Huwa-San Hakkında

Vino’dan başlangıç seti icinde gelen huwa-san hakkında ne düşünüyorsunuz. Star-san dan daha uzun temas ile dezenfekte ettigi belirtiliyor. Her noktaya uzunca sure temas etme çok mümkün olamayabiliyor. Elimdekini kullanmalımıyım tedirgin olmadım desem yalan olur.

Kovayı suyla doldurup kullanırsanız her yerine temas ettirmeyi garanti etmiş olursunuz.

Evet, bileşenleri farklı olduğu için dezenfekte süreleri de farkediyor. Ben yaklaşık 7-8 kit huwa-san kullandım. Hatta kovayı huwa-sana çok da uzun süreler temas ettirmeden kullandığm da oldu ama hiçbir tedirginlik ve sorun yaşamadım. Elimdeki huwa-san bittikten sonra değişiklik olsun diye star-san aldım. O da çok köpürdüğü için biraz garip geldi ilk başta. Mesela şişelerken şişelerin içinden star-san köpükleri taştı :slight_smile: Ancak star-san kullanırken belirtilen doz aşılmaz ise biranın tadına da etkisi olmayacağı söyleniyor.

33 lt solusyon yapmak cok pratik degil takdir edersiniz ki.

1 Beğeni

Hiç kullanmamaktan iyidir diye kast etmiştim.

Ben olsam bitene kadar kullanır, bitince starsana devam ederdim. (Başka ürünle karıştırdığım için benzer sandığım bölümü kaldırdım). Tabi starsan gibi dünyaya kendisini ispat etmiş, kabullendirmiş bir marka varken onun yerine gidip tercih etmeye gerek var mı? Onun cevabını ikisinide kullananlar verir bize :slight_smile:

Huwasan tamamen zararsız. Starsun çamaşır suyuna eşdeğer gibi bişey. Yani az miktarlarda çamaşır suyuda durulamasiz arındırıcı olarak kullanılabiliyormus. Kaynak Sertaç Akar in çevirdiği kitap. Yani starsun o kadar masum olmayabilir dozu iyi ayarlamassan. Malum butik bira kitcisi zamanında iki kat doz tavsiye edip milletin sağlığı ile oynamıştı.

1 Beğeni

Dikkat dikkat! Bir düzeltme yapıyorum ben başka bir ürünle karıştırdım özür dilerim, Starsan ile alakası bile yok Huwasanın. Bildiğin Hidrojen peroksit yoğunluklu, tekrar kullanılamayan, mikroplardan temizlemek için uzunca bir süre bütün alanları çözelti içinde tutmak gereken bir uygulamaya sahip.

Bir üstteki mesajımı dikkate almayın. Starsan yoksa en kısa sürede bir adet alın mis gibi kullanın gitsin.

2 Beğeni

Starsan asidik bir çözelti, çamaşır suyu ile ilgisi yok. İkisinin de suyla çözeltilerek dezenfeksiyon amaçlı kullanılması benzer bir yapıda olduklarını göstermez.
Huwa san ile ilgili bilgim yok, yorum yapamıyorum.

6 Beğeni

Evet, hatta içme suyu sterilizasyonu için bile kullanılıyormuş. Gümüş iyonlarıyla güçlendirildiği yazıyor. Temas süresi daha uzun ama etki aynı. Her ikisini de bütün yüzeylere temas etmek gerekiyor. Ben her ikisini de kullandım.

Evet kullananları okudum hatta izledim :slight_smile: Çamaşır suyu da hipoklorik asit gibi asidik çözeltilere sahip olabiliyor. Hatta yumurta kokan bulaşıkları da kokusu çıksın diye çamaşır sulu çözelti ile yıkayan kadınlar var :slight_smile:
Son olarak star-san doz olayına katılıyorum. Aşırıya kaçmamak gerek. Son iki kovada önerilen gerçek dozları aşmadan starsanı kullandım ve yine problem yaşamadım.

1 Beğeni

Çamaşır suyuda hipoklorit asit zaten abi : ) kullanılış stilleri aynı starsun ile. Bende hayret ettim ama dozunda kullanılınca sağlığa bir zararı yokmuş. Ama doz ayarlamak mesele işte. Starsun içinde geçerli bu doz ayarı. Ama huwasan da dozu fazlada kullansan insan sağlığına etkisi yok.
Doz ayarı bakımından starsun ile çamaşır suyunu benzettim yani dozu aşarsan sağlığa zararlı hale gelebiliyor. Huwasan da o dert yok.

@Alperen_Dincer
Kavramlar çorbaya dönmüş.
Çamaşır suyu hipoklorik asit değildir , sodyum hipoklorür’dür. PH 12,5 olup baziktir.
Hidroklorik asit vardır, genel adı Tuzruhu’dur.
Starsan PH 3’ün altında olduğu sürece etkin çalışan bir maddedir ve asidiktir.
Huwasan’a baktım, hidrojen peroksitmiş, PH seviyesi 1,5-4 arası olur demiş kendi bilgi formunda.
Bu bilgileri bulmak için kimya kitapları karıştırmadım. Google’da 10 dk araştırma yetti.
Rica ediyorum,
Bir bilgi verirken, yorum yaparken araştırın, foruma insanlar bilgi almak için geliyor, yanlış bilgi vererek hele de gıda gibi bir konuda yanlış yönlendirmeye hiç kimsenin hakkı yok.
Bilmiyorsanız yorum yapmak zorunda değilsiniz, bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. Bilmemekten daha kötü olan da bir şeyi yarım bilip insanlara yanlış aksettirmektir.

Forum ortamımızın sağlıklı olarak devam etmesi açısından bundan sonra bu tarz yanlış bilgilere tahammülümüz olmayacaktır.

31 Beğeni

Huwa-san hakkında kendi sitesinde okuduğuma göre;
Bu kimyasal, bir dezenfektan. Bizim bu konuyla ilgili bir ayrımımız var mı bilmiyorum ama ABD yönetmeliklerinde “dezenfektanlar” ve “sanitasyon maddeleri” farklı şeyler.
Çok yüzeysel bir anlatımla, dezenfektanlar tüm yüzeyle 10 dakika gibi bir süre uygulanmak zorunda. Mikro organizmaların %99.999’unu ortadan kaldırabiliyor. Sanitasyon maddeleri ise (mesela starsan) 30 saniye gibi kısa sürelerde yüzeye temas etmek zorunda ve dezenfektandan farkı %50-%99 arası mikro organizmaları önlemeleri.
Huwa-san özeline dönecek olursak, üretici firmanın iddiası (açıkça yazmasalar da anladığım budur) bu ürünün starsan gibi (kısa sürelerde) çalıştığı yönünde.

2 Beğeni

Öncelikle şunu belirteyim, her ikisini de kullandım ve herhangi bir problemle karşılaşmadım. hatta bu hidrojen peroksit le çok öncelerden tanıştığımdan ve gıdada kullanılamayacağını düşündüğümden dolayı h2o2 ile ilgili hangi bölümde olduğunu hatırlayamadığım (!) bir yerlerde yazmıştım ve başta @MagnusHomebrewing ve diğer arkadaşlarda yanıtladıktan sonra gönül rahatlığıyla kullanmıştım.

fakat şimdi yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla h2o2 kullanımı enfekte olmayı engellemiyor, çünkü özellikle dolum öncesi şişelerde çok kısa süre temas ediyor, bu da mikroorganizmalar üzerinde etkili olamıyorsa şişede enfeksiyon riski yüksek bana göre.

kovada rahatım çünkü önce kaynar suyla çalkalayıp sonra star san veya huwa san kullanıyorum, 100 derecelerde enfekte edebilecek mikroorganizmalar zaten yok oluyor, ama şişe içerisi kafamı karıştırdı şimdi.

1 Beğeni

3 bira içince tuz ruhu ile çamaşır suyu yer değiştirebiliyor zihinde. Cocuklugumdan beri karistiririm isimlerini :grinning:

Geçiniz tuz ruhu, çamaşır suyu v.b temizleyicileri. Fayans, dolap, tuvalet temizleme maddeleri ile kova, şişe mi temizlenir. Starsan var , pbw var alin kullanin. Kafa karışıklığı oluyor bilmeyenler için bu konu . Büyük harflerle BİRA YAPMA EKİPMANLARINI, BU EKİPMANLAR İÇİN ÜRETİLMİŞ TEMİZLEME MADDELERİ KULLANARAK TEMİZLEYİNİZ.

3 Beğeni

Tabi Five Star Chemicals bu alanda kullanılmak üzere bir tek star san üretmiyor. Daha düşük köpürme oranı olan durulamalı veya durulamasız ürünleri de mevcut (sani clean ve io star gibi) ama ülkemizde en yaygını star san tabi.

Five Star Chemicals Ev Biracılığı ürünleri

Huwa san ile şişelerken de her şişeyi çözelti ile iyice çalkalayıp birkaç dakika beklettim ve kontaminasyon problemi yaşamadım.

Bence de… Ama bunu anlamayan ev hanımları hatta restoran sahipleri var maalesef. En basit örnek: geçtiğimiz hafta okulda kullandığımız bardaklar çamaşır suyu ile yıkandı.

1 Beğeni

Sevgili @yalcnongoren, emin olmadığınız, bilmediğinizi söylediğiniz, babanızdan duyduğunuz, oradan okuduğunuz, buradan duyduğunuz konulara maruz kalıyoruz.
Emin olmadığınız, bilmediğiniz, duyduğunuz, size malum olan konuları kendinize saklayınız.
Biz silmeden bu yorumunuzu siliniz.
Bu iş artık biraz yorucu olmaya başladı. Lütfen bizi yormayınız…

7 Beğeni

Sirke mi? Yok daha neler. Asetik asit bakterisi alkolu oksitleyerek etanolu asetik aside cevirir. Olmasini istemedigimiz bakteriyi kendi elimizle mi ekleyelim? Yapmayin arkadaslar ya gozunuzu seveyim. Kesinligi olmasa da, oneriyorum demeseniz de yazarken yazdiginiz seyi bir dusunun de yazin lutfen.

@BlackRoad yukarida cok dogru soylemis. Gidin Huwasan, Bioxeco, Starsan vb. alin. Hic bir sey almayacaksaniz PMS + sitrik asit kullanin ya da hic olmadi 70% etanol (69% ya da 71% degil, 70%) kullanin.

@menegin H2O2 bazli dezenfektan, dezenfekte eder ancak bulasmayi onlemez. Hic bir dezenfektan bulasmayi onlemez. Her yer mikroorganizma dolu, bunun onune gecemezsiniz. Dezenfeksiyon da sterilizasyon degil zaten. Sterilizasyon, butun mikroorganizmalari TAMAMEN yok etmektir. Dezenfeksiyon 90% - 99% arasi oranda yok etmektir.

5 Beğeni