğeni