Irish moss (Deniz Kadayıfı)

Elimde bir miktar irish moss kaldı. Bu ürünün bir saklama koşulu var mı? @ers

1 Beğeni

Emin değilim ama ben kavanoza koydum öylece duruyor. Geçen birada kullandım iş yaptı :stuck_out_tongue:

Ben buzluğa koydum ama bi şey bildiğimden değil.

1 Beğeni

Ne işe yarıyor bu İrlanda yosunu?

Tamtahil yaparken kaynama sırasında ekleniyor proteinleri bir araya toplayip cokmesini sagliyor boylece soguk bulanikliligini onluyor. Bir nevi berraklastirici

1 Beğeni

Ben normal buzdolabı rafında hava almayacak küçük bir kap içinde saklıyorum.

İrish moss bende kullanıyorum etkisi var kesinlikle fakat katmadan önce koklamamak lazım epey kötü bir kokusu var :slight_smile:

Deniz kadayıfı tıpkı saç yumuşatıcı kremler gibi tamamen zıt kutuplar çeker, eş kutuplar iter prensibiyle iş görüyor. Saklama koşulları hiç kritik değil. Herhangi bir baharat gibi davranın yeter.

3 Beğeni

İlk defa kullandığım ırish Moss müthiş bir berraklık elde etmemi sağladı. Kitlerde bile bu kadarını ender gördüm, yalnız dipte normalin iki katı bir tortuyu şilşeleyemedim.

6 Beğeni

Görevi o zaten. (yirmi karaktere ilk kez yakalandım :stuck_out_tongue: )

2 Beğeni

İrish moss kullanılırken herhangi bir işlem yapılıyor mu yoksa doğrudan atılıyor mu?

doğrudan atılabilir, şot torbasıyla da attım sıkıntı yok, proteinler çöküyor.

unutmadan, kaynatmanın son 15 dk sında kullanmak gerekiyor.

3 Beğeni

Ve @menegin e ilave olarak 25 litreye yaklaşık 5 veya 6 gr civarı yeterli @guducu

3 Beğeni

kuru bir şekilde istediğiniz kadar saklayabilirsiniz.

Bu gun kozyatagi baharatcisina gidip almaya niyetlendim ama daha once gordugum gorsellerden oldukca acik renk te görünce emin olamadım almadım.

Sotlar icin zafer dogandan sot suzgeci aldim onu kullaniyorum kaynamanin sonlarina dogru proteinler suzgecin deliklerini neredeyse tıkıyor bu noktada irish moss’u suzgece mi atmali yoksa direk kazan icine mi?

Ben doğrudan attım zaten 5 gr belli belirsiz, ama etkisi inanılmaz daha önce yaptığım iki tam tahıl lager şu an o kadar bulanık ki keşke daha önce kullansaydım

1 Beğeni

yukarda @guducu beyinde bahsettiği bu tipte deniz kadayıfı kullanan oldu mu acaba? 100grı 30küsür liraya buldum da işe yarar mı emin olamadım.

Benim sorduğum dükkan da kilosu 600 tl idi emin olamadığım için almamıştım.

Bana bu şekilde tek parça geldi.
Var mı bu şekilde alıp bıçakla kıyarak kullanan aramızda ?