K-97 için sıcaklık önerisi?

Yapacağım ilk TT için ikiyr böleyim, bir kovayı K-97 bir kovayı da M-54 yapayım diyorum…
Ne dersiniz sıcaklık ne olmalı?

Fermentis bu maya için ideal sıcaklığı 15-20 °C aralığında veriyor. Ortalama 16 °C sıcaklıkta çok iyi sonuç aldım.

2 Likes

18 derecede bile iyi iş yapıyormuş diye duydum… Ben 17 yapacağım, ortasını bulalım:) Aynı dolapta ve dolayısıyla aynı sıcaklıkta M54 de deneyeceğim…bakalım farkına…

1 Like

K97 şu ana kadar 10 dan fazla kurulum yaptım.

K97 için mutlaka 20 C altında bir ortam gerekli.
16C altına hiç inmedim.

20 C üzerinde kova taşma yapabilir.
Malum k97 aynı zamanda hem normal hem buğday mayasıdır.

Bu nedenle kışın kalorifer yanmayan ortamda kullanıyorum. Elimdeki son buzdolabında ve sonbaharı bekliyor.:blush:

4 Likes

20 derecede hafif meyvemsi, standart ale yani. 16-18 derce güzel fermentis mayalasrına. S-33 16 derece civarı bildiğin lager oluyor.

3 Likes

17 derecede karar kıldım. Sizlerle paylaşırım sonucu.

1 Like

Ortam 17 C ideal olur. Çünkü kova kendisi ilk 36 saat yoğun maya faaliyeti nedeniyle 2-3 C ısınıyor.
Kova geçici de olsa 19-20 yi görecektir.

Mayanın ideal çalışma aralığı 15-20 ve bunun da ortası da 17-18 idealdir.

2 Likes

Zaten benim de bahsettiğim kova içi sıcaklık. Fermantasyon başında ortamı 17 dereceye ayarlıyorum. İlk fokurtuyu duyar duymaz 16 dereceye indiriyorum, 3-4 günden sonra 18 de sabitliyorum. Bu Ale biralar için.
Bu durumda ortam sıcaklığınıilk 3-4 gün 14 derece civarında tutacağım gibi görünüyor.
Buradan herkese bir hatırlatma yapalım. Ortam sıcaklığı fermantasyon sıcaklığı anlamında gelmez. Kova hele başında mutlaka 2-4 derece arası daha sıcaktır. Örneğin fermantasyonu 20 derecede yapmak istiyorsanız ortam sıcaklığının 17-18 derece olması gerekir…

5 Likes

@Antinkuntin oldukça zaman geçmiş ama bu karşılaştırma da sonuç nasıl olmuştu.

Vallahi başka yerde yazdım sanırım ama çok gerilerde kaldı herhalde…
Düşük sıcaklıkta Marzen Lager yaptım M54 ile… Bence çok güzel bira oldu, onun üzerine 4 kere daha yaptım aynı biradan.
Aldığım yorumlar da son derece iyiydi… @wildtrak mayayı 9 derecelerde denedi, o da çok memnun kaldı…

3 Likes