Homemaltster Beygir Yemi (Barleywine)

Bildiğiniz üzere Ülkemizde genellikle yüksek proteinli arpalar bulunmakta. Ama bu arpalardan malt olmaz diye bir durum yok. Sadece maltlık arpalara göre ekstrakt verimi düşük olur. Ama ülkemizdeki arpa ırkları o kadar iyi ki yemlik arpalar bile tatmin edici düzeyde ekstrakt verimine sahip oluyor. Bu biranın maltını yaptığım arpa ise gerçekten çok iyi çıktı. Yerel bir üreticiden aldığım bu arpa herhangi bir ilaçlama yapılmadan geleneksel tarım yöntemleri yetiştirilmiş. Malt yapımı esnasında çimlenme düzeyi yüksek ve homojendi. Ev ortamında yaptığım ekstrakt tayininde % 79,1 (36 ppg) gibi bir değer aldım. Zaten ana mayşelemede çıkan sonuç da test mayşelemesini doğruladı. Tek olumsuz yanı içinde çok fazla yabani tohum(boncuk bakla, mini pıtırak vs.) vardı.
Beygir yemi olarak görülen bir arpadan iyi bir değer alınca onu zorlayıp barleywine yapmaya karar verdim. Madem bu kadar iyi, yüksek og’li bir mayşe yapmadan olmazdı.
Malt/su oranı 1/3,6 lt
Og 1.100
Fg 1.024
Abv % 9,96
Ibu 56
Srm 10,3

26 Beğeni

Yine çok güzel görünüyor Özgür Hocam, elinize sağlık.
Tam reçeteyi alabilir miyiz?

1 Beğeni

Elinize sağlık. Maya ne kullandınız? Bir de bence SRM daha düşük gibi. 8 SRM civarı değil mi?

1 Beğeni

Süper deneme olmuş hocam 1.024 fg nin damağınızda bıraktığı tatlarla ilgili biraz açıklama yaparsanız çok sevinirim. Kendi maltını üretenlere hep gıpta ile bakıyorum, kendi ürettiğiniz maltla yaptığınız bira daha başka oluyordur. Afiyet olsun.

2 Beğeni

Bunu 1 yoldan erken içmek günah olur,aralık ayında öğrenebilşriz muhtemelen ama 1024 og çok ideal olmuş,hedeflenen tatlı bitiş sağlanmış yoksa 1100 fg den gelen alkol felaket olurdu

1 Beğeni

Ev yapımı pale ale malt (% 80)+ light crystal (% 20). Otlar; magnum, simcoe, cascade, Maya M42

Olabilir, bu maltın renk değerini ölçmeden girdim sisteme. Hesaplayıcı rengi otomatik almış, elle girmek gerekiyor benim maltları.

Özellikle yüksek tutmaya çalıştım. Hem açık bir renk hemde yüksek fg açık kristal malt yaptım. Evde yaptığım kristaller çok güçlü oluyor ticariye göre.

Bu malttan gelen yoğun malt tatlığı, fındık ve karamel yüksek alkolü dengelemiş. Geçen yıl yaptığım %8 di ama bu kadar içimi güzel değildi. Bu biranın alkölü daha yüksek olmasına rağmen alkol acılığı pek hissedilmiyor. Ama % 10’nun gücü büyük yudumlarda boğazda hissediliyor.

Büyük çoğunluğunu bekletiyorum, zaten bu sıcaklarda pek gitmez :slight_smile:

9 Beğeni