Jet 30 Deneyimler / Tavsiyeler

Jet 30 kullanıcıları tecrübelerini ve önerilerini bu başlık altında paylaşabilirler.

3 Beğeni

Ben baslayayim, temmuz gibi almistim sanirim o zamandan beri bi 20 batch kaynatmisimdir. Alet bi e-biab unitesinden beklenen her seyi veriyo. Arkadasimin grainfatheri ile yanyana koydugum zaman atla deve bi fark yok fonksiyonelite olarak ama grainfather daha kaliteli tabi ki jet30 yaninda cin mali kaliyo.

4 Beğeni

Tahıl sepetinin altına herhangi bir farklı uygulama yapıyor musunuz? Ne bileyim, tül falan koyuyor musunuz?

Isıtma ve kaynatma için kaç watt kullanıyorsunuz?

Soğutma sırasında pompa kullanıyor musunuz?

Mercedes daha kalitelidir ama Chery’de sizi istediğiniz yere götürüyor. Amaç bira yapmak ise bence Jet 30 fiyat kalite açısından en uygunu.

Jet 30 aldığınızda başlangıçta hiç bir ilave şey kullanmadan (alt eleğe tül ilave etmek gibi) bira yapmaya başlıyorsunuz ama zaman içinde bazı şeyleri deneyerek daha iyi olduğunu gördüğünüzde bunları uygulamaya başlıyorsunuz. Müsait olduğumda 1-2 öneri yapacağım.

4 Beğeni

Kısıtlı Bulldog tecrübeme istinaden…

Sade su ısıtırken —> pompa + en yüksek güç
Mayşeleme esnasında —> *pompa + en düşüğe yakın güç

• tahılı suyla buluşturunca cihazı kapatıp 10-15 dakika gibi tahılın oturmasını bekledikten sonra hem cihazı hem de pompayı çalıştırmak daha sağlıklı sonuç veriyor.
    Kaynatma esnasında —> Deli kaynama istemiyorsan ortalama bir güç.

Soğutmada pompayı hiç denemedim. Mantıken daha homojen bir soğuma sağlayabilir ama enfeksiyona da davetmiş gibi gözüküyor.

1 Beğeni

Merhabalar
Aranıza yeni katıldım. Türkiye’ de ev biracılığın önünü açan neredeyse tek özgür kaynak bu girişimin mimarlarını kutluyorum öncelikle. 2 yıldır ev biracılığı yapıyorum. 8 aydır Jet 30 kullanıyorum. İyi bir değirmenle birlikte kullanıldığında, hedeflenen verimi yakalıyorsunuz. Şerbetçiotu sepeti dışında herhangi bir ek ekipman kullanmıyorum. 1800w da mayşeleme, 1900w da kaynatma yapıyorum. Soğutmada yalnızca serpantin kullanıyorum. Kaynama sonunda dipte biriken tortu nedeniyle, pompa tıkanabilir düşüncesiyle hiç pompayı çalıştırmadım soğutmada. Bulunduğunuz rakımdaki kaynama sıcaklığı için kalıcı bir kalibrasyonu yok. Program yaparken boiling seçerseniz kaynama başladığında her seferinde kalibrasyon yapılıyor, ya da boiling yerine kaynama sıcaklığını girmelisiniz boil aşamasına. Web sitesinde belirtildiği gibi şerbetçiotu zamanlalarını kademeli mayşeleme ile birlikte programlaya mıyorsunuz. Diğer makinelere göre nasıldır bilmiyorum ama fiyatına göre iyi iş çıkarıyor gibi. Selamlar.

7 Beğeni

Temizlik konusunda pratik önerileri olan?
Temizliği nasıl yapmayı önerirsiniz?

Alentironik kısma su kaçırma :slight_smile:

Pompayı mutlaka çok iyi temizle. (pompasını görmedim detay veremem)

1 Beğeni

Sepeti oldugu gibi kullaniyorum herhangi bi ekleme yapmadim. 2000 wattin uzerine cikmiyorum isitirken kaynatirken vs. Sogutmada pompa duruma gore kullaniyorum, whirlpoolda hep kullaniyorum. Bazuka filtreyi bi kere takmayi unuttuktan sonra baya baya biraktim kullanmayi.

Pompanin ic kismini olabildigince temizleyebilmek icin 5 litre kadar sicak musluk suyuna pbw ekleyip biraz donduruyorum, sungerle temizliyorum kenarlarini falan sonra da bi 5-10 litre temiz su dondurerek duruluyorum.

2 Beğeni

Peki sepeti yağmurlama için kaldırdığınızda, istediğiniz hacme ulaştığını nasıl anlıyor ya da hedef kaynama hacmini nasıl ayarlıyorsunuz?

Tecrubeyle genelde ama isik tutarak hacmi gormek de mumkun sepetin kenarindan

2 Beğeni

Bilgiyi paylaşmış olmak açısından yazayım, dün gördüm.
Musluğun ucuna şeffaf bir hortum bağlayıp bir iple kazanın üst hizasına bağlarsanız, hortumun içindeki sıvı kazandaki suyla aynı hizada olacaktır ve böylece ne kadar dolu olduğunu da görmek mümkün olur. :slight_smile:

Şaşırtmacalı soru sormuştum yani… :smiley:

3 Beğeni

Bir iki tavsiyede bulunayım Jet 30 için.

1- Alttaki elekten biraz daha büyük bir voila tül parçasını alttaki eleğin alt kısmından sararak bu şekilde mayşeleme yaparsanız daha iyi süzme yapıyor. Eleğin deliğinden geçebilen büyükçe parçalar tüle takılıyor. Tülün pompa debisine bir etkisi olduğunu görmedim. 2 adet tül kullanarak denediğimde mayşe debisi etkilendi ve kazanda neredeyse taşma meydana geldi ve pompa debisini kısmak zorunda kaldım. 2 adet tüle gerek yok, 1 adet yetiyor. Alt elekte tül kullandığınızda mayşeye daha az posa geçiyor ve kazanın neredeyse tamamını musluktan kovaya aktarabiliyorsunuz. Tülü alt eleğe dikmiyorum, iple bağlamıyorum, sadece alt elekten biraz büyükçe tülün üzerine alt eleği koyup, dışardaki tülü içeri kıvırıp sepete üstten o şekilde yerleştiriyorum.

2- Jet 30’u kullanmadan önce ve kullandıktan sonra kazana bir miktar su koyup 5 dakika pompayı boşta çalıştırıyorum. Özellikle bira yapımına başlamadan önce pompanın devir daim yaptığını görmeniz gerekiyor. Aksi halde içinde mayşe varken tekrar çalıştırmakta zorlanabilirsiniz. Mayşeyi pompa ile devirdaim ederken pompa kanatlarına şeker yapışıyor ve soğuduğunda pompa kanatları yapışıp kalıyor ve pompa çalışmıyor. Bu durumda su kaynatıp üstten akıtırsanız pompa kanatlarındaki yapışmayı eritebilirsiniz. Bira yapımına başlamadan önce mutlaka pompanın çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz, çalışmazsa sıcak su ile yapışmayı eritmelisiniz. Ben 15. batch’ten sonra bu problemle karşılaştım ve üstten sıcak su akıtarak problemi çözdüm.

3- Kaynatma ve soğutma esnasında kesinlikle pompayı çalıştırmıyorum.

4- Mayşeleme esnasında 1900 veya 2000 W. güç kullanıyorum. Kaynatma esnasında 2000 - 2200 W arasında bir değerde kullanıyorum. Kaynatma esnasındaki Watt gücü ne kadar yüksek olursa ona göre daha fazla buharlaşma oluyor.

5- Benim Jet 30 da bir problem var. Çok kademeli programlamaya geçtiğimde üçüncü kademede sıcaklık düğmesini tıkladığımda direk “Boiling” yazısı çıkıyor ve sıcaklığı değiştiremiyorum. Çözümü şöyle buldum: Üçüncü kademede en son ayarı sıcaklık yaptığımda sıcaklık yine “Boiling” çıkıyor ama sıcaklığı düşürebiliyorum ve sonraki kademelerde problem olmuyor.

6- Her kullanmadan sonra kazanı biraz suyla doldurup kazan içini ve özellikle dip kısmını plastik bulaşık teli ile temizlemek gerek. Ve her kullanımdan önce mutlaka biraz su doldurup pompayı çalıştırmak gerek. Çünkü pompa içinde kalan nem göremeseniz bile küflenme yapmış olabilir.

5 Beğeni

Bende de 3. Kademede boiling cikiyor ama ben istedigim sicakliga dusurebiliyorum. Yazilimsal bir sorun mu acaba sizinki?

Yazılımsal bir sorun sanırım ama dedim ya çözümü buldum. Sıcaklığı en sona aldığımda “Boiling” yazıyor ama sıcaklığı değiştirebiliyorum. En sona bırakmazsam sıcaklığı değiştirmek mümkün olmuyor.

Bir fikir danışmak istiyorum sizlere:

Ben voila tülden irili ufaklı torbalar diktirmiştim. Yapım aşamasında kullanacağım şerbetçi otlarını torbalara içlerine ağırlıkta koyarak koyuyorum ve ağızlarına dikiş ipliği ile düğüm atıyorum, zamanı gelince kaynayan kazana torbaları atıyorum. Soğutma sonunda torbaları sıkarak dışarı çıkarıyorum. Aslında torbasız kazan içine atmak isterim ama bazuka filtreden geçip kovaya ot tortularının karışmasını istemiyorum.

Şimdi geleyim düşündüğüm şeye: Ben madem sepetin alt eleğine voila tül sarıp mayşeleme yapıyorum. Acaba kaynatmaya başlamadan önce sepetteki maltı boşaltıp sepeti, alt eleği ve voila tül parçayı temizleyip tülü yeniden alt eleğe geçirip sepeti kovaya yerleştirip öyle kaynatmaya başlasam ve sırası gelen şerbetçi otlarını doğrudan kazana atsam diyorum. Hatta 2 adet tül sararsam alt eleğe daha etkili olur. Sonuç olarak alt eleğin altında 2 adet tül engel var ve pompa çalışmıyor, sadece kaynatma olacak. Soğutma esnasında serpantini ya sepeti çıkarmadan kazana koyacağım veya sepeti çıkarıp öyle koyacağım.

Acaba bunu deneyen oldu mu?

Ben yaklaşık bir aydır jet30 kullanıyorum, çok tecrübeli olduğumu söyleyemem ama tecrübemizi paylaşabilirim :slight_smile: Biz en az iki kişi oluyoruz bira yaparken, ilk suyu koymamızla temizliğin bitmesi arası 6 - 8 saat arası değişiyor. Tek başına yapması muhtemelen biraz daha uzun vakit alır.
Yapılabilecek bütün acemi hatalarını yapmamıza ve sürecin büyük kısmında sarhoş olmamıza rağmen henüz bi’ sıkıntıyla karşılaşmış değiliz :slight_smile: Temizliği gözünüzde büyütmeyin, şerbete değen bütün yüzeyleri pbw-su yapıp, kazanın içini süngerlemek kadar kolay, iki kişi 20 dakika içinde bitiyor.
Kazanın kendi hacim çizgileri yanıltıcı oldu ama bir iki sefer sonra alıştık. 6 kg üzeri malt koyduğumuzda verim azaldı ve yağmurlama zorlaştı, tavsiyem reçeteleri 4-5 kg arasında tutmak yönünde.
Su ısıtma ve kaynatmada 2100-2200 arası, mayşelemede 1800-1900 watt güçte kullanıyorum. Soğutmayı serpantinle yapıyorum, şehir şebekesi geçen pazar 11 dereceydi ve yarım saat kadar sürdü soğutması. Soğuturken çıkan sıcak suyu bi kovaya alıp, temizlerken kullanıyorum.
Tahıl sepetinin sağladığı filtreleme şimdiye kadar beni tatmin etti bu yüzden tül kullanmayı düşünmedim. Maltı çok ince kırdığımızda dahi kazanın dibinde çok fazla tortu kalmamıştı.
Eh, biraz dibi tutmuştu ama pbw ve sıcak suyla bikaç dakika süngerle halloldu o da :smile:
Makineyi çok sınırlarda kullanmadan ortalama 5 kilo malt ile 20-23 litre arası son ürünü kovaya alıyoruz.
Ha bir de, pompayı neredeyse her aşamada farklı ayarlarda kullanıyorum ama bunu doğru bildiğim için değil, devirdaim fikrini sevdiğim için yapıyorum :smiley:

4 Beğeni

Peki ya vorlauf?
Vorlauf yapan var mı?

6-8 cok be zamanla hizlanirsiniz, yaparken cok icmeyin bence sicak/kaynayan seylerle oynarken riskli bence :smiley:
@BoBo abi ben arada bir yapiyorum ama bi ise yaradigina da pek inanmiyorum acikcasi ama ben yagmurlamayi da soguk yapiyorum o yuzden geleneksel tekniklerdek uzagim biraz

3 Beğeni

Yağmurlamayı ben de soğuk yapacağım Mert. Ne de olsa yağmur da soğuk yağıyor.

2 Beğeni