Inkbird termostat hakkında

Arno inkbird 10a 2200watın üstüne çıkma.

Elektrik işlerine kafam basmıyor ya. 22lik remta var bende, 2200 wat. Bununla birlikte kullanmamda bir sorun yok o halde?

2200w , 220 v yaklaşık olarak 10 amper akım çekecektir. Aldığınız ürünün açıklamasında Max çalışacağı amper bilgisi vardır. Çok yüksek ihtimalle 15-20 amper aralığında çalışıyordur. Sorun çıkmaz yani o kazanla.

Sanırım üzülmeliyim? Max 10 A diyor? Gerçi 2200W ok demiş ama?

çok sınır bir değer hocam, güç çıkışına 10a’lık bir sigorta koyarsanız sorun olmayabilir; ama röleler erime gibi sorun da çıkarabilir ne olur ne olmaz siz inkbird’in ya dc çıkışlısına bakın ya da ac giriş ac çıkışlı ssr bakabilirsiniz. Normalde standart tipte diyebileceğimiz ssr’lar dc-ac oluyor mesela. Onu da bulamazsanız pid, en kötü dc çıkışlı stc alıp normal bi ssr ile amper kaygısı olmadan rahatça kullanabılırsınız. ac-ac ssrlar’a şunu örnek verebilirim; https://www.aliexpress.com/item/32846658289.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.18731dd2wj4gxQ&algo_pvid=be1c1d44-c19b-4f62-8557-5d3242efe83f&algo_expid=be1c1d44-c19b-4f62-8557-5d3242efe83f-3&btsid=2b11826f-517f-4dd1-ae8d-d0cff31fbf3a&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchweb201603_55
yalnız ssr alırsanız mutlaka yanında sogutucu da alın, diğer türlü ilk kullanımda bile içindeki kontakları eriyebiliyor.

1 Like

Şimdi kontrol ettim, benim remta kemdi iddiasına göre 10A ile çalışıyor. Bahsettiğiniz mesele bana biraz yabancı ama araştırıp öğreneceğiz mecbur :slight_smile:

Cok zor seyler degil hocam ogrenirsiniz. Biz de elimizden geldigince yardimci olmaya calisiriz her zaman.

1 Like

2200w gücünde 220v ile çalışırsa 10 amper akım ceker bunda bir sıkıntı yok. Lakin inkbird tam sınırı oluyor bu akım açıklamasina göre. Birde evinizde voltaj dalgalanması olursa salliyorum 210-220 arası gibi bir dalgalanma olursa 10.5 civarı amper çekecektir. Ev elektrikleri sabit 220v değil maalesef arada dalgalanmalar olur. Yani inkbird 15 amperlik olsaymis çok daha güzel olurmuş. Yani birşey olmayabilir ama riski var şu durumda. Bu arada ssr ve pid alırsanız inkbird ü boşuna almış olacaksınız.
İnkbird girisine 10a bir sigorta takip güvenle kullanabilirsiniz. Remta fazla akım çekecek olursa sigorta devreyi kesecektir, böylelikle inkbird zarar görmez. Şu durumda en mantıklı bu şekilde kullanabilirsiniz.

1 Like

Bunu sigortayla bir deneyelim madem :slight_smile: en kolayı bu olacak.

siz bilirsiniz ama ben olsam riske atmazdım sonucta ucuz bir alet değil inkbird. Röle erime yaparsa alet çöpe gidebilir, belki değiştirirsiniz ama tam olarak iç yapısını bilmediğim için değişir mi değişmez mi o konuda bir şey diyemiyorum. Ha taktığınız gibi direk bozulmayacaktır tabi ama %1 bile olsa risk risktir. Bence siz elektrikçiden kontaktör alın, suanki durum için en basit en ulaşılabilir çözüm bu gibi, ama ne için kullanacağınızı ilk önce söyleyin uygun olanı vardır umarım elinde, yine de fikir alın, kontaktörü nasıl baglayacağınızdan emin değilim çünkü inkbird için.

:slight_smile: bundan sonra kesin almadan her şeyi kontrol edeceğim. Üzücü oldu.

Google > kontaktör nedir? > enter

Zerre anlamıyorum. Keşke fen okusaydık :slight_smile:

Peki arkadaşlar, kazanın 2200 değil de 2000’le çalışmasını sağlayamaz miyiz? Bilmediğimden soruyorum:)

1 Like

Abi çok gerek yok sizin durumunuzda başka başka aletler almanıza, dediğim gibi 10 amperlik bir sigorta işinizi görecektir. Sanıyorum zaten o aletin içerisinde kendisine ait koruma devresi de mevcuttur. Sigorta bağlayıp güvenle kullanabilirsiniz. Kontaktordur şudur budur inkbird ü amacından çıkarır zaten. Bu alet komplike bunları içinde sunan bir alet. Ve dediğim gibi illaki kendi koruma devresi mevcuttur zaten o aletde , sigortaya bile gerek olmayabilir. Sağlam olsun tak bir sigorta kullan gönül rahatlığıyla.

Pidlerde bu ozellik var, akimi sinirlandirabiliyorsunuz mesela %10 gucte calissin %20 gucte calissin gibi, ben raspberry kullaniyorum ssr ile sürdüm mecbur. Pid ozelligi de oldugu icin gucu ayarlayabiliyorum ama sanirim inkbird icin boyle bir ayar yok eger kitapcigindan bahsetmiyorsa. Blackroadin dedigi gibi, belki bir sey olmayacaktir. %1 bile olsa olasilik olasiliktir oladabilir, isi saglama almak acisindan soyledim sonucta ucuz bi alet degil inkbird, 30 40 liralik ssr masrafi icin 200liralik aleti riske atmam sahsen, belki risk bile denemez ama riskcik diyelim :upside_down_face: siz bilirsiniz netice karar sizin hocam. Ha bir de alet yanip tutusmaz hocam korkmayin, en fazla rolesi erir alir iki role takarsiniz ama ic yapisini bilmedigimden degistirilebilir mi onu da bilemiyorum boyle bi durumda.

1 Like

Yahu bu devrede ssr bir işe yaramayacaktır, ssr i inkbird e bağlayıp kontaklama yaptıramaz. Ssr kontak rolesi Max 40volt la çalışır. Kontak anahtari için voltaj sorunu yok. Ama kontaklayabilmesi için doğru akım Max 40 v lazım. Bu durumda inkbird+trafo+bir yığın kablo şu bu yapılması lazım. Başka alternatif akımla çalışan kontaklarda vardır illaki ama şu durumda çok gereksiz. Pid al ssr taka kadar gider o iş. o zaman da inkbird anlamini yitirir. Bişey olmaz o alete, illaki kendi koruması vardır zaten. Yoksa bile sigorta çözüm olacaktır. Adamın kafasını yeterince karistirdik zaten aldığına alacağına pişman olmuştur :roll_eyes: :smiley:. Abi sen tak sigortanı kullan :beers::beers:

1 Like

Tercih onun ben bir sey diyemem sadece ihtimalleri soyluyorum, ha illa oyle olcak degil tabi rahatca da kullanabilir. Sonra inkbird eridi diye baslik acilmasinin onune gecmeye calisiyorum bir nebze (burasi latife kismiydi) :blush: yalniz abi bahsettigin ac dc ssr icim gecerli, yukarida attigim ac ac ssr alirsa ac cikisli guc unitelerini de baglar cunku kontaklama araligi 80-380vac.

1 Like

Elbette vardır lakin bunların bir çoğu çakma ürünler üzerinde yazan değerler kesinlikle doğru değil. Bizzat fotek.com.tr den aldığım bilgiyi paylaşayım, Ali vb sitelerden alınan ürünlerin hepsi sahte diyor. Ben öğrenciyiz bir proje için lazım falan dedim fiyat olarak 5 tanesine 400 dedi, soğutucu ile birlikte. O da öğrenci olduğumuz içinmiş. Öteki türlü 150 lira istiyor arkadaş 1 ssr + soğutucuya. Esasen bizim Çin’den getirip kullandığımiz ürünlerde üzerinde yazan akım değerlerine göre çalışmıyor. Çinlinin merhametine bağlı tamamen. Orijinal ürün için linki de bırakayım.

1 Like

Valla ben uzerinde china yazan hicbir seye guvenmiyorum, onlardan da alsak sonucta china yazacak. Bozulursa bir tane daha alirim, hele bizim ulkedeki fiyatlar boyleyken vergisi neyse veiririm buradan bir tane sadece ssr alacagima 2 tane ssr ve 2 sogutucu alirim arti gumrukle bile daha ucuza gelir ki oyle de yaptim :upside_down_face: zaten bozulsa da mekanik bir kontagi olmadigi icin erime yapmiyor, birdaha calismama olarak bozulma belirtisini gosteriyor, akari yok kokari yok yani :grinning: dipnot: urunu onlardan alalim elin çançinçonundan almayalim diye de oyle demis olabilirler, adamlarin da gunahini almayalim tabi, ulkedeki malum esnaflar boyle dusunduruyor insana ister istemez. Dedigim gibi %1 bile olsa olabilme ihtimallerini soyledim tercih forumdaşimizin, diyerek daha fazla konuyu dagitmadan aranizdan ayriliyorum.

1 Like

Alacağıma pişman olmak üzereyim o başka da sizi okumak çok güzel :slight_smile:

IMG_20191201_011317

4 Likes

Fotek Tayvan mali, tr den fotek.com.tr den alınan ürünler Tayvan mali olarak geliyormuş. Evet bende Çin’den aldım elbette, lakin fotek marka değil, yorumlarda içini açıp içindeki transistörün gerçek amperajda olduğunu gösteren bir kaç manyak sayesinde güvenilir bulup aldim, ama sonuçta bilemeyiz elbette. Bu aletlerin içinde transistör var numaralarına göre amperajda çalışıyor Çinli 40 yazıp 10 luk transistör de koyabilir, 50 lik de. Bu arada bu aletler de gereğinden fazla akım çekerse erime yapabilir, yanabilir, yangına sebebiyet verebilir.

O zaman benimkileri iyiki fotek degil de jotta almisim :joy: