iSpindel yapımında ilk adımlar

iSpindel’ i bilen biliyor ama hiç bilmeyenler için, çokta teknik detaya girmeden, anlatmakta fayda var.
iSpindel aslında piyasada “TILT™ HYDROMETER AND THERMOMETER” adı ile satışa sürülen sıvıların yoğunluğunu ve sıcaklığını sürekli olarak takip etme imkanı sağlayan cihazın KY - Kendin Yap (DIY - Do It Yourself) versiyonudur. Cihazın 135$ olması ve kargo ücretlerinin afaki artışları (yaklaşık 40$-50$) gözönüne alındığında kendin yap projeler ön plana çıkıyor. Daha detaylı ve faydalı bilgi iSpindel’in resmi sitesinde mevcuttur.

Bu aşamada birçok KY proje mevcut. Kendinize en uygun yöntemi biraz araştırma yaparak belirleyebilirsiniz. Bunların detaylarına girmeyeceğim, Kendi seçtiğim projeden bahsedeceğim sadece. Ancak bu projenin en doğru ya da en iyi olduğu iddasında değilim.

iSpindel vb cihazların çalışma prensibinden kısaca bahsettmek gerekirse; sıvıların kaldırma kuvveti ve bu kuvvetin sıvının yoğunluğu ile direk bağlı olmasına dayanıyor. Yoğunluk düştükçe sıvı içindeki iSpindel daha fazla batıyor ve yüzme açısı da değişiyor. İşte bu noktada değişen açı ölçülerek o anki yoğunluk hesaplanıyor. Gemi veya yat işleri ile uğraşanlar varsa aranızda bu konulara fazlasıyla hakimdir.

iSpindel KY projesi için üç yöntem ön plana çıkıyor bence;

• İlk yöntem; tüm parçaların tek tek toplanarak montajının kendiniz tarafından yapılması. En çok uğraştıran yöntem ama en uygun maliyetle projeyi bitirebilirsiniz.
  • İkinci yöntem; ben parçalar ile tek tek uğraşamam derseniz, paket halinde alıp montajını kendiniz yapailirsiniz. Birinci yöntemden pahalı üçüncü yöntemden ise daha ucuza olacaktır.
  • Son yöntem ise, pek KY projesi olmuyor ama, tamem montajı, kalibrasyonu yapılmış olarak satın almak. Orjinalinden daha ucuza gelecektir ancak KY projesinden daha pahalı olacaktır.

Ben ilk yöntem üzerinden uygulama yapmaya çalışıyorum. Bu kapsamda parçaları toplamaya başladım. Bu aşamada belirtmek istediğim, KY projesini seçerken, baskılı devre kartı kullanan projelere yöneldim. Birde devre kartı yerine 3D yazıcılar ile oluşturulan plastik malzeme üzerine montaj yöntemini kullanan (iSpindelin resmi sitesindeki gibi) projeler mevcut. Plastik versiyonun görüntüsünü sevmediğim için ve baskılı devre üzerine yapılan montajın daha sağlam olacağını düşünerek seçim yapmıştım. Ancak plastik versiyonu ile daha uyguna yapabilirsiniz. Tercih size kalmış.

Benim kullandığım KY projesi Joey Joe Joe Jr tarafından hazırlanan projedir. Linkten konu hakkında parça listesi ve amazon/eBay linkleri, montaj/kalibrayon videoları vs detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu noktada en büyük sıkıntı özellikle eBay’da PayPal harici ödeme yöntemi kabul edilmemesi. Ayrıca son zamanlarda artan kargo ücretleri de işin biraz tadını kaçırıyor.

Baskılı devre kartı için yukarıdaki KY projesinde belirtilen şekilde PCBway.com üzerinden kayıt olup sipariş verebilirsiniz. Güncel PCB (Printed Circuit Board - baskılı devre kartı) verisiyonu 2.69. Ben 2.1 versiyonundan 5 adet almıştım, dün 2.69 versiyonundan da 5 adet sipariş verdim. Bu arada en az 5 adet alabiliyorsunuz. Belirtilene göre iki versiyon arasındaki en büyük fark, 2.69 da ek lehim yerleri eklenmiş ve bu yerlere yapılacak lehim ile kalibrayon yapabiliyorsunuz. Diğer versiyonda kalibrasyon için silikon veya yapıştırıcı vasıtası ile ağırlik ekleyip kalibrasyon yapabiliyorsunuz. Gerçi sitede pil en alt noktaya monte edildiğinde kalibrasyon için ek ağırlığa gerek kalmadığı belirtilmiş. Tabi bu kullanacağınız malzemelere göre (özellikle pil) değişeceği için her cihazın kalibrasyon ihtiyacı değişecektir. Bunu yapınca göreceğiz. Saf suda 25 derece ile yüzmesi gerekiyor cihazın.

Parçalardan en zorlayıcı olanı PET kapsül diyebilirim. eBay’ dan alamıyorsunuz (PayPal yüzünden), burada da bulmakta çok zor, en azından ben bulamadım. Yurtdışındaki bir arkadaşım aracılığı ile çözmeye çalışıyorum. Bu arada nedense aliexpresste bile yok bu kapsüller. Umarım hallolur yoksa tüm parçalar elimde kalacak.

İkinci bulması sıkıntılı olan parça pil yuvası. Uygun model pil yuvasını çoğu yerde bulamıyorsunuz ya da stokları bitmiş oluyor. Belki bu aliexpress üzerinden alınabilir.

Wemos, ivme/açı ölçer, pil şarj devresi vs diğer parçaları hobi elektroniği satan yerlerden bulmak mümkün.

Şimdilik burada bitireyim, gelişmeler oldukça buradan yazacağım.

0. Giriş (Buradasınız)
1. Bölüm - Parça listesi - Mesaj no: 116
2. Bölüm - Montaj ve yazılım kurulması
3. Ayarlar ve kalibrasyon (Yakında)

selamlar

25 Beğeni

Olayın ekonomik boyutundan bağımsız olarak diy kültürü ve projelerle uğraşmak ayrı bir keyif. Neredeyse bir yıldır atölyemden uzak kaldığım için daha bir keyifle takip edeceğim.

Bu kadar araştırıp ölçüp biçip girmişsiniz ama hatırlatayım yinede, online hizmet veren elektronikçilere mail atıp sorun olmadı belki yönlendirirler pil yuvası için, ben hem yerlerinden hem online alışveriş yaptım bu dükkanlardan bazılarıyla, genelde yardımcı olmaya çalışıyorlar. İlk aklıma gelenler direnç net ve robotekno.

3 Beğeni

Emeğine sağlık.
Konunun takibinde olacağım. Birkaç arkadaş biz de yapalım diye konuştuk ama gözümüz korktu. Konuyu ilerletmeye devam edersen çok değerli bir bilgi kaynağı olur.

2 Beğeni

Bir ara söylediğim gibi ben bira yapmaktan daha ziyede bira için sistem ve ekipman yapmayı daha çok seviyorum heralde, içimdeki KY sevgisini durduramıyorum :slight_smile:

Buarada pil yuvası işini çözdüm galiba. Siparişi geçtim, gelir umarım. İlk defa bu siteden alışveriş yapıyorum. Şimdi sıra PET kapsülde…

Bu arada parçaları tek tek toplayınca her biri için ayrı kargo ücreti ödemek de canımı biraz sıkıyor ama başka çare yok şimdilik.

1 Beğeni

Evet onun için me yazık ki benim de aklıma gelen bir çözüm olmadı.

Kesinlikle, “sometimes journey beats the destination” diyor ya ecnebiler, kesinlikle olay orda. Ama en büyük düşmanı üşengeçlik :grinning: bir çeşit akıllı ışıklandırma ve otomasyon sistemi kurmayı hedefliyorum salona, fakat üşengeçlikten apliklerivdahi takmadım ne zamandır :see_no_evil:

Bu her türkü alışverişimde geçerli benim de. Hele yurtdışı siparişleri (covid yüzünden gelen giden de pek kalmadı) can sıkıyor. Ödeme sayfasında böyleyim :joy:

1 Beğeni

Buraya ekleme yapayım ben de. Kullananların yazdığı deneyimlerine istinaden fermentasyonun başlangıcında OG grafiği yükselme eğilimine giriyor. Bunun nedeni ise krausenin bu dijital yoğunluk ölçeri yukarı taşıması imiş.

2 Beğeni

Sizin söylediğinizi destekler bir grafik sanırım aşağıdaki

2 Beğeni

Pet kapsül hakkında şunu söyleyebilirim, sanırım bu kapsüller pet şişe ile üretim yapan meşrubat üretim yerlerine ısıtılıp şişirilerek normal pet şişe haline getirilen pet şişe preformlarına benziyor. Türkiye’de üretimini yapıp satanlar var, büyük ihtimalle İstanbul’da perakende satış yapılan bir yer bulunabilir.

Makineci arkadaşım 10 yıl önce falan bana da vermişti onlardan ama üflenmeden önceki halleri buğuluydu. Bu proje için hem boyut olarak hemde şeffaf olarak bulunabilir mi bilemiyorum.

Benim de elime geçti bunlardan bir tane bendeki pırıl pırıl, üretilecek şişenin nevine göre yapısı değişiyordur bence. Aslında şefaf olması çok gerekmiyor gibi.

Aslında 50 kuruş bile değildir fiyatı ama toplu satılan bir ürün, gidip üretimhanesinden veya meşrubat, sıvı yağ vb. ambalajlanan bir yerden temin etmek etmek gerekebilir.

Evet, pet şişe üretimi yapan firmalar üretebiliyor. Ancak 3-5 tane almak pek mümkün görünmüyor. Tek tek dolaşmak lazım ama maalesef o kadar vakit yok.
Aslında bu tüpleri outdoor sporları yapan/düzenleyen (Geocaching) firmalar da kullanıyor. İçene GPS vericisi koyup lokasyon bulma gibi oyunlarda kullanılıyor. İmkanı olan varsa onlarda da bir soruşturabilir. Mutlaka bir yerlerde vardır ama uğraşıp aramak lazım. Bir de tabi bizim kartın ve parçaların girebileceği kadar içi ölçülerinin uyumlu olması gerek.

Selamlar. Güzel bir girişim olacak gibi görünüyor. Aslında toplu satın alma etkinlikleri kapsamında ilgilenen arkadaşlar parçaları topluca alıp en azından kargo masrafı ve zamandan tasarruf edebilir.

Bu arada sanırım bluetooth üzerinden iletişim kurulacak diye tahmin ediyorum. Acaba benim gibi çelik süt güğümü kullananlar için sorun olur mu bu durum?

1 Beğeni

Sistem WIFI - kablosuz ağ üzerinden internete ve Bulut server’a bağlanıyor. Bu arayüz ile cep telefonu tablet vs ile görüntüleme yapabiliyorsunuz. Ayrıca carftbeerpi, brewfather, grainfather, brewfriend gibi uygulama ve sistemlerle entegre olabiliyor.
Bende paslanmaz çelik fermenter kullanıyorum. Sinyal ile ilgili sıkıntı olabilir, eğer modem uzakta ise. Ama bunu da tekrarlayıcılar veya sinyal güçlendiriciler ile halledebiliriz diye düşünüyorum. Öncelik tabi modemi yaklaştırmakta olmak üzere.

1 Beğeni

Bu arada toplu alım için, sonuçtan emin olamadığım için teklifte bulunamadım. Gerçi toplamda 10 adet için malzemeleri topluyorum. ilk elin günahı olamaz diyerek bir kaç tane fire verebilirim düşüncesi ile. Eğer talep olursa bir kısmını belki satışa sunabilirim. Tabi sonuç başarılı olursa. Duruma ve talebe göre toplu sipariş verebiliriz.

Çalışan bir sistem olursa ben satınalmaya varım. Elde gereken elektronik ve diğer plastik parçalar, levye ve lehim teli ile bu iş olur kanaatindeyim.

Tilt’e 135 USD vermeyelim.

1 Beğeni

@Alpayc Çok bilgilendirici ve heveslendirici bir yazı olmuş.İnsanın yapası geliyor resmen.Elinize emeğinize sağlık.

1 Beğeni

Selamlar, bende 4-5 ay önce bu projeyi yapmak için kolları sıvamıştım ve aliexpressten elektronik bileşenlerin siparişini vermiştim fakat malzemeler bir türlü bana ulaşmamıştı. O ara bende pet preform için araştırmaya girmiştim, birkaç üreticiye mail attım ve biri döndü. Malzemenin detayları ve standartları hakkında çok fikrim olmadığından mailde pek detay belirtememiştim ücretsiz olarak 3-4 farklı boyutta plastik göndermişlerdi ama internette gördüğümüz formların dışında hepsinin alt kısımları dar boyun kısımları genişti ve proje için çok uygun değildi. Durumlar böyle olunca bende projeyi askıya aldım ama preform için türkiyede birçok üretici var, firmalara numune amaçlı mail atarak biraz daha detay belirterek belki temin edebilirsiniz.

4 Beğeni

Dış pet tüp ayarladım ben 20adet gelecek. 5 litrelik su şişesinin şişirilmemiş hali.

2 Beğeni

iç çapı ve yüksekliği nedir, biliyor musunuz?

Benim y.dışındaki arkadaşta sipariş vermiş, kendisine gelince gönderecek bana, ama nerden baksanız 2 ayı bulabilir :frowning: